Jak lze samostatně vyčistit různé druhy nábytku a jeho příslušenství?

Žádná domácnost se neobejde bez nábytku. Po náročném pracovním dni je vždy příjemné přijít domů a uvelebit se v měkkém křesle nebo si o víkendu lehnout na pohovku. Čalounění se však časem stejně jako jakýkoliv jiný materiál opotřebovává. Je proto také důležité při úklidu domácnosti věnovat větší pozornost čištění sedaček.

Někdy stačí jen vysát a pohovka je vizuálně čistá, ale většinou si se špínou poradí jen chemické čištění. Cena čištění od profesionálů často není nízká, a proto je mnoho lidí odmítá. Podívejme se, jak zvládnout zašpinění různých typů nábytku svépomocí a kdy se vyplatí využít úklidových služeb různých firem, kterých je v Praze dost a lze si je vybrat dle svých kritérií a za přijatelné ceny.

Jak provést čištění sedaček, křesel a židlí?

2 1
Foto: Pixabay/Engin_Akyurt

Někdy je sezení na pohovce dost nepříjemné, když se vám na ni vylije tekutina nebo náhodou upadne kousek dortíku. Abyste správně odstranili ošklivou skvrnu, musíte při čištění gaučů a dalšího nábytku znát jednoduchý postup její likvidace.

 • Nejdříve je třeba určit původ skvrny.
 • Pokud se jedná o nějakou tekutinu, co nejdříve ji utřete hadříkem nebo utěrkami. Tím se z pohovky odstraní přebytečná vlhkost.
 • Jestliže vám spadlo jídlo, měli byste ho odstranit ubrouskem a neroztírat zbytky po povrchu.
 • V závislosti na typu skvrny použijte prostředek k jejímu odstranění. 
 • Tento  přípravek je třeba nechat chvíli působit.
 • Poté je odstraňte buď vodou, nebo vysavačem.
 • A nechat pár hodin schnout.

Základní doporučení před čištěním čalouněného nábytku

1 2
Foto: Pixabay/Mariakray

Každý prostředek by měl být před samotným odstraňování skvrn z židlí nebo křesel  vyzkoušen na malé ploše materiálu. Nejdříve je třeba povrch zbavit prachu. Pote naneste speciální přípravek pro čalounění a nechte jej působit 15 minut. To se obvykle provádí na málo viditelném místě, aby poškození nebylo vidět v případě použití nevhodného čisticího prostředku.

Čtěte také:  Jaká jsou rizika spojená s hypotečním úvěrem?

Odstranění skvrn není žádná věda. Pokud alespoň trochu rozumíte základům, můžete snadno zvládnout jakýkoli problém. Je třeba vědět dvě věci: jakou metodu čištění sedaček byste při odstranění skvrn neměli používat a jak odstranit nečistoty různého původu. 

Jakmile na štítcích vidíte označení “W” a “WS”, můžete bez obav provést čištění  sedacích souprav z takového materiálu vodou a čistícími prostředky na vodní bázi. Díky složení se váš nábytek nepoškodí a bude vypadat stejně dobře jako při koupi.  K eliminaci skvrn z tohoto materiálu je vhodný také účinný parní čistič.

“S”, čalounění s tímto symbolem si můžete vyčistit sami doma, ale pouze s použitím přípravků bez obsahu vody. Tím se zabrání poškození výrobku a hromadění vlhkosti uvnitř.

Symbol “X” znamená, že při samostatném čištění pohovky nebo křesla můžete jejich materiál poškodit, proto odborníci doporučují obrátit se na čistírnu. Každopádně, pokud si objednáte pani na úklid od firmy, určitě bude vědět, jak si poradit s určitým typem nečistot.

Odstraňování skvrn různého původu 

N 1
Foto: Pixabay/mkupiec7

Čištění čalounění od skvrn tuku můžete provést následujícím způsobem:

 • Posypte mastnou oblast hrubou solí nebo jedlou sodou.
 • Nechte působit 20-25 minut, aby sůl mohla absorbovat přebytečný tuk.
 • Otřete povrch hadříkem namočeným v roztoku vody a saponátu na mytí nádobí, abyste odstranili sůl a mastnotu.
 • Pěnu vzniklou při čištění odstraňte teplou vodou.
 • K odstranění vlhkosti po čištění lze použít fén nebo jej můžete jednoduše nechat uschnout samostatně.

Chcete-li provést čištění gauče od vína, budete potřebovat sůl, jedlou sodu nebo škrob. Posypte skvrny od červeného vína nebo ovocné šťávy a nechte ji půl hodiny vsáknout. Zaschlý prášek odstraňte vysavačem nebo měkkým kartáčem. Pokud skvrna zcela nezmizí, postup opakujte nebo použijte následující radu.

Čtěte také:  Rekonstrukce bytu: tipy pro montáž dveří

Dalším účinným způsobem odstranění červeného vína, který je vhodný pro syntetické a směsové materiály, je ošetření octem. Smíchejte 1 čajovou lžičku octa a 1 litr vody. Roztok naneste na skvrnu pomocí hadříku směrem od okrajů skvrny ke středu. Přebytečnou tekutinu odstraňte hadříkem a postup opakujte, dokud skvrna zcela nezmizí.

Kyselina citronová je vhodná k čištění sedaček z vlněných a bavlněných potahových látek. Smíchejte ji v poměru 1 lžíce na 1 litr vody. Po vyčištění sedačky opláchněte místo čistou vodou a nechte ho uschnout. Roztok citronové kyseliny ve studené vodě se také používá k odstranění krve, moči, džusu a čaje z čalounění.

Jedním z nejčastějších znečištění je káva. Skvrnu lze odstranit pomocí saponátu, octa a vody. Namočte houbičku do připraveného roztoku a poté otřete znečištěné místo. K odstranění zbytků roztoku použijte hadřík.

Pokud jste příznivci vonných svíček, je užitečné vědět, jak odstranit rozlitý vosk z pohovky. Před čištěním čalouněného nábytku od vosku nejdříve počkejte, až zaschne, a poté nožem nebo rukama odstraňte vrchní vrstvu vosku. Poté místo na pohovce přikryjte papírem a vyžehlete. Vosk se na papír přilepí a lze jej snadno odstranit. Zbylou mastnou skvrnu lze odstranit pomocí mycího prostředku na nádobí a vody.

Tyto návody lze použít i na čištění koberce nebo matrace. Pokud je však skvrna již delší dobu a pokusy o vyčištění vlastními silami nepomáhají, vyplatí obrátit se na úklidovou firmu. Odborníci vám pomohou vyčistit nábytek a zbavit ho nepříjemných skvrn. 

Napsat komentář