Jak dlouho přežije koronavirus na různém povrchu ve vaší domácnosti?

Základy správné hygieny v aktuálním období jsou na prvním místě. Co udělat jako první, když přijdete domů zvenčí? Umýt si ruce! A proč? Koronavirus totiž vydrží na různých površích až několik desítek hodin.

Koronavirus se šíří převážně kapénkami – podobně jako chřipka nebo běžné nemoci z nachlazení. Od jiných virů se však koronavirus liší tím, že přežije poměrně dlouho i mimo tělo hostitele. V kapénkách ve vzduchu může být životaschopný až tři hodiny.

Jak jsou na tom materiály?

Koronavirus se překvapivě udrží živý také na površích, které nalezneme v naší domácnosti. Dva až tři dny může být na plastu nebo nerezové oceli. To jsou v domácnosti například kliky či vypínače na světla. Až jeden den může přežívat na papíru a kartonu – to můžou být u nás doma například papírové úložné boxy. Přežít koronavirus dokáže také na měděných površích, a to až čtyři hodiny, takže na různých úchytech u skříní a klik u dveří.

Hodnoty však pocházejí z testů, které prováděli američtí vědci na stabilním povrchu, který byl udržován při pokojové teplotě a mírné vlhkosti. Nemusíte se tedy obávat například poštovních balíků či dovážkového jídla, neboť prochází mnohem tvrdšími podmínkami.

Jak se nečistotám bránit?

Základem čistého prostředí každého domova je čerstvý vzduch. V domácnostech je proto nezbytné pravidelně větrat. Povrchy v domácnosti, jako jsou právě kliky, vypínače osvětlení, kličky od oken, zábradlí, úchyty od skříní i samotné skříně pravidelně čistěte.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?