Jak Češi uklízejí před Vánoci? Chováte se stejně?

Také vánoční úklid se stává předmětem detailních průzkumů. Jak, kdy a co uklízíme? A činíme tak dobrovolně? Kromě zajímavých výsledků aktuálního průzkumu mezi Čechy jsme pro vás připravili i několik tipů pro rychlý úklid.

K jakým domácím pracím se necháte nejsnáze přemluvit?

Kdo by nechtěl utéct před velkým úklidem? Nakonec nám ale nic jiného nezbývá, než se pustit do práce. Dokonce to někdy není ani tak zlé, jak jsme si zpočátku představovali. Z české populace celá čtvrtina dotázaných v rámci velkého vánočního průzkum označila za nejoblíbenější část úklidu vysávání, 16 % praní, 13 % mytí pomocí myčky, 12 % úklid věcí. Muži přitom vysávají raději než ženy. Za nejoblíbenější část úklidu vysávání označila třetina českých mužů a pouze necelá pětina žen. Průzkum realizovala společnost Rondo Data, která se zaměřuje na průzkumy veřejného mínění a výzkumy trhu.

Kdy je ten správný čas na vánoční úklid?

„Nejvíce Čechů, a to 33 %, před Vánoci uklízí své domácnosti mezi 11. a 20. prosincem. 24 % má naproti tomu uklizeno do konce listopadu a 23 % naklidí mezi 1. a 10. prosincem. Tři procenta dokonce chystají velký úklid až na Štědrý den,“ říká Jiří Najman, ze společnosti Newag. „Zajímavým zjištěním dále je, že 20 % lidí se nechystá předvánoční úklid nijak zásadně řešit a 2 % si najmou úklidovou firmu,“ dodává.

Jak si zjednodušit úklid?

Pokud jste zaneprázdněni prací a snažíte se jarní úklid zvládnout po večerech v pracovním týdnu, sami poznáte, že to není úplně geniální tah. Jednak existuje daleko větší pravděpodobnost, že jednotlivé práce budete odbývat a posouvat na jiný den. A jednak se po dokončení ani nedostaví ten pocit dobře odvedené práce, jako když se pokusíte vše zvládnout během víkendu. Přestože se vám do úklidu nechce investovat drahocenný volný čas, garantujeme, že v závěru za tuto variantu budete ještě rádi. Pokud navíc zapojíte celou rodinu, šance, že vše stihnete během jednoho sobotního odpoledne, se mnohonásobně zvyšují. Podle průzkumu 3celá čtvrtina dotázaných bude uklízet společně s partnerem, 12 % s pomocí partnera a zároveň dětí. Pěti procentům Čechům pomohou v úklidu děti, stejnému procentu pak babička nebo dědeček.

Čtěte také:  Novinky v předpisech pro výtahy

Koupelna a toaleta až na závěr

Tyto dvě místnosti vždy uklízejte až na závěr jarního úklidu. Nezapomeňte, že právě tam budete mýt větší regály nebo vylívat špinavou vodu. Bylo by tedy zbytečné je uklidit na počátku a poté je opětovně zaneřádit. Pořadí úklidu místností by mělo být následovné. Nejprve začněte ložnicí, pokračujte obývacím pokojem, poté se přesuňte do kuchyně, následně do chodeb a celý proces uzavřete již zmiňovanou toaletou a koupelnou.

0 reakcí

Reagovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?