Infrasaunu můžete mít i v panelákovém bytě

Žádný stres, jen pohoda a báječný pocit. Takto stručně hodnotí příznivci saunování své pocity. S klesajícími teplotami a vidinou dlouhých měsíců zimy o nákupu sauny uvažuje čím dál více z nás. Výrazný zájem je přitom o infrasauny, které produkují takzvané „zářící teplo“, a tím pomáhají lidskému organismu s regenerací a s posílením obranyschopnosti.

Jak infrasauna funguje?

Průkopníky technologie infrasaun se stalo především Japonsko a Čína a tamější lékaři se zasloužili o několik důležitých výzkumů. Z nich vyplynulo, že infrasauny jsou pro mnohé lidi vhodnější než klasické finské sauny. Klasické sauny jsou vytápěny okolo 90–105 °C, oproti tomu infrasauna se rozehřívá pouze na 30–60 °C, což vyhovuje především lidem se zdravotními potížemi, jako je vysoký krevní tlak a potíže se srdcem, kterým většinou klasické saunování nedělá dobře.

V čem je infrasauna tak prospěšná?

Infrasauna využívá technologie infračerveného záření, které přenáší teplo do celého organismu až do hloubky cca 4 cm. To poté pomáhá lidem proti ztuhlosti končetin, kloubů a zad. Také pomáhá při léčbě kožních nemocí, jako je lupénka, ekzémy či kvasinkové infekce. Infračervená terapie navíc stimuluje produkci endorfinů, kterým se přezdívá hormony štěstí. Kdybychom měli výčet prospěšných funkcí shrnout – infrasauna přináší účinnou relaxaci a regeneraci celého organismu.

Saunování v infrasauně má svá pravidla

Při saunování v infrasauně je nejlepší poloha vsedě, a nikoli vleže. Topidla jsou totiž umístěna tak, aby nejvíce užitku ze záření poskytla osobě sedící ve vzpřímené poloze s chodidly na úrovni lavice. Rozehřání infrasauny zabere pouhých 5–10 minut, během kterých můžeme již být uvnitř sauny a nechat tělo rozehřívat společně s okolním vzduchem.

Ideální doba saunování je 25–40 minut, ale vždy bychom se měli řídit především našimi pocity, aby nám bylo příjemně. Tuto potící kúru při teplotě 50–60 °C je doporučené si dopřát 1–2krát týdně. Potivost bývá 2× vyšší než u klasické sauny.

Čtěte také:  Konference na téma Rekonstrukce a provoz bytových domů

Infrasauna je vhodná k prevenci, přípravě ke sportovní činnosti, léčebné kúře či před klasickou masáží v délce 5–15 min. V tomto případě do infrasauny vstupujeme hned po zapnutí a v lehkém oblečení při teplotě do 60 °C.

Nepoužívejte ale infrasaunu bezprostředně po namáhavém cvičení. Počkejte alespoň 15 minut, aby se vaše tělo ochladilo.

Po saunování se oproti klasické sauně nedoporučuje sprcha studenou vodou, naopak je dobré se opláchnout vlažnou vodou, aby tělo nezažilo šok a dál se mohlo potit a vyplavovat škodlivé látky z těla.

Infrasauna do bytu

Infrasauny nepotřebují v bytě žádný velký prostor ani stavební úpravy. Ty nejmenší, určené pro jednu osobu, zaberou pouze 100 × 90 centimetrů a bez problémů se vejdou i do běžného bytu. Pro dvě osoby má obvykle šířku 122 centimetrů, hloubku 115 a výšku 195 centimetrů. Infrasauny se běžně vyrábějí jako typizované skládačky o různých velikostech a dodávají se v rozloženém stavu.

Při výběru pamatujte také na komfort. Příjemné je, aby infrasauna měla vnitřní ovládání. Oceníte osvětlení, poličku, věšák, opěrku zad nebo třeba rádio. Pro pohodlí hledejte anatomické lavice. Infrasauna může mít i ionizátor, který bude čistit vzduch.

Infrasaunu v bytě je možné instalovat na jakýkoliv povrch, jediným požadavkem je elektrická zásuvka na 220 V s jištěním 10-16 A . Výhodou infrasauny je fakt, že ji lze umístit prakticky kamkoliv do bytu. Kromě koupelny ji tak můžete mít třeba v chodbě nebo i v ložnici. Je možné ji i přemisťovat. Po instalaci je možné začít infrasaunu ihned používat.

Provoz infrasauny je levný. Na spotřebu elektřiny vychází jeden pobyt zhruba na pětikorunu.

Čím se v infrasauně topí?

Infrasauny mohou být vyhřívány třemi druhy topidel.

Keramické topidlo zajistí rychlé vyhřátí infasauny. Dobrá je i životnost topidla, která se pohybuje kolem 8 000 hodin provozu.

Čtěte také:  Z nové výstavby stát získává na daních desítky miliard, fungování bytového trhu ale nepomáhá

Druhou možností je světelné keramické topidlo (Red Light), které je tvořeno trubicemi z křemičitého skla. Infrasaunu vyhřeje ještě rychleji, než keramické topidlo, životnost je srovnatelná. Jak už vyplývá z názvu topidla, kromě intenzivního tepla vyzařuje také světlo a umocňuje terapeutické účinky. Životnost světelného keramického topidla je také kolem 8 000 hodin.

Třetí možností je karbonové topidlo. Zahřívání je pomalejší a nedosahuje takových teplot, jako keramická topidla. Díky svým vlastnostem ale proniká teplo produkované karbonovým topidlem hlouběji do tkání a tím se zvětšuje terapeutický efekt. Životnost topidla je delší – okolo 12 000 hodin. Počítejme však s vyšší cenou.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?