Ideální podlaha: Jakou zvolit pro jednotlivé místnosti?

Výběr podlahy je při každé rekonstrukci v bytě jedním z nejdůležitějších kroků. A je to právě podlaha, která musí splnit řadu kritérií. Začněme hned první podmínkou – vždy bychom měli vybírat podlahu s ohledem na typ místnosti.  Která a kam bude nejvhodnější?

Jakou podlahu vybrat?

„V první řadě je důležité si uvědomit, že každý materiál má svá určitá specifika a podlahy tak mohou mít zcela odlišné technické a užitné vlastnosti, které jejich využití přímo předurčují či vyvracejí. Materiál proto vybírejte s ohledem na zátěž dané místnosti a na vlastnosti, které od podlahy očekáváte,“ uvádí odbornice na podlahové krytiny z Koberce Trend Renáta Stuchlíková.

Jak nám ale poradí designéři, neměli bychom podlahy v bytě překombinovat a do každé místnosti zvolit jinou. Potřebujete-li, aby byt působil větší, opticky pomůže, když stejnou podlahovou krytinu necháte položit do předsíně i do obývacího pokoje. Ideálně bez přechodových lišt,” radí designérka Martina Tichá.

Pro dětský pokoj a ložnici je možné zvolit také stejnou podlahu. V době, kdy je dítě malé a hraje si na podlaze, je možné pokoj doplnit kusovým kobercem s některým z hracích motivů. Až dítě vyroste, nebude potřeba podlahu měnit, jen dáte koberce pryč.

Podlahy v koupelně a na toaletě zpravidla řešíme samostatně tak, aby odpovídala stylu koupelny a toalety.

Domov začíná u vchodu

Vstup do bytu musí reprezentovat a snadno se udržovat. Jedná se totiž o první místnost, kterou při příchodu vidíme. Zároveň představuje prostor, kam svou obuví i oblečením zanášíme zvenčí nejvíce nečistot. Podlaha by proto neměla nepodléhat působení vody a měla by být odolná proti mechanickému poškození způsobené například botami či neposednými drápky vítajících mazlíčků. Ideálním materiálem se tak stává vinyl, odolností vyhovuje též linoleum či lité podlahy. Často používanou podlahou je také dlažba. U ní je nutné vybrat typ s vyšší odolností proti poškrábání.

Čtěte také:  Čím potěšit kočičí fajnšmekry? Salámkem plným masa

Frekventované oblasti obývacího pokoje a jídelny

Obývací pokoj či jídelna také patří mezi nejvíce vytíženými místnostmi. Podlahy v těchto místnostech by tak měly disponovat vysokou odolností proti poškození a zároveň dotvářet styl této frekventované části bytu.

Tady je výběr opravdu široký a jedinou opravdu důležitou podmínkou je výběr kvalitní značky. Pak můžete volit z jakýchkoliv typů podlahových krytin: vinylu, PVC, laminátu, dřevěných podlah, linolea, nebo plošných koberců.

Jakou podlahu do kuchyně?

Jestliže máme vysoké nároky na podlahu v předsíni, pro kuchyní platí podmínky stejné. K tomu je ještě nutné, aby nebyla kuchyňská podlaha náchylná na mechanické poškození, včetně pádu nože nebo těžkého nádobí. Z bezpečnostního hlediska  je podmínkou protiskuzovost – to je důležité zejména při výběru dlažby. I když dlažba patří mezi nejoblíbenější kuchyňské podlahy, její nevýhodou je množství spár, které mohou komplikovat údržbu. To ale není jediný důvod, proč dnes dlažba k kuchyni dostává silné konkurenty.

V bytech, kde obývací pokoj volně přechází do kuchyně, je právě podlaha jedním ze sjednocujících prvků. V tomto případě zde nebývá dlažba, ale podlaha, kterou jste zvolili pro obývací část. Pro podlahu v kuchyni je to často ideální řešení. Kromě koberce jsou vhodné všechny typy podlahových krytin. Kvůli kuchyňské části je u dřeva a laminátu podmínkou volba typů se zvýšenou ochranou proti vodě. Kromě rizika polití musí kuchyňská podlaha také spolehlivě odolávat skvrnám od ovoce a dalších surovin, které při vaření běžně používáme.

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?