I balkón na sever můžete mít plný květů

Nebudeme si nic nalhávat. Severní balkón je pro vaše přání miliónů květů tak trochu oříšek. Ale nebojte se, i tady najdete hned několik severních jistot.

Přímé slunce ani nezahlédnou, přesto kvetou o sto šest

Převislé trsy květů vám nabídnou převislé fuchsie a begónie. Obě můžete mít i v klasické podobě vzpřímených rostlin. Skupinku nezdolné severní trojky uzavírá balzamína. Pěstovat na severní straně můžete pěstovat i jiné květiny. Obvykle však vinou nedostatku slunce méně pokvetou.

Královnou atraktivních květů na severní stranu je fuchsie

Vybírat můžete z mnoha barev odstínů fialové, růžové, červené a bílé. Vzpřímenou rostlinu můžete postupně i tvarovat a v průběhu několika let si vypěstovat nádherný stromek, který bude celé léto obalen množstvím květů.

Silné, košaté a bohatě kvetoucí rostliny vyžadují, abyste ve výšce zhruba 20 cm uštípli vrchol rostliny. Tak dosáhnete toho, že už neporoste pouze do výšky, ale začne košatět. Jakmile dorostou postranní výhony zhruba do 15 cm délky, budete zaštipovat i je.

Fuchsie vyžadují bohatší zálivku, jinak snadno uvadají.

Begónie si vás získá výdrží květů

Begónie uspokojí každého milovníka květů. Vybírat můžete od velkokvětých odrůd až po drobnokvěté. Z barev je nejtypičtější škála odstínů oranžové až červené, koupit si můžete také žluté, růžové a bílé odrůdy.

Begónie vyžadují pravidelnou zálivku, ale ve srovnání s fuchsií snáší dobře chvilkové přeschnutí.

Begónie patří mezi hlíznaté rostliny a z toho vyplývá i naše podzimní péče. V polovině září u begónie začínáme snižovat zálivku a už nehnojíme. Tak postupně begónie uvedeme do období vegetačního klidu. Až rostliny zatáhnou, můžeme hlízy vyjmout ze substrátu a uskladnit je na suchém a chladnějším místě k přezimování. Stejně jako jiné přezimující hlízy květin je průběžně kontrolujeme, zda nejsou napadeny houbami nebo plísní.

Čtěte také:  Vyzkoušejte osvědčené tipy, jak uskladnit ořechy v bytě, aby se nekazily

Vyzkoušejte balzamínu

Balzamína netýkavka (Impatiens) také velmi dobře snáší severní stranu a i v těchto podmínkách po celou sezónu bohatě pokvete květy rozmanitých barev. V truhlících můžeme balzamínu pěstovat samostatně, nebo využít kombinací i s některými nekvetoucími rostlinami.

Balzamíně vyžaduje substrát bohatý na živiny, proto nezapomínáme na pravidelné přihnojování. I když severní strana není tak teplotně a slunečně exponovaná, přesto je nutné dbát, aby Balzamína nepřesychala, protože snadno uvadá. Pokud na pravidelnou zálivku nechceme myslet, je ideální pěstování v samozavlažovacích truhlících.

Květiny pro východní balkón

Na východní straně se bude dařit stejným rostlinám, jaké vám pokvetou na severní straně.

Log in with your credentials

Forgot your details?