Hypotéky pomalu, ale jistě zdražují: blíží se konec nízkých úroků?

Realitní makléři v posledních několika měsících zažívají opravdové hody. Přestože je nabídek nemovitostí spíše pomálu, díky nízkým úrokovým sazbám hypoték a vysoké poptávce vystřelily ceny domů, bytů a rekreačních objektů k výšinám.

I když realitní horečka stále trvá, pro kupující už nákup nemovitostí nebude tak výhodný jako před několika měsíci. Úrokové sazby hypoték totiž pomalu, ale jistě opět stoupají a v průměru překročily 2 %.

Vysoké ceny kupující nezastavují

Jestliže se už nějakou dobu díváte po nemovitosti ke koupi, zatím můžete být v klidu. Přestože Česká národní banka pravděpodobně zvýší sazby už během letošního srpna, narůst by neměl být až tak závratný.

Rozhodně se zatím zdaleka neblížíme k úrokové sazbě z let předcházejících roku 2014, kdy si lidé sjednávali hypotéky s úrokem dosahujícím téměř k 6 %.

Potenciálním problémem by mohly být samotné ceny nemovitostí, které jsou kvůli nadprůměrné poptávce skutečně vysoké. Lidé zkrátka chtějí do něčeho vložit peníze, a tak i za rekreační objekty, které by dříve koupili za několik stovek tisíc, dávají miliony.

Příliš neušetří ani ti, kteří se rozhodli koupit nemovitost k rekonstrukci nebo pozemek s účelem stavby domu

V současné době totiž stoupají i ceny stavebního materiálu, které jsou v některých případech až dvojnásobné. Důvodem je z velké části koronavirus, který zkomplikoval dovoz a vývoz materiálů.

Co to znamená pro zájemce o koupi či stavbu?

I když se zdá, že nyní není nejlepší doba na koupi vlastního bydlení, nemusí to být nutně pravda. Trh se neustále vyvíjí, a přestože vám ceny mohou připadat příliš vysoké, za rok či dva mohou být ještě vyšší.

Pokud navíc nyní bydlíte v podnájmu, bude pro vás za každých podmínek výhodnější splácet vlastní bydlení než platit nájemné.

Pokud jste ještě nenašli tu pravou nemovitost a bojíte se, že promeškáte hypotéky s výhodným úrokem, můžete si nechat nabídku předschválit. Celý proces koupě to posléze urychlí a vy budete mít jistotu, že vám vaše vysněné bydlení nikdo nevyfoukne.

Čtěte také:  Nebojte se reklamovat nedostatky při rekonstrukci bytu

Je však třeba hypotéku v rámci určité doby skutečně vyčerpat. Pokud byste to nestihli, čekaly by vás sankce, které by sice nemusely být až tak vysoké, ale staly by se pro vás zbytečným výdajem.

Mějte také na mysli, že pokud si sjednáte hypoteční úvěr s vyšším úrokem, nemusíte ho mít nadosmrti. Po uplynutí fixace se nabízí možnost refinancování hypotéky, takže pokud se podmínky opět zlepší, můžete je využít ve svůj prospěch.

Stejná možnost se nabízí i nyní, pokud už nějakou hypotéku splácíte. Jestliže tedy nejste spokojeni se svou současnou úrokovou sazbou, je na místě o tomto řešení uvažovat. Ceny úvěrů totiž v nejbližší době rozhodně neklesnou.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner