Hyacinty můžete pěstovat i bez květináče

Jedním z prvních poslů blížícího se jara jsou hyacinty. Patří také mezi nejoblíbenější cibuloviny, které už na konci zimy rozzáří a provoní náš interiér. Pokvetou vám dokonce i bez květináče, a tak vám nabídnou nevšední podívanou.

Hyacinty v bytě potřebují pouze světlo a vodu

Kupujte pouze takové cibule, které jsou na pohled zdravé, bez stop plísně, hniloby a poškození. Na vrcholu by měly být vidět rašící tuhé a tmavě zelené listy, mezi kterými začíná být viditelné květenství.

Když si hyacint přinesete domů, je zbytečné jej přesazovat do většího květináče. Stísněnost hyacintu rozhodně nevadí, protože veškeré živiny nutné pro růst listů a květenství, jsou uschovány v cibuli. Proto je zbytečné i přihnojování.

Na zajímavosti hyacintu přidá i neobvyklé aranžmá

Hyacint patří mezi ty cibuloviny, které je možné pěstovat i bez substrátu a květináče. Pokud jste si koupili hyacint v květináči a chcete si pěstování hyacintu jen ve vodě vyzkoušet, je prvním krokem důkladné očištění kořenů od substrátu. Základem je šetrné opláchnutí vlažnou vodou.

Jakou nádobu pro pěstování hyacintu bez substrátu zvolit, záleží na vás a stylu interiéru. Může to být hlubší miska, stejně tak i váza nebo sklenice.

Kořeny hyacintu musí být ve vodě, ale pouze tak, aby voda nedosahovala přes cibuli. Řešení je jednoduché – cibuli s kořínky usadíme korálky, skleněnými perličkami, oblázky, či jiným dekoračním materiálem. Aranžmá pak už jen doplníme vodou do požadované výše. Vodu podle potřeby doplňujeme.

Nejčastější chyby při pěstování hyacintu

Příliš vysoká teplota. Abychom se z květů mohli těšit co nejdéle, je ideální teplota pro pěstování 15 – 20 °C. Čím tepleji v interiéru bude, tím rychleji hyacint odkvete.

Přemokření. Hyacint vyžaduje pouze mírnou zálivku, rozhodně jej nenechávejte stát ve vodě. Přemokření by mohlo způsobit uhnívání kořenů a hniloba by postupně mohla zachvátit i cibuli.

Čtěte také:  ​Efektní letní cibuloviny můžete pěstovat i na balkóně. Zkuste to!

Nedostatek světla. Květenství hyacintu bývá poměrně mohutné a těžké. Někdy je vhodné umístit i podpěru, aby se nezlomilo. Dostatek světla je podmínkou, aby byl květní stvol dostatečně silný a pevný. Při nedostatku světla jsou listy i květní stvoly světlé, vytáhlé a slabé.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?