Horko nám ubírá hodiny spánku

Teplota ovlivňuje usínání a kvalitu spánku. Podle průzkumů v důsledku zvyšujících se teplot ročně přicházíme až o 44 hodin spánku. Vědci předpokládají, že se spánek vlivem globálního oteplování bude ještě zkracovat. Jak si přesto zajistit zdravé prostředí a regulaci teploty v interiéru a na které řešení dostaneme navíc dotaci?

Horko výrazně zkracuje REM fázi spánku

Vlny veder se řadí mezi projevy klimatických změn, které významně ovlivňují každodenní aktivity lidí. Poslední průzkum zveřejněný v časopise The Guardian[1] ukazuje, že v důsledku stále se zvyšujících teplot přicházíme každoročně o 44 hodin spánku, což znamená zhruba 11 nocí spánku kratšího než doporučovaných 7 hodin. Vědci předpokládají, že nás globální oteplování bude o spánek okrádat ještě mnohem více. Výsledky výzkumů totiž ukazují, že se noční teploty zvyšují daleko rychleji než teploty ve dne. Čím dál častěji tak v létě zažíváme takzvané tropické noci. „Doba usínání se prodlužuje a kvůli tomu se délka spánku výrazně zkracuje,“ uvádí vedoucí výzkumu Kelton Minor z Kodaňské univerzity. To potvrzuje i MUDr. Jaroslava Němečková, podle níž horko výrazně zkracuje REM fázi spánku. „Jedná se o poslední a nejhlubší část, která je nezbytná pro správnou regeneraci organismu,“ vysvětluje Němečková.

Jaká by měla být teplota v místnosti pro kvalitní spánek?

Podle vědců se ideální teplota pro spánek pohybuje od 17 do 21 °C. Při každoroční vlně veder si ji však mnoho domácností zajistit nedokáže. Teplota v interiéru velmi často atakuje i 28 °C, proto mnoho lidí stále častěji hledá způsoby, jak rozpálený byt v horkých dnech zchladit. Řešením mohou být větrací a klimatizační jednotky, které nabízejí i možnost napojení na centrální inteligentní systém. Ten se v moderní výstavbě stává stále populárnější. Díky tomu mohou členové domácnosti prostřednictvím chytrého telefonu nebo tabletu sledovat a zároveň regulovat teplotu v interiéru, kvalitu vzduchu, nebo dokonce spotřebu elektrické energie.

Čtěte také:  Nekonvenční odstín barvy může při správném použití v interiéru hodně pomoci

Čerstvý vzduch i v extrémních teplotách

V horkých letních dnech lidé na větrání často rezignují, protože jim teplý vzduch přehřívá interiér. Podle odborníků však dlouhodobý pobyt v nevětraných prostorech snižuje kvalitu života. Řešení nabízí rekuperační větrací jednotka, která umí s teplotou vzduchu pracovat. „Výměník v jednotce zajistí, že se do větrané místnosti horký letní vzduch nedostane. Jednotka navíc dokáže intenzitu větrání regulovat podle počasí nebo počtu lidí v místnosti,“ vysvětluje fungování větracích jednotek s rekuperací Luboš Rydlo, produktový specialista ze společnosti KORADO, která je výrobcem větracích jednotek KORASMART a KORAVENT. Přivedený vzduch je čistý, svěží a díky speciálním filtrům zbavený všech mikroskopických částeček pylu a prachu. Proto jsou větrací jednotky ideálním řešením pro alergiky a astmatiky.

Díky až 90% úspoře tepla rekuperaci oceníte i v zimě

Na pravidelné větrání je třeba myslet i v chladnějších dnech. Mnoho domácností podle odborníků v zimě omezilo větrání na minimum v důsledku obav z vysokých cen za energie. Větrací jednotky však dokážou tepelné ztráty minimalizovat. „Účinná rekuperace umí uchovat až 73 procent odváděného tepla. Prostřednictvím výměníku přiváděný vzduch teplo přebírá od toho, který je z místnosti odváděn,“ uvádí Rydlo. Pokud je navíc dům správně zaizolovaný, může se tepelná ztráta snížit dokonce až o 90 %. Výdaje za topnou sezónu se mohou domácnostem snížit až o tisíce korun. „Větrací jednotky nadto nabízejí mnoho doplňkových funkcí, mezi něž patří například ochrana před vlhkostí nebo útlum hluku zvenčí,“ dodává Rydlo.

Na lokální větrací jednotky lze nově čerpat i dotace Nová zelená úsporám

Na pořízení větrací jednotky mohou pomýšlet i majitelé starších domů a bytů. Nově bude možné požádat o dotaci Nová zelená úsporám na lokální větrací jednotky KORASMART TUBE 2400 a 2400E, které nevyžadují složité rekonstrukce. Vlastníci rodinných domů mohou v letošním roce získat až 100 000 Kč prostřednictvím dotace, u bytových jednotek je výše příspěvku až 35 000 Kč. „Podpora úsporných opatření bude výhodnější a zmírní se nároky při administraci žádostí. Státní fond životního prostředí ČR s předstihem informuje o všech změnách a přesných podmínkách pro dotace, které budou platit od září 2023,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík a dodává, že dotace pokryje 50 procent nákladů spojených s pořízením větrací jednotky a její instalací.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner