Ekologické bydlení je trendy. S našimi tipy navíc ušetříte

Ekologický způsob bydlení je v posledních letech stále populárnější. Na druhou stranu kolem něho koluje řada mýtů. Přitom můžeme ekologicky a navíc i levněji bydlet i v obyčejném městském bytě.

Z nezaizolovaných dveří a oken uniká až 20 % tepelné energie

Co se týče tepla, v budově je zapotřebí zajistit především důkladnou izolaci, aby teplo neunikalo ven a zároveň dovnitř neprostupovalo horko či chlad z vnějšího prostředí. Hlavní roli tu přitom hrají okna, dveře a střecha, odkud uniká až 20 % tepla. Moderní okna mají nesrovnatelně lepší vlastnosti a výměna se zde jednoznačně vyplatí.

Budete-li hledat ekologický materiál, pravděpodobně zvolíte okna dřevěná.

U nejčastěji kupovaných plastových oken ekologii představuje recyklace, kdy někteří výrobci oken materiál pro výrobu profilů recyklují až 7x, a to při zachování stejné kvality a odolnosti materiálu.

Energii za světlo ušetří pohybové senzory nebo časovače

Čím více se nám daří snižovat energetické ztráty, unikající skrz stěny domu, tím větší díl spotřeby energií se spotřebuje na běžný provoz domácnosti. Například až 36 % se investuje do osvětlení, elektrospotřebičů a dalších zařízení v domácnosti. Vyplývá to ze studie společnosti Realtor.com. Pokud chcete ušetřit energii vydanou za osvětlení, vyplatí se přinejmenším vyměnit stávající svítidla za úsporné kompaktní zářivky, které oproti běžným žárovkám využívají pouze čtvrtinu elektrické energie a navíc mají až desetkrát delší životnost. Instalací pohybových senzorů zase docílíte, že se světlo aktivuje pouze tehdy, je-li potřeba. Variantou může být i automatický časovač pro svícení.

Náklady na chlazení snižují venkovní žaluzie s čidly

Energii za osvětlení a vytápění také ušetříte, pokud domů vpustíte přirozené denní světlo. V létě je však situace opačná, zde je nezbytné průniku slunce do interiéru bránit pomocí rolet či žaluzií. Díky tomu se snižují náklady na klimatizaci. „Nejefektivnější se jeví systémy, které se instalují vně domu, protože eliminují působení slunce už při vstupu do objektu. Při zakrytí oken zejména materiály s odrazivou povrchovou úpravou se část slunečního záření včetně tepelné složky vrací do okolního prostředí,” vysvětlil Lubomír Valenta z firmy Lomax, která nabízí i venkovní stínící techniku. Oblíbené jsou především žaluzie vybavené čidly reagujícími na slunce a povětrnostní podmínky, protože pomohou snižovat náklady na chlazení a v zimních měsících pak i na vytápění budovy.

Čtěte také:  I když ji ještě nevidíte, už vám škodí. Jak zlikvidovat plíseň v koupelně?

Při sprchování použijeme jen polovinu vody oproti koupání ve vaně

Symbolem ekologického bydlení je také snaha o úsporu vody. Při běžné osobní hygieně se vyplatí přinejmenším myslet na to, že úspornější je sprchování než napouštění vany. Ve sprše totiž použijeme pouze polovinu vody. Při mytí rukou či splachování toalety je vhodné využít jen nezbytné množství vody. Pračka nebo myčka by měla být zapnutá až tehdy, pokud ji lze zcela zaplnit. Na střechu je rovněž možné instalovat záchytné systémy na dešťovou vodu, následně ji skladovat v nádržích či barelech a čerpat ji v případech, kdy není potřeba využít pitnou vodu.

Úspěšným filtrem vzduchu jsou pokojové rostliny

Dalším způsobem, jak ulevit přírodě a současně svému zdraví, je čistý vzduch uvnitř domu. V tom pomůže v první řadě pěstování živých pokojových rostlin, které slouží jako přirozené filtry vzduchu. “Některé rostliny, například palmy, gumovníky nebo kapradiny, dokáží absorbovat nebezpečné škodliviny vycházející z koberců, nábytku nebo elektrických zařízení,” doporučuje zahradník Petr Žák.

Pokud používáte čisticí a mycí prostředky, vyměňte je za ekologicky přátelštější alternativy. Neobsahují chemikálie a snižují riziko onemocnění. Levným a zároveň efektivním čističem je například jedlá soda nebo bílý ocet. Vhodným dezinfekčním prostředkem je zase olej z čajovníku nebo citrusů. Na úklid si vezměte raději čisté textilie z mikrovlákna, protože na rozdíl od napuštěných utěrek nezanechávají na povrchu chemické stopy.

Zdravé bydlení také vyžaduje zákaz kouření uvnitř bytu.

Log in with your credentials

Forgot your details?