Dveře pro ticho

Adventní a vánoční čas nás vede k myšlenkám na zklidnění a rozjímání. O vánočních svátcích a oslavách nového roku tráví mnozí z nás doma více času než obvykle. Našemu ztišení však mnohdy brání zvuky od sousedů, z chodby nebo z vedlejšího pokoje.

V bytovém domě je možné některé hladiny hluku snížit odizolováním stěny, stropu, podlahy a také interiérových dveří. Dveře se zvukovou izolací mohou být nejen vstupní, ale i mezi vybranými místnostmi, například u ložnice nebo dětského pokoje.

Vchodové dveře do bytu mohou mít zvýšenou zvukovou izolaci, ale současně musí splnit i další podmínky. Bezpečnostní dveře do bytu se osazují vždy do ocelové zárubně, u vyšší třídy RC3 je nutno použít speciální, zesílenou zárubeň. Vchodové dveře dále musí být protipožární a mohou být i kouřotěsné. Tento druh dveří musí osazovat pouze proškolený montážník.

České normy a hluk

Vlastnosti speciálních dveří určuje vnitřní materiálová skladba dveřního křídla. Protihlukové dveře na českém trhu dokážou ztlumit průchod zvuku o 27 až 38 dB (decibel). Schopnost dveří izolovat hluk ukazuje tzv. koeficient vzduchové neprůzvučnosti – jím se při výběru dveří můžete řídit.

Nejčastěji se osazují dveře s útlumem 27 dB nebo 28 dB, což odpovídá i požadavkům českých norem. V těchto případech se do skladby dveří použije například plná dřevotřísková deska, která zároveň umožňuje větší stabilitu dveřního křídla a prodlužuje životnost dveří.

Ticho za dveřmi

V případě požadavků na vyšší útlum zvuku, je možné instalovat dveře DOORNITE LUME EXTRA ACOUSTIC, které mají hodnotu vzduchové neprůzvučnosti 34-35 dB (decibel).  Současně jsou i protipožární. Vlastnosti speciálních dveří si každý může ověřit na identifikačním štítku dveří.

Pro lepší představu o významu decibel se podívejme na příklady. Padající listí v bezvětří způsobuje hluk cca 20 dB, normální rozhovor nebo mírný déšť 50 dB, myčka nádobí 60 dB.

Čtěte také:  Komentujeme: Poplatky za služby v bytě

U dveří Doornite Lume Extra Acoustic je konstrukce tvořena masivním smrkovým rámem, který je z obou stran opláštěn 3mm DTD (dřevotřískovou) deskou. Na ní je nanesen finální laminátový (CPL nebo HPL) povrch se vzhledem dřevodekoru nebo s uni barvou. Uvnitř křídla je speciální vícevrstvá dřevotřísková výplň. Dveře mají tloušťku 44 mm a podle šířky dveřního křídla jsou o cca 5-14 kg těžší než dveře bez zvýšených akustických parametrů.

Je zřejmé, že i hmota dveří má vliv na jejich schopnost utlumit hluk. Nicméně další podmínkou je i správné zabudování dveří do konstrukce a také osazení padací prahovou lištou nebo dřevěným prahem s utěsněním prahové spáry.

Speciální dveře DOORNITE mají jako povrchovou úpravu kontinuálně lisovaný laminát (CPL). Hlavní výhodou těchto dveří je výborný poměr cena/výkon. Rozhodující je také dlouhá životnost a nadčasový vzhled. V dnešní době má význam i hygienický způsob údržby povrchu. Do projektových zakázek především občanské vybavenosti se používá i povrch HPL – laminát lisovaný pod vysokým tlakem.

Vchodové bezpečnostní dveře do bytu mohou mít odlišný dekor než ostatní dveře v bytě. Jejich vzhled i vlastnosti si každý může individuálně zvolit v on-line konfigurátoru nebo osobně s techniky ve 22 vzorkových prodejnách DOORNITE (dříve MASONITE) v ČR a v 7 na Slovensku.

www.doornite.cz

Tt
Plné vchodové bezpečnostní a protihlukové dveře DOORNITE LUME EXTRA Acoustic v dekoru dub kubánský

Gg
Výrobce dveří DOORNITE na identifikačním štítku garantuje u dveří LUME EXTRA ACOUSTIC útlum hluku až 35 dB.

Ttt
Bezpečnostní protihlukové dveře DOORNITE LUME EXTRA Safety Acoustic v novém dřevodekoru dub halifax (CPL laminát) 

Napsat komentář