Dřevěné pelety – jak vybrat a kde nejvýhodněji nakoupit

Co jsou to pelety

Dřevěné pelety jsou malé válečky o průměru 6–8 mm a o délce až 40 mm. Vyrábějí se lisováním za vysokých teplot z dřevních zbytků (štěpka, hobliny a piliny), které vznikají při zpracování dřeva na pile. Pojivem při lisování je ve dřevě přirozeně obsažený lignin, takže pelety neobsahují žádná chemické příměsi. Při jejich spalování nedochází k ekologické zátěži ovzduší. Petely mají nulovou uhlíkovou stopu – jejich spalováním se dostane do vzduchu tolik CO2, kolik spotřebovaly během růstu stromy, z nichž jsou pelety vyrobené. Zbytkový popel lze kompostovat nebo použít jako hnojivo.

1 2
Foto: waldera.cz

Co určuje jejich kvalitu

Není peleta jako peleta.  Nejsnazším vodítkem při výběru kvalitních pelet je označení certifikace ENplus A1. Takové pelety vám zajišťují maximální výhřevnost a účinost při spalování, a s jistotou víte, že nespálíte zbytečně moc pelet, abyste měli doma požadované teplo.. Nezanedbatelná je také ochrana vašeho kotle. S garantovanou vysokou teplotou tání popela vám nemůže popel struskovat a napékat se na hořák. Úspora za údržbu a opravy kotle pří používání nekvalitních pelet se vám mnohonásobně vrátí i při vyšší ceně za certifikované palivo.

Vyhněte se také obvyklému tvrzení, že nejlepší pelety jsou z tvrdého dřeva. To díky přirozené hustotě dřeva platí u polen, nikoliv však u pelet. Ty jsou lisovány pod stejným tlakem a na stejnou hustotu, ať je původní pilina smrková či buková. A výhřevnost dřeva i pelet určuje obsah vody v něm. Tedy pokud piliny pro pelety vysušíme na obvyklý obsah vody okolo 8 %, zvýšíme výhřevnost pelet oproti suchému dřevu skoro o polovinu. Z původně lehkého materiálu, i smrkových pilin, vznikne výrazně výhřevnější hmota s hustotou až 1220 kg na metr krychlový. To je daleko víc, než má tvrdé dřevo jako buk nebo habr. Zkuste si hodit peletu do sklenice vody, jde okamžitě na dno. Proces zpracování pelet dělá z původního zbytkového materiálu novou úspornou formu “dřeva” s možností plné automatizace topení a řádově lepšími vlastnostmi.

Čtěte také:  Znáte macramé? Uzlíky doplní boho styl a zútulní minimalistický interiér

Kde koupit pelety

V ČR vyrábí pelety desítky především dřevařských pilařských provozů v kvalitě ENplus A1. Koupit je můžete v obchodech s potřebami pro dům a zahradu, mnohem pohodlnější jsou objednávky přímo od výrobce. Máte tak záruku nejnižší ceny (neplatíte zprostředkovatelům) a odpadají vám starosti a námaha nakládáním a skládáním 15 kg sáčků pelety. Kvalitní prodejci jako firma Waldera nabízí i dopravu zdarma, kdy vám paletu pelet ve smluveném termínu složí terénním vozíkem kam si ukážete.

Nákupem kvalitních ekologických pelet ušetříte při vytápění četnější servis vašeho kotle, čas a námahu strávenou dopravou a ještě jste maximálně šetrní k životnímu prostředí. 

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?