Pozor na městskou džungli: Víte, kde můžete svůj vůz v klidu zaparkovat?

Akutní nedostatek parkovacích míst (zejména ve velkých městech) přivádí nejednoho řidiče tak trochu k šílenství. Víte, jaká jsou pravidla ohledně parkování a kterým místům se raději úplně vyhnout?

Už zase jste našli lístek za stěračem od policie, že jste se dopustili přestupku ohledně špatně zaparkovaného auta? Parkování ve větších městech je noční můrou mnoha řidičů. Míst je málo a modré zóny, které jsou určeny pro rezidenty, mnohdy praskají ve švech. Připomeňte si silniční pravidla a zjistěte, kde se vyplatí parkovat, abyste se vyhnuli případným pokutám.

Dejte pozor na jednosměrnou ulici

Zaparkovat v docházkové vzdálenosti od svého bydliště je někdy opravdu fuška. Není výjimkou, že řidiči musí kolem domu, ale i celého bloku kroužit jako supi a čekat, až se uvolní nějaké to místo. Obecně platí, že svůj vůz můžete zaparkovat podélně vpravo u kraje vozovky. Ubezpečte se však, že vám v parkování nebrání žádná značka.

Tip: Pozor dejte v jednosměrné ulici. Tam totiž můžete stát pouze vlevo.

Vyhraďte si prostor a nezapomeňte na pojištění

Auto můžete zaparkovat rovněž kolmo či šikmě. Měli byste však dodržet minimální rozměry volného prostoru kolem vozu, což jsou 3 metry, a to pro každý směr jízdy na dané komunikaci. Pokud můžete, vyhraďte si kolem sebe co nejvíce prostoru. Nechráníte tak pouze ostatní vozy, ale i ten svůj. Při nastupování do automobilu či couvání z místa může snadno dojít k úhoně v podobě poškrábaných laků či pomačkaných plechů. Vhodné pojištění vozidla ochrání nejen vašeho kovového miláčka, ale i vaši peněženku.

Ohleduplnost na prvním místě

A kde rozhodně parkovat nesmíte? Pokud vás láká volné místo před přechodem, raději na něj rychle zapomeňte. Parkovat totiž nesmíte nejen na přechodu, ale ani 5 metrů před ním. Auto neodstavujte ani 5 metrů před a za křižovatkou. Výjimkou je křižovatka ve tvaru „T“, kde smíte stát na protější straně vyúsťující komunikace. Zapomeňte také na parkování u autobusových či tramvajových zastávek. Pokud se vám nepodaří najít vhodné místo na parkování a jste nuceni zaparkovat takříkajíc kde to je jen trochu možné, přesvědčte se alespoň, že necháváte vůz stát tak, aby mohly projet nejen vozy běžné velikosti, ale také záchranná či hasičská služba.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner