Designéři radí, jak proměnit starý byt v paneláku

Starý byt v paneláku potřebuje řadu zásahů. Správně provedená rekonstrukce ale umí panelákový byt proměnit na bydlení, které může bez problémů soutěžit s mnoha byty v novostavbě. Designéři Andrea Hylmarová a Marek Povolný se u tohoto bytu zaměřili na rekonstrukci kuchyně a obývacího pokoje.

Rekonstrukce panelákového bytu po etapách

Jarka panelákový byt zdědila. Není jí cizí, protože v něm s rodiči žila od narození až do dospělosti. Pak se stěhovala po pronájmech, a když se po smrti babičky rodiče přestěhovali do jejího bytu, Jarka se vrátila do rodného hnízda. Byt si pak v privatizaci koupila na hypotéku.

Jarka v bytě žije sama a s pomocí sestry už zrekonstruovala dva pokoje. Byt by však ještě potřeboval rekonstrukci jádra, staré kuchyně a obýváku.

Jak se v bytě Jarce bydlí?

Jarky byt je spíš holobyt. Je v něm prázdno a neútulno. Stav bytu je velmi neutěšený. Bylo viditelné, že tu už mnoho let nebyla ani snaha s tím stavem něco zásadního udělat. Vybavení bylo zastaralé, poskládané z toho, co tak nějak zbylo.

Kuchyň je původní, ještě z doby, kdy se sem nastěhovali její rodiče – staré skříňky i staré spotřebiče. Obývák je prázdný a celkově vše působí nezabydleně.

Jarka sama bude vděčná za cokoli, prioritou je pro ni však kuchyň. Na ničem netrvá, jen si jako alergik nepotrpí na koberce. Líbí se jí minimalistický styl, bílá barva a africké motivy.

Cílem rekonstrukce bytu je moderní a útulný interiér se zajímavými designovými prvky

Po 7
foto TV Prima
Pr 7
foto TV Prima

Designéři Andrea Hylmarová a Marek Povolný se zaměřili na rekonstrukci kuchyně a obývacího pokoje. Naplánovali pro Jarku vytvořit velkou moderní kuchyň a v celém prostoru sjednotit podlahu, která nahradí staré lino. Zdi dostanou nový nátěr, na oknech budou závěsy, které pomůžou zmírnit únik tepla.

Čtěte také:  Speciální dveře vás ochrání před ohněm a odolají vlhkosti. Z čeho se vyrábí?

V obývacím pokoji chtěli designéři vyzkoušet zajímavý designérský prvek, na kterém bude umístěna televize. A celkově se pokusí prostor zútulnit a zateplit.

Zajímavým nosným prvkem interiéru se stal vlnitý plech

Po 1
Foto TV Prima
Pr 1
Foto TV Prima

Designérům bylo hned jasné, do jakých prostor má, a nemá smysl se pouštět. „Měli jsme jasno i v základním stylovém ladění, ale nějakou chvíli nám trvalo najít zajímavý nosný prvek proměny,“ vrací se do období příprav designéři Andrea Hylmarová a Marek Povolný. Originálním prvkem se nakonec stala plechová stěna.

 Plechová stěna by mohla působit chladně, i proto designéři zvolili barevný bílý nátěr místo surového plechu. Asi nejvíc vrásek jim nadělalo kotvení plechové stěny. Bylo třeba vymyslet funkční systém, ale i s tím si poradili.

Otevřený prostor sjednotila podlaha

Po 2
Foto TV Prima
Pr 2
Foto TV Prima

Jako vždy je rekonstrukce bytu i o vtisknutí nějakého uceleného stylu a konceptu. Designéři více otevřeli mezi kuchyní a obývákem a na podlahu položili dřevěnou podlahu v barvě přírodního dubu, která do interiéru vnesla kýžené teplo domova. „Měli jsme mírnou obavu ze srovnání podkladu podlah – to je vždy tak trochu překvapení, co nás potká pod původními krytinami,“ konstatují designéři.

K celkovému zútulnění určitě pomohly nové decentní záclony a závěsy, které hezky zakryly stará nevzhledná okna. A své udělala i kožená luxusní sedačka.

Kombinace bílé a přírodního dřeva oživily dvě zajímavé barvy – tmavě modrá a koňaková

Interiér odpovídá modernímu stylu v neutrálních tónech. Staví na oblíbené kombinaci bílé a přírodního dřeva, které designéři oživili prvky tmavě modré a také výrazné koňakové – zejména na sedačce. Hodně přemýšleli i o tvarech. Střízlivou geometrii kuchyně či sedačky ve výsledném stylu interiéru zjemňují oblé linie na plechu, svítidlech i vlnících se záclonách.

„Z celkového vyznění interiéru má e dobrý pocit. Některé prvky se nám v interiéru přirozeně propojily, aniž by v tom předem byl nějaký zásadní úmysl. V určitém momentu jsme s Markem najeli na vlnu, kdy prostě věci přirozeně plynou,“ hodnotí novou tvář bytu designérka Andrea Hylmarová.

Čtěte také:  Vybíráte čističku vzduchu? Na tyto čtyři věci se zaměřte

Řadu dalších zajímavých tipů na modernizaci bytu můžete shlédnout v premiéře dalšího dílu série Postav si sen v pondělí 19. dubna ve 21.35 na Primě.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner