Denní světlo je pro nás v zimě obzvláště důležité. Často se o něj zbytečně připravujeme

Přestože většina z nás bere denní světlo jako samozřejmost, nevystavujeme se jeho blahodárným účinkům tak často, jak by si naše tělo zasloužilo. O to více se tato potřeba zvyšuje během podzimních a zimních dní. Dny se zkracují a denního svitu ubývá, řada z nás pak tráví většinu dne zavřená v budovách, ať už kanceláří, obchodů, škol, doma či jinde. Přitom dostatek denního světla je pro naše tělo jednou ze základních potřeb, která ovlivňuje naše duševní a tělesné zdraví.

Dodává nám vitamín D

Vitamin D si naše tělo syntetizuje prostřednictvím slunečního UV záření. „Protože daleko více pracujeme v uzavřených místnostech, kam se sluneční světlo hůře dostává, či trávíme hodně času zavření doma, často nám vitamín D začíná scházet. Je v podstatě jakýmsi aktivátorem imunitního systému v těle, je důležitý i pro většinu tělesných pochodů a ovlivňuje nejen zdraví kostí a svalů, ale také mozkovou aktivitu,” říká MUDr. Michaela Vančatová.

Pomáhá lepšímu spánku i vstávání

Denní světlo má prokazatelně pozitivní vliv na naši psychiku. Pokud jsme během dne dobře naladěni, také klidněji a lépe spíme. Průzkum Trousted Source prokázal, že čím častěji jsou lidé během práce vystaveni dennímu světlu, tím kvalitnější pak mají spánek. Denní světlo je totiž pro přirozený cyklus spánku velmi důležité. Nedostatek přirozeného světla má za následek, že se hůře vstává. Světlo nám „říká“, že je čas vstávat a být vzhůru, pomáhá se probouzet z hlubokého spánku a eliminuje ospalost. Proto je dobré hned po ránu pustit do ložnice světlo i vzduch. Pokud to čas dovolí, dejte si i malou ranní procházku nebo alespoň snídejte poblíž okna, kde je nejvíce světla.

Pomáhá s únavou i migrénami

Umělé světlo může vyvolat zvýšenou odezvu na stres, způsobovat bolesti hlavy nebo být příčinou únavy. Jsou-li hlavním denním světelným zdrojem kompaktní zářivky, tak se zvyšuje riziko migrény a namáhaní očí. Podle průzkumu HBR (The Harvard Business Review) až 47 % respondentů uvedlo, že se cítí velmi unaveni kvůli nedostatku denního světla a 43 % uvedlo, že nejsou motivovaní kvůli nedostatku světla chodit každý den do práce.

Čtěte také:  Městská zeleň je pro snesitelnější klima ve městech nezastupitelná. Jaké máme možnosti?

Denní světlo ovlivňuje i kvalitu zraku

 „Navíc sluneční světlo v těle ukončuje produkci nočního hormonu melatoninu, který je dáván do souvislosti s depresogenním účinkem. Naopak fototerapie, resp. působení denního světla bezprostředně po ranním probuzení, má pozitivní vliv na náladu. A právě fototerapie je jednoduchým, ale účinným bojovníkem proti depresi zvané Sezónní afektivní porucha (SAD). Ta se objevuje především na podzim a v zimě, právě kvůli kratším dnům, kdy je méně světla,“ dodává MUDr. Michaela Vančatová.

Přirozené světlo navíc pomáhá snížit riziko krátkozrakosti u dětí a mládeže tím, že pomáhá v oku produkovat dopamin, který stojí za zdravým vývojem očí.

Pokud trávíte čas v uzavřených budovách, tak si každý den vyhraďte během dne alespoň 15 minut na procházku venku. Preferujte dobu s nejvýraznějším denním světlem.

Jak i v místnosti můžeme z denního světla vytěžit více?

Můžeme si pomoci snadno, rychle a bez jakýchkoliv investic. Vytáhněte žaluzie – budete překvapeni, kolik denního světla v místnosti okamžitě bude.  Pokud je to možné, roztáhněte i záclony a užijte si denní světlo co nejvíce.

Trávíte-li hodně času u pracovního stolu, pokuste se jej přesunout blíže k oknu a dennímu světlu.

Z hlediska denního světla je častým problémem umístění kuchyňského koutu v bytě.  „Obvykle v kuchyni tráví obyvatelé bytu hodně času. Denní světlo je důležité. U starších bytů je proto vhodné se i na tento požadavek zaměřit a například u rekonstrukce bytu hledat takové řešení, aby i v kuchyni bylo denní světlo dostupné. Při větších rekonstrukcích je možné v některých bytech upravit dispozice tak, aby bylo denní světlo i v předsíni nebo koupelně,“ říká architektka Jana Černá.

Ne vždy vám ale podmínky denní světlo umožňují. „Řešením v takových případech mohou být například světlovody, které denní světlo dostanou i do prostor, které je nutné osvětlovat umělými zdroji,“ Jakub Brandalík ze společnosti Lightway.

Čtěte také:  Tři tipy, jak se v bytě cítit i v horku příjemněji

V noci naopak bez světla

Zatímco přes den je nám denní světlo přínosem, pro kvalitní odpočinek je naopak důležitá tma. Jedná se především o modré světelné spektrum, které je ve velké míře přirozeně obsaženo ve slunečním světle a má tak bezprostřední dopad na náš biorytmus. Způsobuje úbytek melatoninu, který je tvořen výhradně za tmy a reguluje usínání a jednotlivé fáze spánku. Důsledkem je problémové usínání, časté buzení a celkové snížení kvality spánku. Mimochodem, ze stejných důvodů bychom se měli před spánkem vyvarovat i kontaktu s monitorem počítače a displeje telefonu.

/Ilustrační foto: Lightway/

Log in with your credentials

Forgot your details?