Denní světlo je pro nás v zimě obzvláště důležité. Často se o něj zbytečně připravujeme

Dostatek denního světla je pro naše tělo jednou ze základních potřeb, která ovlivňuje naše duševní a tělesné zdraví. V podzimních a zimních měsících více času trávíme doma. Jak i tam můžeme z denního světla vytěžit maximum?

Vitamín D, lepší spánek a stávání, méně deprese

Vitamin D si naše tělo syntetizuje prostřednictvím slunečního UV záření. „Protože daleko více pracujeme v uzavřených místnostech, kam se sluneční světlo hůře dostává, či trávíme hodně času zavření doma, často nám vitamín D začíná scházet. Je v podstatě jakýmsi aktivátorem imunitního systému v těle, je důležitý i pro většinu tělesných pochodů a ovlivňuje nejen zdraví kostí a svalů, ale také mozkovou aktivitu,” říká MUDr. Michaela Vančatová.

Denní světlo má prokazatelně pozitivní vliv na naši psychiku. Pokud jsme během dne dobře naladěni, také klidněji a lépe spíme.

 „Navíc sluneční světlo ukončuje v našem těle produkci nočního hormonu melatoninu, který je dáván do souvislosti s depresogenním účinkem,“ dodává MUDr. Michaela Vančatová.

Jak i v místnosti můžeme z denního světla vytěžit více?

Můžeme si pomoci snadno, rychle a bez jakýchkoliv investic. Vytáhněte žaluzie – budete překvapeni, kolik denního světla v místnosti okamžitě bude.  Pokud je to možné, roztáhněte i záclony a užijte si denní světlo co nejvíce.

Trávíte-li hodně času u pracovního stolu, pokuste se jej přesunout blíže k oknu a dennímu světlu.

Z hlediska denního světla je častým problémem umístění kuchyňského koutu v bytě.  „Obvykle v kuchyni tráví obyvatelé bytu hodně času. Denní světlo je důležité. U starších bytů je proto vhodné se i na tento požadavek zaměřit a například u rekonstrukce bytu hledat takové řešení, aby i v kuchyni bylo denní světlo dostupné. Při větších rekonstrukcích je možné v některých bytech upravit dispozice tak, aby bylo denní světlo i v předsíni nebo koupelně,“ říká architektka Jana Černá.

Čtěte také:  Blíží se konec televizního vysílání DVB-T. Koho se dotkne?

Ne vždy vám ale podmínky denní světlo umožňují. „Řešením v takových případech mohou být například světlovody, které denní světlo dostanou i do prostor, které je nutné osvětlovat umělými zdroji,“ Jakub Brandalík ze společnosti Lightway.

Pokud trávíte čas v uzavřených budovách, tak si každý den vyhraďte během dne alespoň 15 minut na procházku venku. Preferujte dobu s nejvýraznějším denním světlem.

V noci naopak bez světla

Zatímco přes den je nám denní světlo přínosem, pro kvalitní odpočinek je naopak důležitá tma. Jedná se především o modré světelné spektrum, které je ve velké míře přirozeně obsaženo ve slunečním světle a má tak bezprostřední dopad na náš biorytmus. Způsobuje úbytek melatoninu, který je tvořen výhradně za tmy a reguluje usínání a jednotlivé fáze spánku. Důsledkem je problémové usínání, časté buzení a celkové snížení kvality spánku. Mimochodem, ze stejných důvodů bychom se měli před spánkem vyvarovat i kontaktu s monitorem počítače a displeje telefonu.

/Ilustrační foto: Lightway/

Log in with your credentials

Forgot your details?