Čtyři tipy pro kvalitní a ničím nerušený spánek

Někdy prostě nestačí zavřít oči a spát. Obvykle hodně záleží na prostředí, ve kterém se snažíte odpočívat. Na barvách, teplotě, pohodlnosti, světle, … Není toho málo. V článku vám poradíme, co změnit, aby se vám dobře spalo po celou noc.

Všichni to víme. Měli bychom spát cca 8 hodin. Ale počet naspaných hodin není vždy záruka kvalitního spánku. Naopak se musíte zaměřit i své okolí. Tyto 4 pomocníci se postarají, abyste se ráno budili odpočatí a plni sil.

Pozor na modré světlo

Snažte se vyhnout žárovkám, které mají bílý nebo modrý nádech. Pro noční hodiny je naprosto nevhodný. Tělo si nemůže pořádně oddychnout, protože má pocit, že je den. Doporučujeme vám pořídit si chytré osvětlení, které lze korigovat pomocí mobilní aplikace. Lze tam upravovat například intenzitu osvětlení či odstín (modrá, žlutá, červená, oranžová, …).

Pokud vás na tyhle vymoženosti neužije, zůstaňte u standardního osvětlení do ložnice. Důležité je, aby žárovka měla méně než 4500 kelvinů. Žluté světlo je v noci pro oči přirozenější a nenaruší vám spánkový proces.

Pokud v noci koukáte do počítače nebo telefonu, zkuste si obrazovku zahalit do žlutého odstínu. Existují na to aplikace, ale mnoho elektroniky nabízí změnu již v nastavení.

Ne víc jak 20 °C

I pokud milujete teplo, nikdy byste neměli mít v ložnici více jak 20 stupňů (nejlépe však 18-19°C). V zimě to nepřehánějte s topením a v létě před spánkem vyvětrejte. V chladnějším prostředí si tělo mnohem lépe odpočine. Při vyšších teplotách hrozí, že vás ráno vzbudí bolest hlavy.

Podle odborníků se lidé v teplém prostředí více převalují, někteří dokonce trpí na spánkové poruchy. Co je ještě zajímavější je to, že nízká teplota údajně ovlivňuje a reguluje symptomy spánkové apnoe, fibromyalgie či diabetu. Spánek v chladné místnosti přináší jenom samá pozitiva.

Čtěte také:  Poradna: Jak na posuvné systémy dveří

Pokud je vám zima, zvolte teplou přikrývku a navlékněte ponožky.

Vlhčí vzduch si zamilujete

Bojujete s astmatem, suchým hrdlem nebo kašlem? Možná máte v bytě suchý vzduch. Ten se teoreticky tváří jako dobrák, ale pro dýchací cesty to není nic pozitivního. Příliš suchý vzduch je totiž dráždí a může způsobit spoustu problémů. Ovlivňuje také stav pleti.

Co s tím? Pomůže zvlhčovač vzduchu. Nemusíte se však bát toho, že bude vše mokré, do pokoje propouští pouze vhodné množství. V létě se vám pak bude hodit pojízdná klimatizace se zabudovaným zvlhčovačem.

Tma nám dělá dobře

Ještě se na chvíli vrátíme ke světlu. Barva světla totiž není to jediné, na co byste měli dávat pozor. V pokoji, kde spíte, musí být co největší tma. V té se odpočívá úplně nejlépe. Venkovní lampy, světla z baráku naproti, silný svit měsíce – to vše vás negativně ovlivňuje.

Pořiďte si temné závěsy nebo chytré rolety. Je jedno jakou variantu zvolíte, nejdůležitější vlastnost je potopit pokoj do tmy. Chytré rolety jsou skvělé v tom, že se dají ovládat přes aplikaci nebo ovladač. Některé dokonce nabízí časové stahování a vytahování, což oceníte hlavně ráno, kdy se vzbudíte do denního světla.

Světelné znečištění má vliv na “spánkový” hormon melatonin. Ten se tvoří pouze ve tmě. Snažte se přijímat denní světlo a tmu v hodinách, kdy je to normální. Díky tomu pomůžete i svému psychickému zdraví.

Napsat komentář