Na co si dát pozor při podpisu nájemní smlouvy

Ne každý v dnešní době dosáhne na pořízení vlastního bytu či domu. Mnoho lidí proto stále využívá možnost pronájmu. Při podpisu nájemní smlouvy byste však měli být obzvlášť obezřetní. Jaké náležitosti by smlouva měla mít a na co si dát pozor?

Nájem versus podnájem

I když se to na první pohled může zdát, tyto dva pojmy nejsou totéž. Smlouvu o nájmu zpravidla uzavíráte přímo s vlastníkem bytu a ze zákona máte daleko více práv než v případě podnájemní smlouvy. Tu totiž uzavíráte s nájemcem, který vám tzv. postupuje právo k bydlení.

Nájem nemovitosti se řídí ustanoveními, která jsou shrnuta v § 2235 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku – ten je dnes známý jako nový občanský zákoník (NOZ).

Forma a obsah nájemní smlouvy

Nájemní smlouva musí mít bezpodmínečně písemnou podobu, což stanoví NOZ. Smlouva se vyhotovuje zpravidla ve 2 provedeních, jedno pak dostanete vy a druhé majitel nemovitosti. Pokud vám nájem zprostředkovává realitní kancelář, můžete dostat k podpisu i 3 provedení nájemní smlouvy, přičemž všechna musejí být originály.

Zajímavostí je, že zákon pamatuje i na nájemníky, kteří nájemní smlouvu v písemné podobě nemají. Takový nájemce má po 3 letech strávených v nájmu stejná práva jako nájemce s písemnou smlouvou.

Platba nájemného

V nájemní smlouvě musí být jasně definována výše i další náležitosti platby nájemného. NOZ uvádí, že se musí sjednat pevná částka za měsíc, která bude hrazena ze strany nájemníka. Pokud není stanoveno jinak, platba probíhá vždy měsíc dopředu.

Před podpisem nájemní smlouvy se informujte o poplatcích. Energie jsou důležitou položkou ve smlouvě a měli byste vědět, jak si stojí majitel s případnými přeplatky či nedoplatky. Ve smlouvě by tedy měla být dohoda ohledně ročního vyúčtování nákladů na vodné a stočné, poplatky za elektřinu, plyn a tak dále. S majitelem se také můžete domluvit na tom, že elektřinu či plyn přepíše na vás.

Čtěte také:  Nejlepší látky pro tvorbu měkkého a pohodlného oblečení? Teplákovina a úplet

V nájemní smlouvě bývá stanovena rovněž kauce. Ta slouží majiteli jako určitá záruka pro případ, že nájemník nezaplatí nájem nebo poškodí vybavení bytu. Výše kauce však nesmí přesahovat trojnásobek měsíčního nájemného.

Co v nájemní smlouvě nesmí být

Nezáleží na tom, zda se rozhodnete pro bydlení v rodinném domě, nebo pro pronájem bytů v Praze. Majitel nemovitosti si rozhodně nemůže dát do smlouvy, cokoliv se mu zlíbí. Nesmí vám zakázat návštěvy, a dokonce ani kouření v prostorách bytu. Stejně tak vám nemůže zakázat mít v bytě či domě domácí zvířata. Budete-li si chtít nahlásit trvalé bydliště v bytě svého pronajímatele, můžete to udělat bez jeho souhlasu.

Zdroj: reality.idnes

Napsat komentář