Co s bylinkami na podzim? Nevyhazujte je, ale zazimujte

Udělali jste si na jaře na balkoně bylinkovou zahrádku? Rostlinky již udělaly svoji službu a chystáte se je nyní odrostlé vyhodit? Zabrzděte! Některé druhy nemusí být jednoletky a vyhazovat je nemusíte. Zazimujte je a užijte si je také příští rok.

Které bylinky jsou víceleté?

Mezi nejznámější odolné víceleté rostliny patří pažitka, máta, šalvěj či estragon. Víceleté jsou také petrželka, libeček, saturejka, yzop a meduňka. Méně odolné jsou ty středomořské jako například bazalka, citronová tráva a rozmarýn.

Jednoletkami jsou třeba kopr, majoránka a koriandr. Ty zimu nepřežijí ani v domácích podmínkách na parapetě a jestli jsou ve velké míře využívány ve vaší kuchyni, budete si muset na jaře sazeničky opět koupit a vysadit.

Kuchyňský parapet, nebo světlý sklep

Vybrané víceleté bylinky můžete z balkonu přemístit domů na parapet a porostou dál. To platí třeba pro petržel, rozmarýn, pažitku a meduňku. Musíte jim však zajistit dostatek světla a alespoň jednou týdně zálivku.

Další druhy bylinek se však zatáhnout, jejich lístky a stonky zcela odumřou a přezimují pouze kořeny v hlíně. Takto přežívá máta, tymián, yzop, ale také stejně můžete postupovat u pažitky, rozmarýnu a petržele. Nádoby s hlínou můžete umístit na světlé místo se stabilní a chladnější teplotou. Hlídejte však, aby jim hlína nikdy zcela nevyschla ani ve vegetativním stavu a občas jim dopřejte malou zálivku.

Co když není doma místo?

Je naprosto jasné, že všechny bylinky domů umístit nemůžete, a proto je tu také řešení nechat rostliny přezimovat v nádobách na balkoně. Podmínkou je však, že květináče a truhlíky dobře obalíte nějakým izolantem. Využít můžete například polystyrén, bublinkovou folii, ale i staré svetry, deky a třeba i slámu a chvojí. Menší nádoby můžete postavit do větších květináčů a volný prostor vyplnit opadaným listím, starými novinami a opět také nalámaným polystyrenem, bublinkovou folií i starými textiliemi. 

Čtěte také:  Sedm nápadů, jak si vytvořit svůj kreativní prostor

Některé odolnější rostliny, jako je tymián a máta, je možné pouze zakrýt chvojím či vzdušnou bílou netkanou textilií. Dalšími vhodnými materiály pro zazimování jsou jutové textilie, pytlovina anebo kokosová rohož. Nikdy však nevíme, jak velké mrazy v zimě budou a jestli toto bude pro přečkání bylinek do dalšího roku stačit.

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?