Co musíte vědět před nákupem kuchyňského dřezu

Kuchyně je nadneseně řečeno nejen místem alchymistických dovedností, ale také prostorem, kde se obvykle setkává celá rodina, ale i návštěvy. Vedle praktických vlastností by tak měla splňovat i estetickou funkci. Jedním z hlavních pomocníků a dominant je kuchyňský dřez. Jak vybrat ten pravý?

Kuchyňský dřez: Na co se ptát?

 1. Jaký typ dřezu, resp. provedení – jednodřez bez nebo s odkapávací plochou, dvoudřez se stejně velikými či rozdílně velikými nádobami, kuchyňský dřez s odkapávací vaničkou a s/bez odkapávací plochy.
 2. Tvar kuchyňského dřezu – velkou roli hraje plánované umístění a prostorové možnosti. Klasikou jsou obdélníkové tvary. Zvolit můžete i kruhový nebo rohový kuchyňský dřez s rozšiřujícími se stranami.Zaměřte se též na tvar samotné nádoby, případně umístění odpadu (abyste si nezkomplikovali instalaci).
 3. Způsob instalace – na desku, do roviny s deskou, s přesahem anebo pod desku.
 4. Materiál – nerez, syntetické materiály (silgranit, granit, tectonit), keramický dřez.
 5. Rozměry – vždy je třeba zkontrolovat instalační požadavky (zejména minimální šíře spodní skříňky). Důležitou hodnotou je také hloubka dřezu, protože podle hloubky budete dřez umisťovat do desky. Na trhu se nabízejí hloubky od 14–21 cm. Praktické jsou však hloubky od 17 cm výš.
3
Sanitino.cz

Materiál: Krása a funkčnost v jednom

Klasickým materiálem pro kuchyňské dřezy je nerez, který vyniká působivými vlastnostmi a odolností. Některé varianty mají povrch chráněn před zanecháním otisků prstů. Nerezový kuchyňský dřez se hodí k většině kuchyňských stylů. Pokud však pro svou kuchyň chcete něco „jiného“, sáhněte po některém z moderních materiálů – tectonit, silgranit keramika… Výhodou je široká barevná škála povrchů (od bílých, přes smetanové, hnědé, až po černou), která vás podpoří ve snaze vybudovat harmonické prostředí kuchyně. Oslnivý bývá také moderní design, vysoká mechanická i tepelná odolnost a barevná stálost. Některé nabízí i speciální antibakteriální úpravu, jež zamezuje množení bakterií.

Čtěte také:  Tip pro moderní domácnost: koberce a běhouny jsou nutnost

Kuchyňské dřezy: Hledejte přidanou hodnotu

Pokud se nemůžete rozhodnout mezi podobnými výrobky, prostudujte pečlivě technické parametry, ale také obsah balení či možnosti rozšíření. Můžete zjistit, že

 • součástí dřezu je i odpadová/přepadová souprava, kterou jindy musíte dokoupit,
 • součástí dřezu je ladící dřezová baterie,
 • povrchy jsou ošetřeny speciální vrstvou, která znesnadňuje usazování nečistot,
 • je vybaven vzdáleným (excentrickým) ovládáním odpadu = žádné nepříjemné sahání do špinavé vody,
 • k některým dřezům je možné instalovat drtič odpadu,
 • existuje řada praktických doplňků, které rozšíří možnosti konkrétního dřezu (závěsné košíky, posouvací lišty, závěsná prkénka.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner