Ceny elektřiny a plynu: Co je nyní nejvýhodnější řešení?

Podle odborníků vše nasvědčuje tomu, že ceny elektřiny i zemního plynu, které od loňska výrazně poklesly, budou opět růst. Co pro nás nyní vychází nejvýhodněji?

Vyplatí se zvážit fixaci

Megawatthodina elektřiny nebo zemního plynu je na burze meziročně levnější o desítky procent, což dodavatelé průběžně promítají do svých ceníků. Podle odborníků je tedy správný čas si ceny energií fixovat. Přitom se nedá očekávat, že v dohledné době nastane další zlevňování.

„Elektřina i zemní plyn začínají pomalu, ale jistě zdražovat. Nahrává tomu fakt, že dva největší výrobci elektřiny z uhlí oznámili, že je pravděpodobné, že budou odpojovat své uhelné elektrárny dříve, než bylo v plánu,“ říká Lukáš Kaňok, ředitel sekce Energie portálu Kalkulátor.cz. „V případě plynu je velkým rizikem růstu ceny snaha EU o omezení anebo úplné odstavení dodávek této komodity z Ruska, přičemž LNG terminály nemají potřebnou kapacitu. Rostoucí průmysl současně žene poptávku po energiích i jejich ceny na burzách nahoru,“ dodává Lukáš Kaňok.

Jakou fixaci zvolit?

Podle něj vycházejí nejlépe jednoleté a dvouleté fixace. Tříleté fixace už jsou výhodné o něco méně a ze všeho nejméně se zákazníkům vyplatí smlouvy bez fixace platné na dobu neurčitou. „V současnosti nastal vhodný čas zafixovat si aktuální platné ceny, které dodavatelé nabízejí pro nové zákazníky, a to do té doby, než vyprodají to, co se jim v minulých týdnech podařilo nakoupit velmi levně. Optimální je nyní dvouletá fixace,“ doporučuje Lukáš Kaňok s tím, že novou smlouvu může odběratel podepsat půl roku před tím, než mu skončí smlouva stávající.

Napsat komentář