Ceny bytů z druhé ruky letí vzhůru. Kolik dnes stojí starší byt?

Situace na trhu s bydlením se nezlepšuje, a to ani na trhu se staršími domy a byty. Data ukazují, že zájemci o vlastní bydlení musí šetřit opět o něco déle. Za byt z druhé ruky tak dnes dáme o celých devět měsíčních platů více než v létě.

Jaká je cena bytů v porovnání s platy?

Rozdílná situace je na trhu s byty a domy. Byty, které jsou doménou spíše velkých měst, totiž zdražují výrazně rychleji. Pokud by průměrná česká domácnost dokázala dávat bokem celý jeden hrubý plat, průměrný byt kupovaný v místě svého bydliště by měla splacený v roce 2029 – tedy o neuvěřitelných 13 měsíců později, než tomu bylo na začátku letošního léta. Dům by takto koupili v roce 2031, přestože u domů se již růst cen zastavil a v průměru jsou nyní dokonce levnější než v předchozím kvartálu.

Levný byt? Něco takového už nenajdete

„Bohužel se nedá očekávat, že by se situace měla v dalších měsících výrazně měnit. Ceny bytů v novostavbách sice pomalu brzdí svůj růst, u starších bytů, které jsou dnes asi o čtvrtinu levnější než ty nové, vidím však potenciál dalšího růstu cen,“ míní Hendrik Meyer, výkonný ředitel Bezrealitky.cz.

Chcete koupit byt? Dosažitelnost bydlení se zhoršuje

  • Aktuální průměrná cena nemovitostí z druhé ruky: 3 991 002 Kč (kvartálně narostla o 14 %)
  • Aktuální průměrná mzda: 31 851 Kč (kvartálně narostla o 5,2 %)
  • Dosažitelnost bydlení: Zhoršila se v průměru o 9 měsíců

Zdroj: MONITOR přímého prodeje a pronájmu nemovitostí

Napsat komentář