Akvária ve zcela novém pojetí. Ozdobou interiéru se stane nanoakvárium nebo akvaponie

Aby akvárium opravdu bylo ozdobou domova, vyžaduje určité znalosti a péči. Anopaludárium, nanoakvárium nebo akvaponie jsou uzpůsobeny tak, aby přinášely maximální efekt při minimu péče a znalostí.Na vás už jenom zůstane užívat si nevšedních pohledů do říše deštného pralesa a podvodního světa.

Nanopaludárium – váš vlastní kousek deštného pralesa

Nanopaludárium je stolní verze paludária, tedy dokonalého přenesení části pralesa, včetně vody a vodního života, do prostředí bytu. Skleněné nanopaludárium přitom poskytuje stejnou podívanou, jen v menším formátu. „Kvetoucí rostliny na skalní stěně, odumřelé pralesní dřevo, voda s rybičkami i pravidelné mlžení, to vše vytváří jedinečnou iluzi deštného pralesa. Zároveň pohled na rybky uklidňuje oči i duši a mlžení k tomu vytváří příjemnější klima v místnosti. Atmosféru může v případě zájmu dotvářet i barevné osvětlení, místo standardního bílého,“ popisuje Tomáš Macháček z firmy Akvaria.cz.

Celek o půdorysu 30×30 centimetrů a výšce 40 centimetrů je prakticky bezúdržbový. Osvětlení, závlaha, vodní filtrace – všechny prvky sestavy jsou ověřené a dlouhodobě bezproblémové. Provoz vyžaduje pouze připojení do zásuvky, dolévání vody, které rostliny spotřebují pro svůj růst a výdech kyslíku do vašeho obývacího pokoje. Servis paludária je velmi jednoduchý a časově nenáročný

„Rybí osazenstvo i rostliny v nanopaludáriu jsou k sobě sestaveny tak, aby se navzájem dobře snášely. Ryby tak na sebe nebudou útočit, nebudou ani likvidovat rostliny a rostliny se zase nebudou rozrůstat do nesmyslných rozměrů, ale ani nebudou mít problémy s přežitím. Na výběr je jich několik sad. Díky vyváženému krmení a hnojení, které může být i automatické, akvárium ani neovládnou řasy. Vodní nádrž tak potřebuje jen minimální péči,“ vysvětluje Tomáš Macháček.

Nanoakvárium si rovnou vybíráte z několika designů a sad rybiček s rostlinami.

Akvaponie – vážně rybičky a bylinky do kuchyně pohromadě?

Akvaponie představuje unikátní symbiózu sladkovodních rybiček v malém designovém akváriu (40 litrů) s dekorativními a zároveň užitečnými rostlinami v propojené nádobě.

Čtěte také:  Co s balkónovými květinami o dovolené?

Kořeny rostlin čistí vodu rybičkám a zároveň si z ní berou živiny, takže člověk jen čas od času dá rybkám krmení. O ostatní se stará příroda. Pro jistotu jí ovšem pomáhá i technika, nenápadně ukrytá v soklu sestavy. Uklidňující optický a psychologický efekt umocňuje decentní barevné nasvícení.

Na výběr jsou čtyři vnitřní aranžmá vodní nádrže a šest sad vzájemně se dobře snášejících rybiček. V symbióze s nimi můžete pěstovat například bylinky, salát, rajčata, nebo papričky pro využití v kuchyni, což je další rozměr akvaponie.

Log in with your credentials

Forgot your details?