Aby vše kolem vody bylo v bytě v pořádku: Na co se zaměřit?

Voda je základem života, ale také zdrojem mnoha problémů v naší domácnosti. Jak s případnými problémy bojovat a nakládat díky tomu s vodou maximálně efektivně a bez komplikací?

Problémy spojené s vodovodním potrubím

Jde-li o starší nemovitost, která několik desítek let neprošla rekonstrukcí, existuje poměrně vysoká šance, že potrubí, které k vám přivádí pitnou vodu, je vyrobené z olova. Olověné trubky byly běžně používány před rokem 1945. Toxické olovo se však z potrubí do pitné vody uvolňuje.

Další variantou jsou ocelové rozvody, které zase mají nevýhodu v podobě rezivění. Ani po rzi ve své vodě přitom určitě netoužíte. Nabízí se proto otázka, čím potrubí nahradit?

Při rekonstrukci se dnes nejčastěji používá buď měděné potrubí (zejména pro teplou vodu a topné soustavy), případně plastové potrubí z polypropylenu. Chcete-li tedy mít doma čistou a zdravotně nezávadnou vodu, zvažte náhradu. Nezapomeňte si nechat analyzovat kvalitu vody před a po rekonstrukci.

Bezpečně fungující odpady

Také v případě kanalizace se dnes používá především plast – konkrétně ht trubky. Těmi se nahrazuje staré litinové nebo azbestocementové potrubí. Staré potrubí se může časem zanášet či jinak degradovat, je proto vhodné včas myslet na jeho výměnu. Havárie kanalizace patří mezi nejnákladnější a nejnepříjemnější události v každé obývané nemovitosti.

Jde samozřejmě o extrémní případy, nicméně čas od času se zkrátka stávají a proč čekat zrovna na to, až problém potká vás? Zejména v situacích, kdy se stěhujete do starší nemovitosti, u které nemáte přehled o tom, kdo do kanalizace co splachoval, dává rekonstrukce odpadů smysl dvojnásob.

Další motivací pro výměnu potrubí může být nižší hlučnost nové kanalizace v případě, že použijete odhlučněné trubky.

Vše musí dokonale těsnit

Pomineme-li rozvody studené a teplé vody či odpadů, měli byste věnovat pozornost také vodovodním bateriím a sifonům. Vše musí dokonale těsnit, současně ale nesmíte blokovat průtok vody. Sifon tak pravidelně kontrolujte, baterie a sprchové hlavice zase čistěte od vodního kamene. A pokud voda někde protéká a oprava není možná, raději investujte do nových součástek, než abyste vodou plýtvali.

Čtěte také:  Odpovídají současné ceny panelových bytů tomu, co nabízejí svým obyvatelům?

Myslete na ekologii

S tlakem na ekologii a udržitelnost se do českých domácnostní vrací využití dešťové vody. Tu lze zachytávat nejen v rodinných domech, ale i na střechách domů bytových. Vodu lze následně používat pro zalévání květin či splachování odpadu, ale i na praní či úklid domácnosti. Zkrátka všude tam, kde není potřeba pitná voda.

Snížit spotřebu vody ale můžete i dalšími kroky. Místo horké vany se častěji sprchujte, pořiďte si myčku nádobí, a když můžete, čistou vodu (třeba když zbyde ve sklenici) zbytečně nevylévejte, ale jakkoliv ji využijte – například právě na zalévání pokojových rostlin.

Zdroj: dvorak-karlik

Napsat komentář