5 zásad hospodaření s penězi v domácnosti, aneb Jak být finančně v pohodě

Peníze jsou jako magnet. I když si to mnoho lidí nepřizná, jsou pro nás zdrojem radosti, spokojenosti a bezpečí, jelikož si díky nim můžeme dopřávat zážitky, dobré jídlo a především střechu nad hlavou.

Když se zeptáte většiny lidí, jak jsou spokojeni s finanční stránkou svého života, většinou vám řeknou, že si nestěžují, ale mohlo by to být samozřejmě lepší. 

Důvodů k nespokojenosti může být mnoho, nejčastěji se však jedná o špatně placenou práci, nadměrné výdaje nebo špatné hospodaření s penězi

Jak z toho nekonečného kolotoče ven? Začněte s tím, co máte, a vezměte do parády svůj rozpočet. Když dáte své osobní finance do pořádku, otevřou se vám další dveře k vylepšení svého konta.

Jak na to? Vyzkoušejte některé z následujících tipů!

1. Nutné výdaje na prvním místě

Splátky, účty, nájemné, pojištění, pravidelné platby služeb – to vše by se dalo označit za nutné výdaje

Platíme je pravidelně každý měsíc, máme jasně stanovený termín, a pokud ho prošvihneme, obvykle musíme čelit odpojení od daných služeb a v horším případě také sankcím. Ty však patří mezi zbytečné náklady, a tak je lepší se jim vyhýbat.

Jak na to? Začněte tím, že až vám dorazí na účet vaše výplata, sednete ke svému internetovému bankovnictví a všechny tyto náklady okamžitě uhradíte.

Nejen, že se tak nedostanete do problémů kvůli opožděným platbám, ale zároveň se vám uleví, protože z vás opadnou starosti a vy si se zbytkem prostředků budete moci dělat prakticky, co budete chtít.

2. Deset procent stranou

Snad každý finanční poradce vám řekne, že základem úspěšného hospodaření s penězi je tvoření takzvané finanční rezervy.

Jedná se o finance, které slouží pro případ výpadku příjmu, nutných nečekaných výdajů nebo jiných událostí, se kterými si nedokážete poradit jinak. Obvykle se doporučuje mít stranou alespoň trojnásobek nebo ještě lépe šestinásobek pravidelných měsíčních výdajů.

Čtěte také:  Co je důležité při výběru klimatizace do bytu?

Jak ale takovou rezervu tvořit? Ideální bude, když si pravidelně budete odkládat 10 % z vašich příjmů. Možná se to nezdá jako moc, ale postupem času se peníze nastřádají a budou stačit i během změny zaměstnání nebo delší nemocenské.

3. Půjčky ano, ale s rozmyslem

Půjčky si koncem devadesátých let a začátkem nového tisíciletí získaly špatnou pověst, a to zejména kvůli nedostatečným pravidlům ze strany státu. 

Zákony se ale od té doby změnily ve prospěch spotřebitele a pravdou je, že půjčky mohou být užitečné, pokud k nim přistupujete zodpovědně

Sjednat půjčku můžete za různých okolností, a to i když nejste perfektním kandidátem pro banky. Vše může proběhnout bezpečně a bez problému, pokud se informujete o všech poplatcích a vezmete v potaz své reálné finanční možnosti.

Samozřejmě byste si neměli půjčovat na zbytečnosti, jako jsou dovolené, dárky nebo zábavní elektronika. Úvěr slouží jako záchranná síť v situacích, kdy neexistuje jiné řešení a na to je třeba pamatovat.

4. Žádné zbytečné utrácení

Zodpovědný přístup byste si měli zachovat, i když dojde na utrácení – v tomto případě je obvykle v sázce pohodlí.

Není pochyb o tom, že je příjemné, když si necháte jídlo doručit a nemusíte vařit. Nebo když máte chytrou televizi a nemusíte si Netflix pouštět s počítače. Nemluvě o telefonu s velkou pamětí a rychlým procesorem, který vám ušetří zálohy a čekání.

Nicméně jedná se o zbytné věci, které vám ve větší míře mohou udělat pořádnou díru do rozpočtu. Někdy je lepší komfort odložit, obzvlášť pokud se snažíte šetřit na bydlení či jakýkoliv jiný větší cíl, nebo zvládáte ukočírovat své finance jen s odřenýma ušima.

5. Přehled je základ

I když je tento bod poslední, není o nic méně důležitý než ty předchozí. Systematičnost v případě financí vyhrává, a pokud se k ní přikloníte alespoň na pár měsíců, určitě nám dáte brzy za pravdu.

Čtěte také:  Zaostřeno na doplňky: znáte zásady vzájemného kombinování?

Když máte přehled o tom, kam vaše peníze každý měsíc odcházejí, mnohem snadněji je dostanete pod kontrolu.

Využít můžete různé chytré aplikace, tabulky nebo jen obyčejnou tužku a papír. Základem je vědět, s kolika penězi manipulujete a v jakém poměru je utrácíte. Jedině tak odhalíte slabá místa a učiníte potřebné kroky k tomu, abyste se jich zbavili.

Závěrem musíme dodat, že nikdo není dokonalý. Nemusíte ihned aplikovat všechny kroky bez jediné chybičky. Stačí začít s jedním a ten si udržet. Postupem času si z něj uděláte návyk a získáte tak prostor k tomu, abyste přidávali další a další vychytávky, které vaše hospodaření s penězi přivedou k dokonalosti.

Napsat komentář

Cookie Consent with Real Cookie Banner