3 typy venkovního osvětlení

Venkovní osvětlení plní v noční zahradě nejen estetický, ale i praktický účel. Nechceme-li se přerazit, ale bezpečně dojít domů či zaparkovat, budou se venkovní světla určitě hodit. Vdechnou okolí domu a zahrady tajuplný ráz. Přes den jsou tato svítidla nepostřehnutelná, ale v noci udělají ze zahrady učiněný klenot, který budou obdivovat sousedé i kolemjdoucí.

Venkovní osvětlení bychom neměli podceňovat

Jestliže se vám osvětlení vaší květeny zdá být zbytečností, pak se mýlíte. Venkovní světla jsou praktická, bezpečná a účelová. Chceme-li zajistit bezpečný průjezd nebo průchod zahradou či nádvořím, pak bychom neměli funkci venkovního osvětlení podceňovat. Osvětlení exteriéru se dá rozdělit na orientační, dekorativní a užitkové. Pod názvem venkovní osvětlení se ukrývá nepřeberné množství svítidel. Mohou to být například nájezdová světla, nástěnná světla, světla s čidlem, venkovní lustry, zahradní lampy a další.

Orientační osvětlení

Orientační venkovní osvětlení umožňuje perfektní orientaci po zahradě po setmění. Nástěnná svítidla a světla s čidlem napomáhají lepší orientaci, nejčastěji se umisťují rovnou na zeď domu, ke garážovým a vchodovým dveřím. Pak tady máme ještě zahradní lampy, které jsou dokonalou dominantou zahrady a navíc skvěle osvětlí. Mimo estetična a orientace ve večerních hodinách odradí takové osvětlení i nevítané hosty – zloděje.

Dekorativní osvětlení

Už samotný název vypovídá, že se jedná o osvětlení, které má za úkol dekorovat. Barevná světýlka oživí zahrádku, která po setmění působí přímo pohádkově, tajuplně, romanticky. Tento druh venkovního osvětlení si pohrává s barvami, stíny, zákoutími. Svým způsobem je tak trochu i orientační, ale primární úkol je zdobit. Krásná světelná dekorace se hodí nejen na zahrádku, ale i terasu či balkon.

Užitkové osvětlení

Užitkové osvětlení zaručí dostatek světla při nějaké činnosti. Ať už sezení na terase či v altánku. To záleží, kde užitkové světlo umístíme. Venkovní osvětlení se dá ovládat klasickými vypínači, ale i moderními centrálními systémy.

Čtěte také:  ​Jarnímu interiéru sluší narcisy. Známe tipy, jak ve váze vydrží až dvakrát déle

 

/Ilustrační snímek Pixabay/

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?