3 praktické rady, co dělat, když vám někdo poničí vůz

Potkalo vás ráno na parkovišti nepříjemné překvapení v podobě obrovského škrábance nebo ťuknutých plechů na vašem voze? Nevěste hlavu a přečtěte si, co dělat v případě, že vám někdo poničí vašeho kovového miláčka.

Místo toho, abyste odjeli do práce, jen zkoprněle stojíte na parkovišti, protože jste právě zjistili, že vám někdo přes noc poničil auto. Právě pro tyto situace je vhodným doplňkem povinného ručení havarijní pojištění, které ochrání vaši peněženku nejen před finančními následky řádění vandalů. Jeho výhodou je, že nemusíte čekat, až se najde viník, který škodu uhradí.

Jak postupovat? Poškození vozu detailně nafoťte a nehodu nahlaste pojišťovně i policii, a to zejména odhadujete-li vysokou výši škody. U havarijního pojištění záleží především na tom, jaký typ pojistného plnění jste uzavřeli. Pokud váš vůz někdo úmyslně objel klíčem, jedná se o vandalismus. Pojišťovna vám tedy vyplatí náhradu škody pouze v případě, že máte sjednané riziko odcizení a vandalismu. Pojišťovny se přitom řídí především tím, jak celou situaci vyhodnotí policie.

Hlásit, nebo nehlásit?

Odborníci obvykle radí co nejrychleji vzniklou škodu nafotit a nahlásit policii. Pokud však neparkujete na soukromém parkovišti nebo v ulici, kde jsou kamery či možní svědci, šance, že policie pachatele chytí, je značně malá. A kde není viník, není samozřejmě ani uhrazená škoda. Kdy se ale rozhodně vyplatí celou věc oznámit, je v případě, že parkujete vůz na hlídaném parkovišti. Kromě policie však musíte informovat i majitele či provozovatele parkovacího stání, a to nejpozději do 15 dnů od vzniku škody. Pokud tak neučiníte, nárok na náhradu škody vám zanikne.

Jen drobný ťukanec, má cenu to řešit?

Pokud nemáte havarijní pojištění a ani žádné svědky či důkazy, které by vznik škody prokázaly, je otázkou, jestli nenechat celou záležitost bez povšimnutí. Zhodnoťte podle vlastního uvážení, zda je rozsah škody opravdu tak velký, aby mělo smysl volat policii. Praxe navíc ukazuje, že na přivolané policisty můžete čekat klidně i hodiny.

Čtěte také:  Jak ušetřit ty neustálé výdaje za energie?

A co dělat, máte-li havarijní pojištění? Než nahlásíte událost pojišťovně, podívejte se do vaší pojistné smlouvy, ať víte, jak velká je vaše finanční spoluúčast. Dobře si promyslete, zda se vám vůbec vyplatí poškození auta hlásit. Jestliže by byla cena opravy vozu nižší než částka, kterou se na škodě podle smlouvy máte podílet, nemá příliš smysl situaci řešit. Pokud bude částka jen o něco vyšší než vaše spoluúčast, pojišťovna vám peníze sice vyplatí, ale zároveň vám zdraží celkovou výši vašeho pojištění. Dobře tedy zvažte, co je pro vás v dané situaci výhodnější.

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?