I dámy si chtějí vybrat okna svých snů. Na co by si měly dát pozor?

Proč by ne? V bytě či domě také bydlí. A jsou to právě ženy, které většinou ladí byt do pohodové atmosféry. A okna k ní mohou také přispět. Dámy, víte, na co dbát při jejich výběru?

Materiál nehraje až takovou roli

Z hlediska vzhledu je důležitý a každý má své klady a zápory. Co se ale týká tepelně izolačních vlastností, okna jsou srovnatelná.

Plastová okna jsou oblíbená z hlediska snadné údržby. Už dávno si lidé nepořizují jen ta bílá. Momentálně jsou in okna v šedém odstínu z exteriéru. V interiéru pak stále pževládají bílá. Ta se přeci hodí ke všemu. 

Pokud nelpíte na snadné údržbě a nevadí vám připlatit si nějakou korunu, zajímavou volbou jsou dřevěná okna. Vnesou do bytu kus přírodu. Ideální je sáhnout po oknech ze dřeva bez barevného tónování v zajímavém transparentním laku. Ten zdůrazní přirozenou kresbu dřeva.

Nadčasové řešení?

I u oken platí, že vývoj nejde zastavit. Okna, která jste si pořídili před pětadvaceti lety vám sice mohou stále sloužit, z hlediska vlastností ale těm moderním ani náhodou nestačí.

Tepelně-izolační vlastnosti hrají prim

Právě na ně si posviťte. Ideální je profil se stavební hloubkou minimálně 80 mm, se třemi rovinami těsnění a opatřené izolačním trojsklem.

Bojíte se, aby se okna nerosila? Pak je trojsklo tou nejlepší volbou. Vnitřní skleněná tabule bude mít i při silných mrazech vyšší povrchovou teplotu než v případě dvojskla a rosení tak téměř eliminuje. Samozřejmostí by měl být tzv. teplý meziskelní rámeček, který omezuje vznik proužku kondenzátu v dolní části oken.

Opravdu se plastová okna rosí a plesniví?

Nejvíc rozšířený mýtus. Moderní okna byt utěsní a kdo nemá v domě rekuperaci vzduchu, bude muset dávat pozor na přebytečnou vlhkost v interiéru.  To znamená hlavně v kuchyni a koupelně používat odsavače par, v pokoji plném květin pak hodně větrat.

Čtěte také:  Jak v zimě neuklouznout na náledí?

Jak správně větrat?

Zapomeňte na (mikro)ventilaci. Nejúčinnější je na několik minut otevřít okna dokořán.  Vzduch se rychle vymění, sníží se vlhkost, ale nedojde k prochlazení stěn.  Po zavření okna se pokoj opět rychle prohřeje. Ventilaci využijete v létě, kdy je venku teplo.

Okna a plíseň?

Dospělý člověk během noci nadýchá téměř litr vlhkosti. Ta se pak sráží na studených okenních tabulích, proto v ložnici ráno nezapomeňte roztemnit a dobře vyvětrat. Bez ohledu na roční období.

Stejně tak není dobré mít nábytek blízko nezateplených stěn domu. Vzduch tam totiž nemůže proudit. Než se s novými okny sžijete, pořiďte si vlhkoměr. Stojí pár korun, ale jeho pomoc je k nezaplacení.

Když relativní vlhkost vzduchu v problémových místech stoupne na 50% při teplotě kolem 21°C, je potřeba vyvětrat hlavně v zimním období. Jen tak předejdete problémům s plísní.

Správná péče o okna je základ

Dodržíte-li zásady správného větrání, budete mít o zdravé prostředí v bytě postaráno. A „odborníci“ ať si říkají co chtějí. Vy totiž víte, že dřevěná okna při zvýšené vlhkosti v interiéru trpí více než plastová a brzy mohou být zničená. Základem je správné větrání a rekuperace vzduchu. Na to nezapomínejte.

0 Comments

Leave a reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?