​Vysavač na okna – další zbytečnost, nebo opravdu užitečný pomocník?

Také jste se nadchli pro dalšího šikovného domácího pomocníka, který prý zaručeně nastrouhá, nakrájí, nebo vyčistí tak, jak jsme o tom vždycky snili? Pak se nám doma tito šikulové hromadí a my to stejně děláme postaru, protože ten efekt prostě nebyl takový, jak jsme si představovali. Přesto jsou domácí pomocníci, kteří si své místo zaslouží. Patří mezi ně i vysavač na okna?

Bude mít vysavač na okna čím překvapit?

Mytí oken opravdu nepatří mezi moje oblíbené činnosti, proto jsem se ráda ujala odpovědi na otázku, do které kategorie vysavač na okna patří. Má právo s námi sdílet domácnost, nebo je to zbytečná investice a není nad roky osvědčený postup?

Než jsem jej od společnosti Leifheit dostala zapůjčený, už jsem o principu vysavače na okna slyšela. Sice to bylo v dobrém, ale nešla bych rovnou do obchodu si koupit tak sofistikovaný výrobek, který použiji jen v případě, kdy budu mít okna. To neznamená, že je myju jen v případě, kdy už nejde rozeznat den a noc, ale upřímně řečeno, přišlo by mi zbytečné zaplatit více než tisícovku (když bych koupila kvalitní) za něco, co zvládnu s jedním (též kvalitním) hadříkem. Vysavač na okna totiž neumí nic víc, než dosucha setřít mokrý povrch. Proto jsem k jeho testování nepřistupovala s vysokým očekáváním.

Dva až tři hadříky zatím stačily

Můj postup mytí oken se pravděpodobně neliší od ostatních. Základem jsou dva hadříky, jeden slouží k namočení a umytí okna, druhý k setření a vyleštění. Na leštění si připravím raději ještě jeden rezervní, protože hadřík číslo dvě bude za chvíli poměrně vlhký. Následuje fáze, kterou bychom mohli označit za fitko. Krouživými pohyby okno umýt, vyměnit hadříky a opět kroužit a kroužit. Pak sklo prozkoumat a cíleně se vrátit na místa, kde zůstaly šmouhy. K tomu ještě patří cesty po schůdkách nahoru a dolů, protože ze země až k horním rámům okna nedosáhnu.

Čtěte také:  Vedra ve městě se stávají vážným problémem. Co nám pomůže?

Ke slovu přichází vysavač na okna

Dobré je, když budete mít vysavač na okna v kompletní sadě. Tak totiž budete mít nejen vysavač, ale i malý mop na umytí oken a prodlužovací tyč. Všechno budete snadno vyměňovat zacvaknutím do těla vysavače.

Nejprve využívám mop na umytí oken na prodlužovací tyči. Pohyb shora dolů na okně, díky šíři mopu, opakuju jen párkrát. Zatím tedy připisuji body k dobru, je to podstatě snazší a rychlejší, než umývat okno hadříkem.

Teď přichází velká chvíle pro vysavač. Je akumulátorový, takže mě nebude nic omezovat. Na jedno nabití vydrží až 40 minut – uvidíme, jak rychle mi půjde práce od ruky, ale umýt paneláková okna u kuchyně a obývacího pokoje a 6 metrů zasklené lodžie chvíli potrvá. Pokud bych chtěla pracovat déle, je možné si přikoupit ještě jednu baterii a měnit je.

Překvapilo mě, že vysavač není v ruce vůbec těžký. Po zapnutí ho stačí přiložit na sklo a plynule táhnout dolů. Na jednu stranu širokého panelákového okna si vystačím se třemi tahy. Snadnost práce – na výbornou. Teď mě bude zajímat výsledek.

Jak to dopadlo? Vysavač na okna – ano, nebo ne?

Na spodní straně skla v místě napojení rámu, je sucho, žádná voda nestekla. Na okně není vůbec vidět, kde se jednotlivé tahy napojovaly. Marně hledám šmouhy. Sklo je naprosto čisté. Zajímá mě, kolik vody se objevilo v průhledné nádobě vysavače – je to zanedbatelné množství, které není na váze vysavače v ruce vůbec znát. Spadává ze mě obava, že po nezdařeném testování budu muset všechna okna domývat a pokračuji na druhou stranu okna. Další popisování je zbytečné, protože to probíhá pořád stejně. Na konci mytí mohu sečíst klady – ušetřila jsem zhruba 60 % času s naprosto dokonalým výsledkem. Pokud jsem chtěla mytím oken nahnat kondici, nepodařilo se, protože to bylo opravdu nesrovnatelně méně fyzicky náročné. Za mě tedy ano. Vysavač oken Leifheit Window cleaner by si ten kousek prostoru v mé domácnosti zasloužil.

2 komentáře
  1. Anna 1 rokem ago

    Servis oken je taky hodně důležitý 🙂

  2. Věra 7 měsíci ago

    Doporučuji opravdu vynikající.

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?