​Otravují, i přenášejí nemoci. Jak vyhnat mouchy z bytu?

Stačí nechat otevřené okno a za chvíli posedávají na potravinách nebo bez omrzení krouží kolem. Máloco nám dovede tak znepříjemnit domácí chvíle odpočinku jako otravné mouchy. Zejména v kuchyni jejich společnost nechceme ani z hygienických důvodů.

Kdo nám škodí?

Určitě se často setkáme s mouchou s příznačným názvem moucha domácí. Mouchovité (Muscidae) se ale vyskytují v několika tisících druhů, mimo mouchy domácí to jsou například bzučivky (často kovově modré nebo zelené), masařky, střečci, ale třeba i ovádi, nebo octomilky.

Kromě toho, že je moucha otravným společníkem, je také nebezpečným přenašečem nemocí. Bylo zjištěno, ze na nohou jediné mouchy může být až pět milionů choroboplodných zárodků.

Samička je schopna naklást až 150 vajíček denně. K tomu ji poslouží hnijící zbytky potravy a podobné páchnoucí organické látky. Za jediný den se z vajíček vylíhnou bílé larvy, z nichž jsou přibližně za deset dní dospělé mouchy.

Proč se mouchám nechce ven z bytu?

Oblíbenými zdroji potravy jsou pro ni hromady odpadků, nádoby na odpadky, fekálie, nechráněna vařená zelenina a masa, a obecně jakékoliv zkažené a žluklé jídla.

Z toho vyplývá, jak se můžeme mouchám v bytě bránit. Také tady platí, že nejlepší je prevence. V tomto případě tedy pravidelný úklid jídla a jeho zbytků tak, aby k nim mouchy neměly přístup. Nádobí po použití ihned umyjte. Jakmile si všimnete stop po vylitém nebo vysypaném jídle, ihned je ukliďte. Místa, kam vyhazujete odpadky, udržujte čistá a nádoby uzavřené.

Mucholapky a plácačky

Nejběžněji nám v boji proti mouchám pomáhají tradiční prostředky – mucholapky a plácačky. Přiznejme si ale, že mucholapky, uvázané u lustru a plnící se mrtvými těly much, k designovému domovu právě nepřispívají. Musíme ale uznat, že stále velmi dobře fungují a jsou levným a rychle dostupným řešením.

Čtěte také:  Myslete na svou bezpečnost s protipožárními a kouřotěsnými dveřmi. V čem jsou výjimečné?

Přírodní repelenty

Proti mouchám můžeme využít také sílu přírody. Mouchy odpudí esenciální oleje, i některé rostliny. Mezi osvědčené bojovníky proti mouchám, komárům, molům, octomilkám a dalším vetřelcům patří například pelargonie nebo afrikány. Volit můžeme i mezi voňavějšími. Vyzkoušejte proti mouchám levanduli, meduňku, bazalku, rozmarýn, šalvěj nebo mátu. Budete-li pěstovat bylinky v truhlíku na okně, budou se mouchy držet v uctivé vzdálenosti. Vy navíc bylinky výtečně využijete při přípravě nápojů a pokrmů.

Z tymiánu, hřebíčku, bazalky, levandule, citronové trávy a máty peprné jsou proti mouchám využitelné také esenciální oleje, kterými rozprašovačem postříkáme místa, kde se mouchy nejčastěji vyskytují. Navíc bude náš byt příjemně provoněn.

Vyzkoušet můžete i dobře hodnocený recept, kdy do malé misky nebo skleničky vložíme asi 15 hřebíčků a zalijeme je vlažnou vodou. Do každé místnosti dáme jednu takovouto misku a během jediného dne tento hmyz prostě zmizí. Bude-li potřeba, dolijeme do misky vodu a to je jediná péče, kterou tento přírodní repelent od nás vyžaduje.

Nemáte nic po ruce? Proti mouchám si vystačíte i jen s obyčejným rozprašovačem s vodou, kterým rosíme pokojové květiny. Mouchu prostě postříkejte vodou. Moucha spadne na zem, kde si s ní už snadno poradíte.

Odpuzovače a lapače

Pro pomoc můžeme zamířit i do obchodů, kde koupíme například odpuzovače hmyzu založené na principu vydávání nízkofrekvenčních elektromagnetických vln, elektrické odpuzovače much, elektronické lapače hmyzu určené do zásuvky, elektrické plácačky na mouchy nebo UV světelné pasti. Koupit můžeme i návnady na mouchy.

Sítě do oken v moderní podobě

Ideální je, pokud mouchám vůbec nedovolíme vletět do bytu. Stále častěji se i v oknech městských bytů setkáváme se sítěmi proti hmyzu. Na výběr je několik typů. Pevné sítě představují nejlevnější, avšak ne příliš praktické řešení. Nejžádanější jsou dnes moderní rolovací sítě proti hmyzu, které spojují maximální praktičnost a velmi nenápadný vzhled. Rolovací sítě proti hmyzu se pohybují ve vodících lištách a navíjejí do krycího boxu. Při stažení se rolovací síť jednoduše zaaretuje přichycením koncové lišty vybavené těsnícími kartáčky, které zaručí, že dovnitř nepronikne ani ten nejmenší hmyz. Pro vytažení sítě přitom stačí jedním stisknutím lištu odaretovat, a síť zase automaticky vyjede nahoru.

0 Comments

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Log in with your credentials

Forgot your details?