Zvýšení najmu pri každoročním prodloužení sml

 • Toto téma je prázdné.
 • Vytvořil
  Téma
 • #25187 Odpovědět
  Eliška
  Host

  Dobrý den, vážení,

  Mám dotaz ohledně nájemního bydlení.

  Již 6 let žijí a rodinou v nájmu na základě nájemní smlouvy s dobou určitou vždy na jeden rok. Každý rok v prosinci tedy podepisujeme novou smlouvu na obdobi následujících 12 měsíců.

  Pred třemi lety mi zvýšili nájem o 33%, to jsem tehdy akceptoval i když se domnívám, že i když zvýšení bylo uděláno při podpisu nové smlouvy, že to nebylo v mezích zákona a tedy 20%.

  Letos jsem byl opět ubezpečován o tom, že nájemní vztah bude trvat opět a 1.12. jsem dostal novou smlouvu k podpisu kde navýšili nájem o 15%. Cena se již vymyká běžné ceně, avšak trvaji na svém. Dali mi týden na rozhodnutí, zda s novou cenou souhlasím a uz tento měsíc dorovnam výši kauce a zaplatím novou vyši nájmu a tedy budeme moci nadále bydlet či nikoli a tedy budeje muset 31.12. vyklidit s dětmi dům, protože nájemní smlouva mi tímto datem končí.

  Přijde mi velice nefér se dozvědět takto pozdě o dalším zásadním o zvýšení ceny a být postaven před situaci odejít s rodinou do 14 dnů a nebo akceptovat cenu.

  Přitom jsem byl ubezpečován, že smlouvu budeme mít prodlouženou, že nás tu chtějí o zvýšení nájmu nepadla řeč. Nenapadlo mě tedy, že si mám hledat jiné bydlení, že taková situace může nastvat. S rodinou jsem nyní v nepřijatelné situaci.

  Ma otázka zní, má majitel bytu nějaký termín, do kdy musí informovat nájemce o prodloužení smlouvy a chystaných změnách jez mohou vse ovlivnit?

  Má majitel bytu právo zvýšit cenu touto formou při prodloužení smlouvy a týká se jej tedy také 20% limit?

  Mám jako nájemce právo požadovat zpět část nájemného které narokoval tímto způsobem posledni tři roky neoprávněně?

  Musím skutečně opustit byt za tohoto stavu, když tedy nájemní smlouva není novou smlouvu prodloužená protože jsem nesouhlasím s navýšením?

  Tuším, že bylo vládou vydano nařízení, že za dobu trvání epidemie se nájemné zvyšovat nemá, platí to i v případě kdy se ujednava zvýšení nájemného pri každoročním podpisu nove smlouvy?

  Pokud podepisu zvýšené nájemné, abychom s dětmi neskončilj na ulici, musím doopravdy pak platit tři měsíční sjednanou výpovědní dobu? Jde mi o to, že se doba nového nájmu a výpovědní doby může kryt a platil bych obojí současně. Což skutečně uz nezvládneme. Ale na ulici jit take nemůžeme.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
 • Autor
  Odpovědi
  • #25188
   MilanMkujbc mku03375
   Host

   Jen drobnost – podepisujete každoročně NOVOU smlouvu nebo dodatek ke smlouvě původní s prodloužením nájemní doby? To je veliký rozdíl!!!

   Odpovědět
  • #25193
    Ladislav Laker
   Host

   Eliško, ve Vašem dotazu vícekrát uvádíte nepravdivé informace.

   Čtyřikrát zmiňujete jakési “prodloužení smlouvy”, i když dobře víte, že o žádné prodloužení smlouvy nejde. Máte vždy sjednanou smlouvu na dobu určitou, a to na 12 měsíců. Z Vašich nepravdivých tvrzení pak plynou Vaše omyly, například zabýváte se nesmyslnou otázkou zda máte “jako nájemce právo požadovat část nájemného které nárokoval (…) neoprávněně”.  Takový výklad skutečnosti je však značně pokřivený. Nemáte nárok na nic. Tvrdíte že nájemné bylo požadováno neoprávněně, avšak sama jste každý rok dobrovolně podepsala nájemní smlouvu, ve které byla částka nájemného jistě uvedena. Je zřejmé, že nevidíte reálně Vaši situaci.

   Stejně tak nemá smysl Váš dotaz zda “má majitel bytu nějaký termín, do kdy musí informovat nájemce o prodloužení smlouvy a chystaných změnách”. Opět stejná chyba: o žádné prodloužení smlouvy v tomto případě nejde. Pronajímatel Vám pouze nabízí sjednání nové smlouvy.

   Na závěr se ptáte: “Pokud podepisu zvýšené nájemné, abychom s dětmi neskončili na ulici, musím doopravdy pak platit tři měsíční sjednanou výpovědní dobu?” Dotaz je bohužel nesrozumitelný. Jako nájemce neplatíte žádnou “výpovědní dobu”, nýbrž platíte nájemné za každý měsíc kdy užíváte byt. A samozřejmě při nájmu na dobu určitou neexistuje žádná výpovědní doba – nájem prostě končí v den uvedený v nájemní smlouvě. Budete-li mít sjednánu novou nájemní smlouvu, pak od následujícího dne už budete hradit nájemné podle této nové smlouvy.

   Zkuste dát pronajímateli protinávrh: prodloužení smlouvy, ale bez jakéhokoliv zvýšení nájemného. Nebude-li souhlasit, raději si hledejte nájem jinde. Sama jste napsala, že nájemné “se vymyká běžné ceně”, takže jistě najdete bydlení jinde v běžné ceně.

    

   Odpovědět
Aktuálně je na stránce zobrazeno 1 vlákno odpovědi
Odpověď na: Zvýšení najmu pri každoročním prodloužení sml

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Log in with your credentials

Forgot your details?