Změna programu schůze SVJ-platnost usnesení?

 • Začal
  Téma
 • #7657 Reakce
  Pet
  Guest

  Hezký den,

  v květnu v roce 2016 jsem obdržela program schůze shromáždění SVJ – kde bylav programu uveden jeden z bodů a to volba pouze NOVÉHO MÍSTOPŘEDSEDY SV. Na schůzi shromáždění jsem však byla zvolena jako člen výboru SVJ – lze toto napadnout žalobou u soudu jako neplatné usnesení? V samotném zápisu ze schůze shromáždění pak je dokonce pozměněn kompletně program, který původně zněl jinak, je zde pak doplněn bod: Volba nových členů výboru samosprávy, avšak neproběhlo DOSLOVNÉ hlasování o novém bodě, tj. volba nového člena výboru. Proběhla už jen volba samotná, ne hlasování o dalším bodě: Volba nového člena.

   

  To samé se stalo i na letošní schůzi shromáždění: v programu není zmínka o volbě nového výboru, byl zvolen předseda a kontrolní orgán, namítla jsem, že nelze takový výbor zvolit, že je třeba změny stanov. Vyjádření předsedy a dalšího člena: není nutné. Pak jsem již neprojevila žádný souhlas, ani nesouhlas s volbou (mlčela jsem).

  Řeším bohužel nyní zpětně neduhy SV, které vyplouvají na povrch i po letech.

  Jsem s pozdravem

  Pet

   

   

Zobrazujeme 3 reakce
 • Author
  Reakce
  • #7658
    Pet
   Guest

   Ještě chci dodat, že jsem na podzim 2017 odstoupila z funkce člena výboru, ovšem to na schůzi květen 2018 taktéž nebylo oznámeno oficiálně. Jednoznačně proběhla nová volba bez hlasování o volbě nových členů výboru SV.

    

   pet

   Reakce
  • #7659
   Pavel Pavel
   Participant

   Pet,

   možná je to tím vedrem, ale nerozumím oč Vám jde.

   Na shromáždění se volí člen výboru nikoliv místopředseda výboru. V pozvánce tedy byla chyba, ale ne takové intenzity, aby byla volba  člena výboru úspěšně napadnuta u soudu. Soudy naštěstí dbají více na věcnou podstatu a nikoliv na formální náležitosti. Navíc už jste z funkce odstoupila.

   Takže proč to řešíte?

   Hezký den!

   Reakce
  • #7660
    Pet
   Guest

   Dekuji za odpoved.

   Jde o to, ze za dobu meho funkcniho obdobi vznikly dluhy, na ktere jsem od sameho zacatku upozornoval, ktere se vsak zacaly resit, revize ucetnictvi, advokat, apod…po te jsem odstoupila (necinny predseda i mistopredseda) a stavajici vybor, jak se zda, vse uspesne zazdiva a kasle na veskere vymahani…po 3 letech revize vstanuly i dluhy byvaleho majitele BJ, kterou nyni vlastnim…pomine dluh z roku 2015 letos, nebo az za 3 roky od roku 2018, kdyz nyni byla provedena revize…?

   Jde o to, ze nechci doplatit na neci laxnost, proto se snazim vse resit a uz nevim, ktere kroky jsou “ok” a ktere neplatne…

    

   pet

   Reakce
   • #7661
    Pavel Pavel
    Participant

    Pet,

    1) skoro s jistotou si dovolím tvrdit, že nemůžete úspěšně napadnout svou volbu z roku 2016. Jednak je tam lhůta 3 měsíce, jednak to pochybení na pozvánce skutečně nebylo velké. A když k tomu přidáte, že chcete zpochybnit vlastní volbu, abyste neměla zodpovědnost za věci, které se staly po dobu Vašeho členství ve výboru, tak je výrok soudu jasný

    2) dluhy se promlčují od okamžiku splatnosti, podle mého názoru tedy od roku 2015

    3) jediná účinná cesta, jak zlepšit činnost výboru,  je zvolit do výboru jiné lidi. Vy jste z výboru odstoupila, je to Vaše volba, ale ke zlepšení situace v SVJ nepovede, jako řadový člen máte v praxi méně informací.

    4) pokud máte informace o dluzích, které existují a výbor je nevymáhá, tak ty informace sdílejte s ostatními členy SVJ a pokud výbor nebude reagovat, tak ho odvolejte a zvolte jiný. Jiná praktická cesta není.

    5) U lidí, kteří se chlubili, že “to” předají Policii ČR a soudům jsem zatím nezaregistroval, že by byli úspěšní.

    Hezký den!

     

     

    Reakce
  • #7662
    Pet
   Guest

   Děkuji Pavle za informace, jak se postupuje například v auditech, když se zjistí nedoplatky, které jsou už dávno promlčené, je jasné, že někdo musel za účetnictví vést odpovědnost, vzhledem k tomu, že předseda jedná navenek za SVJ, měl nastavení příspěvků a záloh na služby nastavit s účetní firmou na korektní bázi, řečeno: neznalost a neinformovanost neomlouvá, mne osobně řekl, že pro SVJ mohu cokoliv nakoupit, že mi danou věci proplatí, pak mi po čase řekl, že nevěděl, že se to takhle “dělat nesmí”…Pro ztrátu důvěry jsem odstoupila. Situace je mnohem a mnohem komplikovanější.

   pet

   Reakce
  • #8865
   Pavel Pavel
   Participant

   Marie,

   podle § 1221 NOZ se použijí pro SVJ ustanovení o spolku.

   Podle § 253/3 lze záležitost, která nebyla zařazena na pořad zasedání při jeho ohlášení, rozhodnout jen za účasti a se souhlasem všech, nikoliv jen přítomných členů.

   Pokud někdo z členů SVJ napadne do 3 měsíců u soudu, že bylo jednáno o věci, která nebyla na pořadu shromáždění, tak by soud měl usnesení zrušit.

   Osobně preferuji, když jsou jednání pokud možno podle stávajících výkladů práva.

   Nicméně to je interní záležitost SVJ, kterou může napadnout některý z členů SVJ a neměla by ji napadat najatá externí společnost. Jak se vůbec dozvěděla, jak jste hlasovali?

   Vůči okolí zastupuje SVJ výbor. Pokud výbor vypoví smlouvu o správě společných částí, tak by měla běžet výpověď, jako by měl výbor tuto záležitost řádně schválenou shromážděním.

   Je podivné, že již za necelé 2,5 měsíce zjistíte, že stávající správce poskytuje nekvalitní služby. Máte již za něho náhradu, která bude poskytovat kvalitní služby? Získali jste dostatečné reference? Aby to nebylo z deště pod okap.

   Hezký den!

   Reakce
  • #8875
    bludička Marie
   Guest

   Hezký den Pavle, velmi děkuji za Vaši odpověď. Není jednoduché pár slovy popisovat naši situaci. Neni pro mne lichotivé. že musím přiznat co je již známo, že jsem si vzala na sebe krajíc se kterým se teď dusím, ale chtěla bych dotáhnout do zdárného konce co jsem začala.

   Náš dům: nově zkoulaudovaný asi 05/2018 o 29 bytových jednotkách, z toho ke dni 12.10. byl obsazen 18 vlastníky jednotek, 11 bytů je stále v majetku investora

   Z těch 18 vbj bylo na shromáždění přítomno 15 a za investora se zúčastnila manažerka prodeje se sílou hlasu 11 bj

   Shromáždění svolala a program připravila za vlastníka tedy investora právě manažerka prodeje.

   Ke změně správy nás vedlo především zjištění. že jako SVJ přebíráme Výměníkovou stanici. na kterou nemáme nikdo ze stávajících vlastníků potřebnou kvalifikaci, jako jediné řešení bylo předat tuto fi. SMUT, která má potřebné znalosti a pracovníky, aby byl zajištěn bezproblémový chod, také z toho důvodů, že oni jsou dodavateli tepla.

   Dosavadní fi. nemá kromě účetních žádné pracovníky. kteří by nám pomohli zajišťovat provoz a údržbu domu a pozemku.

   Pokud bych měla podrobně popsat problémy. které musím řešit. byl by to román.

   Na shromáždění byly též přítomni zástupci z fi. zajišťující správu, považovala jsem za přirozené. ze jim předám  zkrácený zápis s přijatými usneseními o kterých bylo hlasováno. Podrobný zápis, tedy úplný včetně příloh, je uložený v dokladech SVJ

   Už před shromážděním jsme měli k dispozici návrh nové smlouvy. S novou fi. bylo dojednáno.že ideálně by bylo ukončit spolupráci se stávající fi k 31.12.2018 Příkazní smlouva byla uzavřena 01.08.2018 s výpovědí 6 měsíců.

   Z tohoto důvodu byla podaná výpověď dohodou k 31.12.2018. Mám zato. že dosav. fi po počátečních negat. reakcích se smířila s tím. že je opustíme a začal “rozvod po italsku” Já chápu. že nechtějí přijít o příjmy. ale snažili jsme se jim vysvětlit. že musíme tyto záležitosti narovnat hned na začátku. kdy uzavíráme smlouvy s dodavateli, řešíme spoustu závad v domě a bytech. potýkáme se už s neplatiči. problémy s oplocením pozemku,to jsou jen některé. a už vůbec nezmiňuji. jaká je spolupráce a jednání s investorem.

    

   Nyní nás tedy upozorňují na nedodržení stanov. neplatnost hlasování ap. prý ááoto. že pokud jim přijde kontrola. Přitom jejich příkazní smlouva obsahuje už v samém úvodu zpochybnění, jelikož je zde zaměněno postavení příkazce a příkazníka. Není to jediná věc. kterou by asi právník napadl. já jsem bohužel jen “celoživotní” účetní-ekonom se středoškolským vzděláním.

   Velmi Vám děkuji. že jste ochoten se mnou tuto problematiku probrat, snad se mi podaří najít nějaké řešení, děkuji za Váš čas  Marie

   Reakce
Zobrazujeme 3 reakce
V reakci na: Změna programu schůze SVJ-platnost usnesení?

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Informace o vás:
Log in with your credentials

Forgot your details?