Zatékání kolem okna – na co mám nárok?

Úvod Fóra Všechny kategorie Byt Zatékání kolem okna – na co mám nárok?

 • Toto téma obsahuje celkem 5 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Pepa a poslední změna proběhla před 5 roky a 8 měsíci.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #8240 Odpovědět
   Petra
   Host

   Dobrý den všem! Chtěla bych zde poprosit o radu s následujícím problémem: Před rokem jsem koupila byt. Původní majitel upozornil na pár drobných nedostatků, které jsem postupně nechala na vlastní náklady opravit až když jsem se nastěhovala. Na co mě ale neupozornil je zatékání do okna v jednom pokoji. Pokud se prudký déšť spojí s větrem tak, jako tomu bylo dnes v noci, zatéká do okna shora a voda následně teče kolem až na parapet a odtud na zem. V minulém roce správce domu odmítal cokoliv řešit. Pozvala jsem si tedy už loni zedníka a okno nechala zvenku i zevnitř znovu zapravit v domnění, že problém bude vyřešen. Nepomohlo to a správce mi řekl, že okno i fasáda jsou společným vlastnictvím a že mi tedy sežene člověka, který tu fasádu dělal, ale firma prý už neexistuje a práce jsou dávno po záruce. Nikdo se mi neozval, nikdo nepřišel. Nyní opět ten samý problém s tím, že jediné možné řešení vidím ve vybourání okna a jeho opětovném zapravení. Sama ovšem fasádu ničit nemůžu a správce dělá mrtvého. Mám nárok na pomoc ze strany SVJ a případné proplacení oprav z fondu?

  • #8260 Odpovědět
   Petra
   Host

   Během dvou dnů nastal posun pouze v tom, že nemám k dispozici stanovy ani prohlášení vlastníka, kde bych zjistila jestli jsou okna a fasáda společným majetkem. Správce mi řekl, že se zhotovitel rekonstrukce k problému vyjádřil tak, že je to práce stará 10 let, tudíž dávno po záruce, a že do tohoto problému nebude zasahovat ani když opravu zaplatím já či fond oprav. Jsem údajně jedniný a první člověk, který si na něco takového chodí stěžovat a mám si opravu zajistit sama na svůj náklad. Takže jsem kontaktovala právníka bytového družstva, pod které spadáme, a zažádala jsem o schůzku. Vím, že tady loni měl někdo totožný problém bez odpovědi, tak budu dál informovat.

   • #8262 Odpovědět
    redakce Okolobytu.cz
    Host

    Dobrý den, Petro, Váš dotaz jsme předali našim spolupracujícím odborníkům pro odpověď. Jakmile ji obdržíme, vložíme ji.

    S pozdravem redakce Okolobytu.cz

  • #8265 Odpovědět

   Ve Vašem případě bude záležet na konkrétním znění stanov SVJ. Otázku fondu oprav a provádění případných oprav upravuje zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v němž je bytové spoluvlastnictví upraveno. Úprava je však jenom obecná a řadu otázek mohou stanovy upravovat jinak, proto lze doporučit jejich prostudování. Jako vodítko můžete využít nařízení vlády č. 366/2013 Sb., o úpravě některých záležitostí souvisejících s bytovým spoluvlastnictvím. To stanoví, že okna a fasáda jsou společnými částmi domu a že o opravě či stavební úpravě společných částí rozhoduje statutární orgán společenství vlastníků (předseda či výbor), pokud nepřevyšují náklady na opravu 1000 Kč na jednotku (byt) – viz § 13 odst. 2 uvedeného nařízení. Jestliže by oprava byla dražší, rozhoduje o ní shromáždění SVJ (viz § 1208 písm. f) bod 7. občanského zákoníku).

    

   Shromáždění také volí a odvolává statutární orgán. Takže pokud předseda či výbor neřeší problémy, které jim náleží do působností, lze na to reagovat právě skrze shromáždění. Shromáždění obecně svolává právě statutární orgán nejméně jedenkrát do roka. Mimořádné svolání můžete vymoci, pokud ke statutárnímu orgánu podá podnět nejméně čtvrtina vlastníků jednotek. Pokud to statutární orgán ani přes podnět neučiní, svolají tito vlastníci shromáždění sami.

    

   Jestliže tedy statutární orgán, který má správu domu na starosti, věc neřeší, lze jeho nečinnost i vlastní problém prodiskutovat právě na shromáždění vlastníků jednotek, které může o opravě také rozhodnout.

   • #8274 Odpovědět
    Petra
    Host

    Dobrý den, děkuji za vaši odpověď.

  • #8579 Odpovědět
   Pepa
   Host

   Doporučuji vašim redaktorům ale i dotazujícím si přečíst od Jaroslava Haška povídku Šťastný domov. Tam máte odpovědi na všechny vaše dotazy a nemusíte obtěžovat redaktory, kteří stejně neumějí odpovědět.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 vlákna odpovědí
Odpověď na: Zatékání kolem okna – na co mám nárok?

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: