Založení nového SVJ

 • This topic has 6 reakcí, 3 voices, and was last updated před 3 týdny by Malý.
 • Začal
  Téma
 • #20302 Reakce
  Kubrt
  Guest

  Dobrý den, jsme dům o čtyřech bytech. Doteď jsme vše řešili dohodou, ale nyní chceme dům zateplit a budeme si brát úvěr. Z tohoto důvodu bychom chtěli založit SVJ. Zajímalo by mě, co je pro to třeba udělat a kolik to asi stojí.
  Díky za rady začátečníkovi 🙂

Zobrazujeme 4 reakce
 • Author
  Reakce
  • #20311
   Pavel Pavel
   Participant

   Předpokládám, že dům máte v podílovém vlastnictví a nikoliv rozdělený na jednotky. Potom musíte zpracovat Prohlášení vlastníka a vložit ho do katastru nemovitostí. To bude počáteční náklad. Potom ale budete muset vést (podvojné) účetnictví a uveřejňovat účetní závěrky atd. Na právnické osoby se vztahuje spousta předpisů se značnými sankcemi a je lhostejné zda jste ČEZ nebo SVJ se 4 byty.

   Navíc SVJ má mimořádně špatnou právní úpravu.

   Možná bude asi lepší SVJ nezakládat. Bance by to mělo být jedno.

   Hezký den!

    

    

   Reakce
  • #20334
    lojza
   Guest

   Otázka v sobě skrývá mnoho neznámých.
   1. jaký vztah mají uživatelé dotyčných bytů k danému bytu (vlastník, nájemce, podnájemce)
   2. co jste doteď řešili dohodou?
   3. co se týče energií, tak např. plyn a el.energie se řeší smluvně pro jednotlivé byty, ale jak to máte s vodou a vytápěním, to má každý byt kamna na tuhá paliva a sólo přívod vody přes průtokoměr?
   4. pokud máte odběr vody s veřejného vodovodu a vytápění máte centrální, tak na koho je napsána smlouva s odběrateli??
   5. proč uvažujete o SVJ a neuvažujete o BD?

   Pavel odpověděl “Možná bude asi lepší SVJ nezakládat. Bance by to mělo být jedno.”
   To je sice jedna z možností, ale na druhou stranu se ptám, na koho bude ten úvěr napsán??

   Reakce
  • #20369

   Dobrý den,

   z dotazu není objasněno několik zásadních informací. Prvotně by jste si měli rozhodnout, zda si koupi bytů či práva k bydlení zafinancujete sami a úvěr bude jen na rekonstrukci nebo na koupi a rekonstrukci domu. Kdyby jste peníze na koupi bytů neměli, tak pro půjčku je lepší možnost založit BD a půjčit na BD. Jinak si každý musí vyřídit osobní půjčku. Ještě před tím se musí udělat prohlášení vlastníka k domu. Po úhradě peněz každého vlastníka následně založit Svj.

   Na privatizaci domu žádná banka pro Svj peníze nepůjčí. Půjčí pouze na rekonstrukci, kdy je již Svj založeno a jednotliví vlastníci zapsání na listech vlastnictví. Půjčka pro 4 bytové jednotky se vyřizuje komplikovaně, proto banky přivítají, když je tato půjčka na rekonstrukci na BD než na SVJ. U BD se dá půjčka vyřídit jak na privatizaci a rekonstrukci najednou.
   Dále je možno pro bytové domy vyřídit i dotaci na snížení energetické náročnosti budov (právě zmíněné zateplení a další.)
   Se vším, včetně založení BD/SVJ, financování a dotací jsme vám schopni pomoci.
   Reakce
  • #21925
    Václav Svačina
   Guest

   Dobrý den, jsem majitelem bytu v domě kde je SVJ. S kamarádem bychom chtěli v domě založit vlastní SVJ jen pro naše jednotky, je to možné a co to obnáší? Děkuji

   Reakce
   • #21926
    Pavel Pavel
    Participant

    Václave,

    založit druhé SVJ v domě, kde je jedno Prohlášení vlastníka nelze.

    Hezký den!

    Reakce
  • #21928
    Malý
   Guest

   O úvěr požádejte jako spoluvlastníci a jako spoluvlastníci budete u banky vedeni, budete za úvěr ručit atd. Prostě nebude to jedno narychlo stvořené IČO, ale 5 soukromých osob. Všechny závazky a práva si budete dělit jako dosud podle podílu uvedeném na listu vlastnictví.

   Dokonce i při úvěru ve prospěch SVJ tam figurují jednotliví členové SVJ a taky podle podílů uvedených na listu vlastnictví. SVJ je totiž pouze obálka, kde se ukrývají spoluvlastníci úplně stejně jako ve vašem domě.

   Pokud je v domě vše v pořádku a doposud se vždy na důležitých věcech domluvíte, zůstaňte u podílového spoluvlastnictví a SVJ nezakládejte. To totiž má proti dnešnímu stavu samé nevýhody a zbytečné náklady, např.:

   Vypracování prohlášení vlastníka o rozdělení domu na jednotky – vypracování dokumentu ??? Kč, ověření podpisů každého spoluvlastníka, vklad od katastru 2 000 Kč.

   Převod jednotek do vlastnictví – ověření podpisů převodce a nabyvatele pod smlouvu o převodu , vklad do katastru každá smlouva 2 000 Kč.

   Zakládající schůze SVJ, schvalování stanov – vyhotovení stanov ??? Kč, přítomnost notáře ??? Kč.

   Volba statutárního orgánu – ověření podpisu každého člena statutárního orgánu a zápis do rejstříku společenství 2 000 Kč. Při každé změně orgánu vše znova.

   Podvojné účetnictví ??? Kč, každoroční zveřejnění závěrky do sbírky listin.

   A tisíce dalších větších či menších povinností ??? Kč, u kterých nikdy nevíte, zda vás nepřijde kontrolovat státní úřad. Těžkopádné rozhodování kvůli formálním náležitostem, což dnes nejspíš řešíte mezi dveřmi.

   Reakce
Zobrazujeme 4 reakce
V reakci na: Založení nového SVJ

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Informace o vás:
Log in with your credentials

Forgot your details?