Založení nového SVJ

Úvod Fóra Všechny kategorie Legislativa Založení nového SVJ

 • Toto téma obsahuje celkem 12 odpovědí. Do diskuze (3 diskutující) se naposledy zapojil uživatel MilanMkujbcmku03375 a poslední změna proběhla před 1 rokem a 11 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 10 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #20302 Odpovědět
   Kubrt
   Host

   Dobrý den, jsme dům o čtyřech bytech. Doteď jsme vše řešili dohodou, ale nyní chceme dům zateplit a budeme si brát úvěr. Z tohoto důvodu bychom chtěli založit SVJ. Zajímalo by mě, co je pro to třeba udělat a kolik to asi stojí.
   Díky za rady začátečníkovi 🙂

  • #20311 Odpovědět
   PavelPavel
   Účastník

   Předpokládám, že dům máte v podílovém vlastnictví a nikoliv rozdělený na jednotky. Potom musíte zpracovat Prohlášení vlastníka a vložit ho do katastru nemovitostí. To bude počáteční náklad. Potom ale budete muset vést (podvojné) účetnictví a uveřejňovat účetní závěrky atd. Na právnické osoby se vztahuje spousta předpisů se značnými sankcemi a je lhostejné zda jste ČEZ nebo SVJ se 4 byty.

   Navíc SVJ má mimořádně špatnou právní úpravu.

   Možná bude asi lepší SVJ nezakládat. Bance by to mělo být jedno.

   Hezký den!

    

    

  • #20334 Odpovědět
   lojza
   Host

   Otázka v sobě skrývá mnoho neznámých.
   1. jaký vztah mají uživatelé dotyčných bytů k danému bytu (vlastník, nájemce, podnájemce)
   2. co jste doteď řešili dohodou?
   3. co se týče energií, tak např. plyn a el.energie se řeší smluvně pro jednotlivé byty, ale jak to máte s vodou a vytápěním, to má každý byt kamna na tuhá paliva a sólo přívod vody přes průtokoměr?
   4. pokud máte odběr vody s veřejného vodovodu a vytápění máte centrální, tak na koho je napsána smlouva s odběrateli??
   5. proč uvažujete o SVJ a neuvažujete o BD?

   Pavel odpověděl “Možná bude asi lepší SVJ nezakládat. Bance by to mělo být jedno.”
   To je sice jedna z možností, ale na druhou stranu se ptám, na koho bude ten úvěr napsán??

  • #20369 Odpovědět

   Dobrý den,

   z dotazu není objasněno několik zásadních informací. Prvotně by jste si měli rozhodnout, zda si koupi bytů či práva k bydlení zafinancujete sami a úvěr bude jen na rekonstrukci nebo na koupi a rekonstrukci domu. Kdyby jste peníze na koupi bytů neměli, tak pro půjčku je lepší možnost založit BD a půjčit na BD. Jinak si každý musí vyřídit osobní půjčku. Ještě před tím se musí udělat prohlášení vlastníka k domu. Po úhradě peněz každého vlastníka následně založit Svj.

   Na privatizaci domu žádná banka pro Svj peníze nepůjčí. Půjčí pouze na rekonstrukci, kdy je již Svj založeno a jednotliví vlastníci zapsání na listech vlastnictví. Půjčka pro 4 bytové jednotky se vyřizuje komplikovaně, proto banky přivítají, když je tato půjčka na rekonstrukci na BD než na SVJ. U BD se dá půjčka vyřídit jak na privatizaci a rekonstrukci najednou.
   Dále je možno pro bytové domy vyřídit i dotaci na snížení energetické náročnosti budov (právě zmíněné zateplení a další.)
   Se vším, včetně založení BD/SVJ, financování a dotací jsme vám schopni pomoci.
  • #21925 Odpovědět
   Václav Svačina
   Host

   Dobrý den, jsem majitelem bytu v domě kde je SVJ. S kamarádem bychom chtěli v domě založit vlastní SVJ jen pro naše jednotky, je to možné a co to obnáší? Děkuji

   • #21926 Odpovědět
    PavelPavel
    Účastník

    Václave,

    založit druhé SVJ v domě, kde je jedno Prohlášení vlastníka nelze.

    Hezký den!

  • #21928 Odpovědět
   Malý
   Host

   O úvěr požádejte jako spoluvlastníci a jako spoluvlastníci budete u banky vedeni, budete za úvěr ručit atd. Prostě nebude to jedno narychlo stvořené IČO, ale 5 soukromých osob. Všechny závazky a práva si budete dělit jako dosud podle podílu uvedeném na listu vlastnictví.

   Dokonce i při úvěru ve prospěch SVJ tam figurují jednotliví členové SVJ a taky podle podílů uvedených na listu vlastnictví. SVJ je totiž pouze obálka, kde se ukrývají spoluvlastníci úplně stejně jako ve vašem domě.

   Pokud je v domě vše v pořádku a doposud se vždy na důležitých věcech domluvíte, zůstaňte u podílového spoluvlastnictví a SVJ nezakládejte. To totiž má proti dnešnímu stavu samé nevýhody a zbytečné náklady, např.:

   Vypracování prohlášení vlastníka o rozdělení domu na jednotky – vypracování dokumentu ??? Kč, ověření podpisů každého spoluvlastníka, vklad od katastru 2 000 Kč.

   Převod jednotek do vlastnictví – ověření podpisů převodce a nabyvatele pod smlouvu o převodu , vklad do katastru každá smlouva 2 000 Kč.

   Zakládající schůze SVJ, schvalování stanov – vyhotovení stanov ??? Kč, přítomnost notáře ??? Kč.

   Volba statutárního orgánu – ověření podpisu každého člena statutárního orgánu a zápis do rejstříku společenství 2 000 Kč. Při každé změně orgánu vše znova.

   Podvojné účetnictví ??? Kč, každoroční zveřejnění závěrky do sbírky listin.

   A tisíce dalších větších či menších povinností ??? Kč, u kterých nikdy nevíte, zda vás nepřijde kontrolovat státní úřad. Těžkopádné rozhodování kvůli formálním náležitostem, což dnes nejspíš řešíte mezi dveřmi.

  • #23325 Odpovědět
   Gabi
   Host

   Dobrý den, na takový druh půjčky je třeba si vzít firemní nebo podnikatelský úvěr nebo jak to prosím funguje? Pokud jsem tedy ve společnosti vlastníků jednotek, tak je opravdu třeba [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte nebo normální osobní půjčku? Omlouvám se za hloupý dotaz, ale opravdu jsem to nikde nenašla.

  • #23326 Odpovědět
   PavelPavel
   Účastník

   Gabi,

   bude vhodné založit vlastní vlákno a tam podrobněji popište na co chcete získat odpověď.

   Máte byt v SVJ a SVJ si chce vzít úvěr?

   Nebo máte spoluvlastnický podíl na domě a chcete provést opravu/rekonstrukci domu? Kolik je spoluvlastníků?

   Hezký den!

  • #23330 Odpovědět
   Malý
   Host

   Gabi a všichni nerozhodní! Běžte do banky a zeptejte se, jak by řešila vaši situaci. Vše si poznamenejte a pak jděte do druhé, do třetí, … Za měsíc budete mít jasno.

   I banka chce žít, tak přece od sebe neodežene zákazníka, když chudák zrovna nemá IČ nebo nějakou subjektivitu. A společný barák jí (bance) to jistí.

  • #23333 Odpovědět
   Gabi
   Host

   Děkuji moc za reakce.

  • #29356 Odpovědět
   Dan
   Host

   <span style=”color: #777777; font-family: -apple-system, system-ui, BlinkMacSystemFont, Segoe UI, Helvetica, Arial, sans-serif, Apple Color Emoji, Segoe UI Emoji, Segoe UI Symbol;”><span style=”font-size: 17px;”>Dobrý den, jsem majitelem bytu v domě kde je SVJ.</span></span>
   <span style=”color: #777777; font-family: -apple-system, system-ui, BlinkMacSystemFont, Segoe UI, Helvetica, Arial, sans-serif, Apple Color Emoji, Segoe UI Emoji, Segoe UI Symbol;”><span style=”font-size: 17px;”>Z důvodu nedorozumění nepřeju jsi byt  součástí která ma vlastní zájmy a pres hlasovací řad prosazuje to co my vlasne škody. Treba nechtějí  řešit okap na moji střechou ale v stejné dobe řeší obdobné v jiných.  Chci ve vlažných nákladech řešit to co je za moji jednotku dobry a ne trpět zbyteční vlhkostí apod. Pres SVJ to proste nejde. … </span></span>

   • #29357 Odpovědět
    MilanMkujbcmku03375
    Host

    Zkuste napsat, jakou radu očekáváte – např. vystoupit ze SVJ (NELZE), co SVJ prosadí přes Váš nesouhlas (postup viz z. 89/2012 Sb.) apod. Také je třeba si prostudovat stanovy Vašeho SVJ.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 10 vláken odpovědí
Odpověď na: Založení nového SVJ

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: