zákon o rušení nočního klidu

 • Toto téma obsahuje celkem 25 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Iva a poslední změna proběhla před 3 měsíci a 2 týdny.
 • Vytvořil
  Téma
 • #2448 Odpovědět
  Rejklin
  Host

  Zdravím, podle jakého zákona nebo vyhlášky je možné dávat podnět na postih na rušení nočního klidu? Co je k tomu potřeba doložit?

Aktuálně je na stránce zobrazeno 14 vláken odpovědí
 • Autor
  Odpovědi
  • #2513
   Martin Černý Martin Černý
   Účastník

   Dobrý den,

   rušení nočního klidu je podle zákona č. 251/2016 Sb. (o některých přestupcích) přestupkem proti veřejnému pořádku, kterého se může dopustit jak fyzická, tak právnická osoba. Noční klid je stanoven na dobu osmi hodin od 22:00 do 6:00, přičemž konkrétní obec může obecně závaznou vyhláškou stanovit, při jakých příležitostech se tato doba prodlužuje, resp. nemusí být vůbec dodržována.

   Pokud máte podezření, že se ve Vašem okolí nedodržuje noční klid, je nejlepším řešením zavolat městskou nebo Policii ČR. Pokud situaci vyhodnotí jako rušení nočního klidu, udělí na místě dotyčnému blokovou pokutu. Za předpokladu, že přestupce odmítne spáchaný přestupek uznat, může policie postoupit celou záležitost k projednání správnímu orgánu (většinou přestupkové komisi radnice či přestupkovému oddělení obecního úřadu).

   Jiný postup se však uplatní, pokud je někdo vystaven soustavnému rušení nočního klidu. Vychází -li hluk z okolní stavby, prověřte si, zda k tomu má stavba potřebná povolení. Při jakémkoliv podezření na pochybení podejte podnět ke stavebnímu úřadu.

   Další alternativou je obrátit se na krajskou hygienickou stanici, která může provést v oblasti měření hluku a pokud shledá, že byly překročeny hlukové limity, je oprávněna udělit příslušnou sankci.

   Krajní možnost představuje podání žaloby.

   Redaktor Okolobytu.cz, specializace na oblast SVJ a bytových družstev

   Odpovědět
   • #2515
     pepe
    Host

    Vážený pane Černý, citovat zákon je jedna věc a věc druhá je ten zákon uplatnit v praxi. A ruku na srdce, z toho co tak někdy čtu a slyším, tak na “notorického rušiče” je ve většině případů krátká jak policie tak i nějaká komise na radnici. Je to sice špatně, ale bohužel v takovýchto případech je nejvhodnější použít metodu “jak ty mně, tak já tobě”!

    Odpovědět
  • #7675
    Petr Šedaj
   Host

   Dobrý den, je považováno za rušení nočního klidu považováno startování osobního auta? Auto je v dobrém technickém stavu, takže žádné abnormální  zvuky. Vozidlo používám k odjezdu do práce  každý den o půl druhé v noci. Moje sousedka na mě podala stížnost za rušení nočního klidu. Děkuji za odpověď. Šedaj.

   Odpovědět
  • #7730
    Jana Vilimovská
   Host

   Dobrý den, ohledně rušení nočního klidu. Bydlíme v baráku kde naproti v ulici stojí bytovka. Pán který tam bydlí asi trpí nějakou nemocí. Po celou dobu do je doma neustále vydává zvuky “hekání až štěkání” jenže je to už opravdu neúnosné. Bohužel ke to i 24hodin denně ovšem v intenzitě 1 štěknutí na 10 vteřin. Pán má neustále otevřená okna a ruší nás jak ve dne tak hlavně v noci. Co jsem se ptala spoluobyvatelů tak to nějak neřeší pry si zvykli. Jenže oni to slyší přes podlahu a já bohužel otevřeným oknem. Paradox je, že pán pokud he venku ve spočetnosti lidí tak tyto zvuky nevydává pouze vždy trochu trhne hlavou. Bohužel pán pracrke u Policie ČR v našem městě a opravdu nevím kde di stěžovat. Našla jsem i souseda který se to s nim snažil vyděsit např. zda by si alespoň na noc nemohl zavírat okna aby se ostatní vyspali byl odbyt slovy, že je nemocný. Myslím, ze osobně hluk snaším dobře a je mi i líto pána pokud je opravdu nemocný ale už nám to “hekání/štěkání” vážně leze krkem.

   Odpovědět
   • #7731
     lojza
    Host

    Třeba pán u té policie pracuje jako psovod a po nocích trénuje povely pro svého psa:-)) Ale každý máme něco, někdo po nocích štěká a někdo píše jak hotentot!

    “Našla jsem i souseda který se to s nim snažil vyděsit např. ….” To už se snad jako překlep nedá nazvat.

    Odpovědět
  • #9633
    Lukol
   Host

   Dobrý den, dá se za rušení nočního klidu považovat ranní hygiena (sprchování)?

   Děkuji za reakci

   Odpovědět
  • #10345
    Martin
   Host

   Dobrý den, mám naproti svého domu supermarket a každé ráno mě budí jejich dodavatelé mlácením beden z dodávek.Sutuaci sem řešil přímo s ředitelem, ale zdá se že bez výsledku  Je to krátkodobé mlácení  ale vystřídá se u toho v rozmezí jedné hodiny asi pět dodavatelů, jak se mohu dále bránit? Několikrát sem je kontaktoval pořád jen píšou jak budou situaci řešít, ale nic se nezměnilo . Děkuji za rady

    

   Odpovědět
  • #10360
    Renata
   Host

   Dobrý večer bydlím v paneláku nastěhovali se pod nás mladý pár mají neustálé návštěvy do noci. Každý den po 22h se nahlas baví a smějí se už ztoho silím co se stím dá dělat. Děkuji za odpověď.

   Odpovědět
   • #22966
     Natálie
    Host

    Dobrý den, zkoušela jste zvednout zadek, zazvonit a normálně slušně požádat sousedy o ztišení, že nemůžete spát? Jak mají vědět, že jsou slyšet až k Vám do bytu? Já mám taky hodně hlučné sousedy (ze všech stran), ale stačí je normálně slušně poprosit. Zdá se, že lidé už úplně zapomněli, jak se chovat k ostatním.

    Odpovědět
    • #26521
      Jarda
     Host

     hahhaáááááááááááááááááá……no to jsem se jednou zas “pobavil”

     Odpovědět
    • #26992
      Novák
     Host

     Naprosto souhlasím, také mám s takovým to o 4 generace starším párem takové zkušenosti. Nic neřeší domluvou protože se ani domluvit nechtějí, chtějí působit jen problémy. Kdyby přišli jako normální lidi a zeptali by se 20 letého člověka jestli se může ztišit místo volání Policie při každé takové příležitosti. Musím podotknout že tento pár mi již několikrát nechal sirku v zámku kvůli které jsem se nemohl dostat do svého bytu a musel jsem na své náklady volat zámečníka a několikrát kvůli tomu vyměnit ,rovněž na svoje náklady, zámek.

     Odpovědět
    • #27171
      Trunec
     Host

     To myslíte vážně? Kdo ruší noční klid vás asi nebude brát vážně, jsou to většinou alkoholici, fetaci a podobně existence. Jste opravdu tak naivní?

     Odpovědět
  • #10464
    Jana
   Host

   Dobrý vecer,máme,RD a vedle je bytovka se zahradou ,nájemníci jsou hluční,jako teď hodně hlasitá hudba,není tady moznm usnout ,ráno vstáváme do prace.Co máme dělat .Hudba někdy hraje i dlouho v noci .Je možné po 22h zavolat na policii že ruší noční klid.

   Odpovědět
  • #10899
    Igor
   Host

   Dobry den bydlim vedle restavrace je otevzena do 23. 00 je to normalne. Na terase zvyt kazdy den do pylnoce dase nejak to resit

    

   Odpovědět
  • #11105
    Marcela
   Host

   Dobry den, delam u CD, do prace vstavam brzy, sousedka pravidelne, (jiz pul roku) v 22 h zacne balit nade mnou baliky, do 1 h nocni, sileny rany, nekolikrat jsem ji psala sms, na 1 noc prestane a dalsi noc znova rany. Rekla jsem ji, ze zavolam policii po 22 h, jen se mi vysmala. Potrebuji poradit, do prace zaspavam nebo chodim nevyspala .Dekuji .

   Odpovědět
  • #11136
    Martin D.
   Host

   Dobrý den,mám dotaz ohledně rušení nočního klidu. Pracujeme na živnost v lese čili klasická ruční těžba a přibližování traktorem. Dnes ráno kolem 5.00h za námi přijela PČR,že dostali oznámení,že řušíme noční klid. Oznámila to nějaká paní z cca 2km vzdálené vsi. Policie řekla,že pily skoro nebyli slyšet,ale museli to prověřit. A dále nám řekli,že máme pracovat od 6:00 tak se chci zeptat jestli nám můžou nařídit od kolika hodin můžeme můžeme pracovat, protože v dnešním počasí kdy teploty stoupají nad 30°C už dopoledne prostě chodíme pracovat za chládku.Děkuji za odpověď

   Odpovědět
  • #17831
    Jan
   Host

   Dobrý den,
   bydlím v panelovém domě, nepouštím si hudbu nahlas (už jen do sluchátek), nekřičím, nedupu, pouze mluvím s přáteli normální úrovní hlasu, už jsem se ztišil i tak že mi skoro přeskakuje hlas. Ale soused neustále tvrdí že mě slyší že kvůli tomu nemůže usnout.
   Jaká je úroveň hlasitosti pro spáchání přestupku “Rušení nočního klidu”?
   Už nevím co dělat, jediný levný způsob je, úderem 10h se ani nehnout a nejlépe nedýchat.

   Odpovědět
   • #26053
     Kováčová
    Host

    Mám stejnou zkušenost, můj vnuk má svůj pokoj, kde většinou sedí u počítače, takže žádný hluk nevydává, ale soused , který asi má poruchu spánku si neustále stěžuje, že porušujeme noční klid a zve na nás městskou policii. Je hrůza a já už jsem mu zakázala po 22 hodině být na počítači a tak jsme v bytě jako myšky a bojíme se i zavřít dveře. Opravdu je to hrůza, my jsme totiž ztratili svobodu a já se nemůžu bránit, protože to je tvrzení proti tvrzení.

    Odpovědět
  • #21134
    Sara
   Host

   K čemu je tohle debilní fórum, když tady nikdo neodpovídá?

   Odpovědět
   • #21157
     Jdoucí kolem
    Host

    Fórum umožňuje vkládat debilní poznámky od debilů.

    Odpovědět
    • #21161
      lojza
     Host

     Trošku bych to poopravil, “Fórum umožňuje vkládat debilní otázky od …..” na které se prostě někdy dá reagovat jenom “rýpnutím”.

     Odpovědět
  • #23547
    Michaela
   Host

   Dobrý den ,moje kamarádka bydlí v bytě a vedle kuchyně má její sousedka ložnici. Sousedka si v jednom kuse stěžuje že si vaří kafe nebo jídlo. Dále si stěžovala že chodíme kouřit na balkón nebo že jdeme do sprchy nebo na toaletu. Když si potichu povídáme tak nám 2 hodiny v kuse mlátí do zdi ať jsme ticho. Paní sousedce jsme jasně vysvětlili že potřebujeme jíst s hygienu a bohužel nemůžeme za to že to jde slyšet ale sousedka nám pouze zabouchal dveře a řekla že máme být ticho ….co máme dělat?

   Odpovědět
   • #25777
     Marie
    Host

    No za rušení nočního klidu se považuje vše, co ruší sousedy. Takže v rámci slušnosti bych doporučovala raději vyhovět sousedce. Sama bydlím v garsonce a mám poskytnuté informace od policie, že za rušení lze považovat dupání, mluvení, smích, šramot v kuchyňce atd. To v jaké náladě přijede hlídka či jak se k dané situaci postaví nezáleží asi už na nás, kteří si jí zavoláme, ale i tak bych raději vyhověla sousedce. Pokud jde o rušení v nočních hodinách. Sama vím, jak to komplikuje život, když se někdo nemůže vyspat či je ještě k tomu něčím nemocný.

    No a pokud si stěžuje na Vás i přes den, tak to bych se na ni s prominutím vykašlala a zavolala bych policii na ní, protože paní je zřejmě přecitlivělá nebo nemocná a omezuje vás. Přijde mi to spíš už jako šikana. S pozdravem M.

    Odpovědět
  • #27172
    Trunec
   Host

   Občas tady řešíte malichernosti, až budete bydlet vedle asocialu, kterým EU postaví bydlení a my jim platíme nájmy a energie, cigára a chlast.. Tak, až zažijazijete takovou ČR spravedlnost.. Je na čase si stěžovat, výsledek vás jistě překvapí…

   Odpovědět
  • #27604
    Iva
   Host

   Dobrý den je považováno za rušení nočního klidu hlasitý hovor sousedů?

   Odpovědět
Aktuálně je na stránce zobrazeno 14 vláken odpovědí
Odpověď na: zákon o rušení nočního klidu

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Log in with your credentials

Forgot your details?