zákon o rušení nočního klidu

Zvolené téma obsahuje celkem 16 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel  lojza a poslední změna proběhla před 22 hodinami, 42 minutami.

 • Vytvořil
  Téma
 • #2448 odpověď

  Rejklin

  Zdravím, podle jakého zákona nebo vyhlášky je možné dávat podnět na postih na rušení nočního klidu? Co je k tomu potřeba doložit?

 • Autor
  Odpovědi
 • #2513
  Martin Černý Martin Černý 
  Účastník

  Dobrý den,

  rušení nočního klidu je podle zákona č. 251/2016 Sb. (o některých přestupcích) přestupkem proti veřejnému pořádku, kterého se může dopustit jak fyzická, tak právnická osoba. Noční klid je stanoven na dobu osmi hodin od 22:00 do 6:00, přičemž konkrétní obec může obecně závaznou vyhláškou stanovit, při jakých příležitostech se tato doba prodlužuje, resp. nemusí být vůbec dodržována.

  Pokud máte podezření, že se ve Vašem okolí nedodržuje noční klid, je nejlepším řešením zavolat městskou nebo Policii ČR. Pokud situaci vyhodnotí jako rušení nočního klidu, udělí na místě dotyčnému blokovou pokutu. Za předpokladu, že přestupce odmítne spáchaný přestupek uznat, může policie postoupit celou záležitost k projednání správnímu orgánu (většinou přestupkové komisi radnice či přestupkovému oddělení obecního úřadu).

  Jiný postup se však uplatní, pokud je někdo vystaven soustavnému rušení nočního klidu. Vychází -li hluk z okolní stavby, prověřte si, zda k tomu má stavba potřebná povolení. Při jakémkoliv podezření na pochybení podejte podnět ke stavebnímu úřadu.

  Další alternativou je obrátit se na krajskou hygienickou stanici, která může provést v oblasti měření hluku a pokud shledá, že byly překročeny hlukové limity, je oprávněna udělit příslušnou sankci.

  Krajní možnost představuje podání žaloby.

  Redaktor Okolobytu.cz, specializace na oblast SVJ a bytových družstev

  odpověď
  • #2515
    pepe

   Vážený pane Černý, citovat zákon je jedna věc a věc druhá je ten zákon uplatnit v praxi. A ruku na srdce, z toho co tak někdy čtu a slyším, tak na “notorického rušiče” je ve většině případů krátká jak policie tak i nějaká komise na radnici. Je to sice špatně, ale bohužel v takovýchto případech je nejvhodnější použít metodu “jak ty mně, tak já tobě”!

   odpověď
 • #7675
   Petr Šedaj

  Dobrý den, je považováno za rušení nočního klidu považováno startování osobního auta? Auto je v dobrém technickém stavu, takže žádné abnormální  zvuky. Vozidlo používám k odjezdu do práce  každý den o půl druhé v noci. Moje sousedka na mě podala stížnost za rušení nočního klidu. Děkuji za odpověď. Šedaj.

  odpověď
 • #7730
   Jana Vilimovská

  Dobrý den, ohledně rušení nočního klidu. Bydlíme v baráku kde naproti v ulici stojí bytovka. Pán který tam bydlí asi trpí nějakou nemocí. Po celou dobu do je doma neustále vydává zvuky “hekání až štěkání” jenže je to už opravdu neúnosné. Bohužel ke to i 24hodin denně ovšem v intenzitě 1 štěknutí na 10 vteřin. Pán má neustále otevřená okna a ruší nás jak ve dne tak hlavně v noci. Co jsem se ptala spoluobyvatelů tak to nějak neřeší pry si zvykli. Jenže oni to slyší přes podlahu a já bohužel otevřeným oknem. Paradox je, že pán pokud he venku ve spočetnosti lidí tak tyto zvuky nevydává pouze vždy trochu trhne hlavou. Bohužel pán pracrke u Policie ČR v našem městě a opravdu nevím kde di stěžovat. Našla jsem i souseda který se to s nim snažil vyděsit např. zda by si alespoň na noc nemohl zavírat okna aby se ostatní vyspali byl odbyt slovy, že je nemocný. Myslím, ze osobně hluk snaším dobře a je mi i líto pána pokud je opravdu nemocný ale už nám to “hekání/štěkání” vážně leze krkem.

  odpověď
  • #7731
    lojza

   Třeba pán u té policie pracuje jako psovod a po nocích trénuje povely pro svého psa:-)) Ale každý máme něco, někdo po nocích štěká a někdo píše jak hotentot!

   “Našla jsem i souseda který se to s nim snažil vyděsit např. ….” To už se snad jako překlep nedá nazvat.

   odpověď
 • #9633
   Lukol

  Dobrý den, dá se za rušení nočního klidu považovat ranní hygiena (sprchování)?

  Děkuji za reakci

  odpověď
 • #10345
   Martin

  Dobrý den, mám naproti svého domu supermarket a každé ráno mě budí jejich dodavatelé mlácením beden z dodávek.Sutuaci sem řešil přímo s ředitelem, ale zdá se že bez výsledku  Je to krátkodobé mlácení  ale vystřídá se u toho v rozmezí jedné hodiny asi pět dodavatelů, jak se mohu dále bránit? Několikrát sem je kontaktoval pořád jen píšou jak budou situaci řešít, ale nic se nezměnilo . Děkuji za rady

   

  odpověď
 • #10360
   Renata

  Dobrý večer bydlím v paneláku nastěhovali se pod nás mladý pár mají neustálé návštěvy do noci. Každý den po 22h se nahlas baví a smějí se už ztoho silím co se stím dá dělat. Děkuji za odpověď.

  odpověď
 • #10464
   Jana

  Dobrý vecer,máme,RD a vedle je bytovka se zahradou ,nájemníci jsou hluční,jako teď hodně hlasitá hudba,není tady moznm usnout ,ráno vstáváme do prace.Co máme dělat .Hudba někdy hraje i dlouho v noci .Je možné po 22h zavolat na policii že ruší noční klid.

  odpověď
 • #10899
   Igor

  Dobry den bydlim vedle restavrace je otevzena do 23. 00 je to normalne. Na terase zvyt kazdy den do pylnoce dase nejak to resit

   

  odpověď
 • #11105
   Marcela

  Dobry den, delam u CD, do prace vstavam brzy, sousedka pravidelne, (jiz pul roku) v 22 h zacne balit nade mnou baliky, do 1 h nocni, sileny rany, nekolikrat jsem ji psala sms, na 1 noc prestane a dalsi noc znova rany. Rekla jsem ji, ze zavolam policii po 22 h, jen se mi vysmala. Potrebuji poradit, do prace zaspavam nebo chodim nevyspala .Dekuji .

  odpověď
 • #11136
   Martin D.

  Dobrý den,mám dotaz ohledně rušení nočního klidu. Pracujeme na živnost v lese čili klasická ruční těžba a přibližování traktorem. Dnes ráno kolem 5.00h za námi přijela PČR,že dostali oznámení,že řušíme noční klid. Oznámila to nějaká paní z cca 2km vzdálené vsi. Policie řekla,že pily skoro nebyli slyšet,ale museli to prověřit. A dále nám řekli,že máme pracovat od 6:00 tak se chci zeptat jestli nám můžou nařídit od kolika hodin můžeme můžeme pracovat, protože v dnešním počasí kdy teploty stoupají nad 30°C už dopoledne prostě chodíme pracovat za chládku.Děkuji za odpověď

  odpověď
 • #17831
   Jan

  Dobrý den,
  bydlím v panelovém domě, nepouštím si hudbu nahlas (už jen do sluchátek), nekřičím, nedupu, pouze mluvím s přáteli normální úrovní hlasu, už jsem se ztišil i tak že mi skoro přeskakuje hlas. Ale soused neustále tvrdí že mě slyší že kvůli tomu nemůže usnout.
  Jaká je úroveň hlasitosti pro spáchání přestupku “Rušení nočního klidu”?
  Už nevím co dělat, jediný levný způsob je, úderem 10h se ani nehnout a nejlépe nedýchat.

  odpověď
 • #21134
   Sara

  K čemu je tohle debilní fórum, když tady nikdo neodpovídá?

  odpověď
  • #21157
    Jdoucí kolem

   Fórum umožňuje vkládat debilní poznámky od debilů.

   odpověď
   • #21161
     lojza

    Trošku bych to poopravil, “Fórum umožňuje vkládat debilní otázky od …..” na které se prostě někdy dá reagovat jenom “rýpnutím”.

    odpověď
Odpověď na: zákon o rušení nočního klidu

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Log in with your credentials

Forgot your details?