Zákaz kouření marihuany v bytovém domu

Úvod Fóra Všechny kategorie Legislativa Zákaz kouření marihuany v bytovém domu

 • Toto téma obsahuje celkem 8 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Ladislav Laker a poslední změna proběhla před 3 roky a 9 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #10114 Odpovědět
   Jana Beránková
   Host

   Zdravím, v domě se nám na nástěnce objevil nápis ” Zákaz kouření a skladování marihuany”. Jsme vlastníci bytů a nařízení neschvalovalo svj. Pravděpodobně napsal předseda, nikdo není podepsán. Pls, jaká je legislativa, kouření marihuany přece není trestné? a jaké je povolené množství? Sama nekouřím, ale přijde mi to jako omezování os. svobody. Děkuji Jana

  • #10115 Odpovědět
   lojza
   Host

   A proč to teda řešíte, když jak uvádíte, sama nekouříte??

   • #10116 Odpovědět
    klára
    Host

    No já docela rozumím. Kdo jednou poznal “vůni” marihuany, už si ji pamatuje. U nás v domě to je taky občas docela cítit. Nemyslím, že by tento odér kvalitu bydlení zrovna zvedalo do výšin. Ale chápu, že v SVJ se to asi bude řešit těžko.

   • #14518 Odpovědět
    Katka
    Host

    Noc co noc to u nás taky cítíme je to příšerné. Někdy na prazdniny přijede vnuk a není to zdravé a vadí nám to ):nevíte kde se mám obrátit ? ):

  • #10118 Odpovědět
   Alois
   Host

   Můžete pod cedulku se zákazem ohledně marihuany dát cedulku “zákaz vyvěšování zákazových cedulí neschválených SVJ”.

  • #10133 Odpovědět
   Martin ČernýMartin Černý
   Účastník

   Dobrý den,
   SVJ může vlastníkům jednotek jen těžko zakazovat „skladování“ marihuany v bytě. Kouření samotné už však představuje samostatný problém. Obecně lze říci, že vlastník bytu nemůže dle § 1175, odst. 1, ztížit jinému vlastníku jednotky výkon jeho vlastnického práva, což by nadměrné kouření (ať už cigaret, či marihuany, která navíc vydává ještě silnější specifický zápach) v některých případech mohlo. Existuje možnost tuto situaci řešit žalobou, ovšem i v případě úspěchu žalobce je vynutitelnost podobného rozsudku diskutabilní. Často se také poslední dobou mluví o zakazování kouření ve společných částech domu (převážně se jedná o balkony a lodžie), kde důvod zavdávají vlastníci/nájemci, kteří intenzivním kouřením obtěžují své okolí (ať už se jedná o marihuanu, či klasické cigarety). Situace se dá řešit právě zakotvením zákazu kouření  ve společných částech domu do domovního řádu, pokud se na shromáždění sežene dostatečná podpora pro daný návrh. Co se týče držení marihuany, dle §284, odst. 1 trestního zákoníku se dopustí trestného činu ten, kdo u sebe přechovává větší než malé množství této drogy (dle judikatury NS se jedná o více než 10 gramů), při přechovávání menšího množství se jedná o přestupek. Oproti obtěžování kouřem z klasických cigaretami je tedy v případě marihuany možné obrátit se na Policii ČR.

  • #22109 Odpovědět
   Milan
   Host

   Kdo bude posuzovat normální kouření a nadměrné kouření ??? Nenechte se vysmát.

  • #24110 Odpovědět
   Jitka Nováčková
   Host

   Zdravím. Zrovna to tu řeším s našimi sousedy, který díky této zálibě nám znepříjemňují život a ten smrad se line skrze společné prostory až do naší chodby v bytě. Nechápu, proč se na to ptáte, když ji nekouříte. Mělo by být ve vašem zájmu, aby jste dýchali čistý vzduch a ne řešit ceduli, že to někoho obtěžuje, jakože zřejmě obtěžuje, když tu ceduli tam dal. Z toho usuzuji, že jste nejspíše příiznivcem marihuany a sondujete, co Vám hrozí. Pokud má někdo potřebu hulit trávu, tak ať se sebere, zajde do míst, kde tím nikoho neobtěžuje a může hulit NONSTOP a vše je OKÁ. Ale nevidím důvod tím otravovat sousedy, kterým to smrdí, vadí a leze do bytu.

  • #24112 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Paní Nováčková, tazatelce šlo o vyvěšování nesmyslných a anonymních “zákazů”. Takový kus papíru nemá žádnou platnost pro nikoho. A o to jde.

   V domech kde je SVJ se dá dosáhnout jakýkoliv speciální zákaz jedině pomocí prohlášení vlastníka budovy, nebo pomocí stanov. Podotýkám, že jakési “domovní řády” jsou také jen neplatným a nevymahatelným kusem papíru, nejsou-li řádně schválené jako součást prohlášení, nebo jako součást stanov SVJ.

   Z občanského zákoníku (89/2012 Sb.) plyne obecný zákaz obtěžovat imisemi (tedy i hlukem, pachem, vůní, popílkem, prachem, atd.) nad míru přiměřenou poměrům. Z toho pak plynou oblíbené “sousedské žaloby”. Pokud si dáte do stanov SVJ zákaz obtěžovat vlastníky jednotek zápachem marihuany, pak toto bude platná a nezpochybnitelná definice “místních poměrů” v domě.  Soud by podle toho případné obtěžování hodnotil.

   Problém ovšem spíše bude prokázat že k obtěžování došlo a prokázat kdo obtěžoval.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 6 vláken odpovědí
Odpověď na: Zákaz kouření marihuany v bytovém domu

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: