Vznik SVJ

  • This topic is empty.
  • Začal
    Téma
  • #22384 Reakce
    Johana Filipová
    Guest

    Dobrý den,
    chci se zeptat, zda je možné, abychom legálně nebyli SVJ při existenci 33 bytů v osobním vlastnictví a 15 bytů v družstevním vlastnictví. Vlastníci bytů jsou zároveň členy družstva. Bylo mi řečeno, že takto to funguje, že je pro to nějaký jiný zákon/ustanovení, nějaká výjimka či co, která obchází Občanský zákoník, kde je v paragrafu 1198 jasně napsáno, že tuto povinnost máme. Dokument je k vidění na družstvu, kde to prý spravují právníci a vše je prý v pořádku a SVJ prý budeme zakládat až bude 75 % bytů v osobním vlastnictví. Vše spravuje družstvo a existují jen stanovy družstva, jehož jsme členem. Je něco takového možné?

    Děkuji za odpověď
    Johana Filipová

Zobrazujeme 2 reakce
  • Author
    Reakce
    • #22385
       lake
      Guest

      Opravdu platí výjimka – speciální zákon 311/2013 Sb., který řeší tzv. “odložený vznik SVJ”. Není však pravdou, že by existovaly jen stanovy  družstva. Musí samozřejmě existovat Prohlášení vlastníka budovy. Při správě domu se nepostupuje podle stanov družstva,  nýbrž podle příslušných ustanovení Občanského zákoníku.

      Reakce
    • #22389
       Johana+Filipová
      Guest

      Děkuji za reakci. Informaci o výjimce jsem našla:
      <h3 class=”L3 NADPIS” style=”box-sizing: inherit; margin: 0px; color: #08a8f8; font-size: 11pt; line-height: 22px; position: relative; padding: 0.25em 40px 0.25em 94px; background-repeat: repeat-y; font-family: Arial, Verdana, Tahoma, sans-serif;”>ZVLÁŠTNÍ USTANOVENÍ O VZNIKU SPOLEČENSTVÍ VLASTNÍKŮ</h3>

      <i id=”p24″ style=”box-sizing: inherit; display: block; height: 0px; width: 0px;”></i>§ 24

      <i id=”p24-1″ style=”box-sizing: inherit; display: block; height: 0px; width: 0px;”></i><var style=”box-sizing: inherit; font-style: normal; font-weight: bold;”>(1)</var> Pokud bytové družstvo uvedené v § 24 odst. 1 a 2 zákona o vlastnictví bytů, které bylo původním vlastníkem budovy, nebo bytové družstvo, které je jeho právním nástupcem, plnilo povinnosti správce podle § 9 zákona o vlastnictví bytů ve znění účinném do 30. června 2000 a jeho spoluvlastnický podíl na společných částech domu se nesnížil ke dni nabytí účinnosti občanského zákoníku na méně než jednu polovinu, je bytové družstvo ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona správcem domu a pozemku; na správu se přiměřeně použijí ustanovení § 1191 až 1193 občanského zákoníku. Ustanovení § 1198 občanského zákoníku se zde nepoužije.

      <i id=”p24-2″ style=”box-sizing: inherit; display: block; height: 0px; width: 0px;”></i><var style=”box-sizing: inherit; font-style: normal; font-weight: bold;”>(2)</var> Sníží-li se po dni nabytí účinnosti tohoto zákona spoluvlastnický podíl správce uvedeného v odstavci 1 na společných částech domu na méně než jednu polovinu, svolá správce nejpozději do 90 dnů ode dne, kdy mu budou doručeny listiny dokládající snížení jeho spoluvlastnického podílu, shromáždění vlastníků jednotek k založení společenství vlastníků jednotek (dále jen „společenství“). Neučiní-li to, může tak učinit kterýkoliv vlastník jednotky. Návrh na zápis do veřejného rejstříku musí statutární orgán společenství podat nejpozději do 30 dnů ode dne založení společenství.<i id=”p24-3″ style=”box-sizing: inherit; display: block; height: 0px; width: 0px;”></i><i id=”p24-4″ style=”box-sizing: inherit; display: block; height: 0px; width: 0px;”></i>

      Z toho je opravdu zřejmé, že to možné je, ale na druhou stranu jen do doby, než se sníží podíl družstva na méně než polovinu, což už v našem případě nastalo, takže bychom se stejně měli řídit OZ.

      Reakce
    • #22423
       lake
      Guest

      Paní Filipová, měla byste si ten zákon 311/2013 Sb. přečíst celý a pořádně. Už jsem Vám napsal, že platí výjimka.

       

       

      Reakce
Zobrazujeme 2 reakce
V reakci na: Vznik SVJ

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Informace o vás:




Log in with your credentials

Forgot your details?