Vyúčtování ohřevu vody a tepla

  • This topic is empty.
  • Začal
    Téma
  • #23256 Reakce
    Ludmila
    Guest

    Dobrý den,
    v období 01-10/2019 jsme obývali nájemní byt. Z bytu jsme se k poslednímu říjnu odstěhovali a s nájemcem sepsali předávací protokol, jehož součástí byly hodnoty z měřidel/radiátorů. Nyní jsme od nájemce dostali vyúčtování které je za období 01-12/2019 a uvedené hodnoty měřidel neodpovídají podepsaným hodnotám k 10/2019. Tyto hodnoty jsou vyšší (celý rok 2019?) a nájemci nyní slouží jako základ k výpočtu 10/12 z roku. Je tento postup správný? Má právo brát za základ výpočtu celý rok, když 2 zbývající měsíce byt obýval jiný nájemník? Domníváme se, že ne. Lze k našemu názoru najít oporu ve vyhlášce/zákonech? Děkuji za odpověď.

Zobrazujeme 0 reakcí
  • Author
    Reakce
    • #23257
       Ladislav Laker
      Guest

      Nepíšete o které služby se jednalo. V případech kdy se náklady nerozúčtují podle náměrů ani podle počtů osob, rozdělí se náklad na službu poměrně podle doby užívání bytu jednotlivými podnájemci v průběhu zúčtovacího období.

      U služeb rozúčtovaných podle náměrů (zpravidla dodávka teplé vody a vytápění) je poskytovatel služby povinen posupovat podle § 5 vyhlášky č. 269/2015 Sb.. To se použije i u podnájemního bydlení, pokud jste si v podnájemní smlouvě nesjenali něco jiného.  Podle vyhlášky platí:

      269/2015 Sb. § 5 odst. 6

      Dojde-li ke změně příjemce služeb v průběhu zúčtovacího období a jsou-li provedeny odečty měřidla podle zákona o metrologii, zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění nebo instalovaného vodoměru k termínu změny příjemce služeb, poskytovatel služeb rozdělí

      a) základní složku nákladů na vytápění v poměru počtu dnů vytápění bytu nebo nebytového prostoru před a po termínu změny příjemce služeb,

      b) spotřební složku nákladů na vytápění v poměru součtů zjištěných přepočtených náměrů instalovaných měřidel podle zákona o metrologii nebo zařízení pro rozdělování nákladů na vytápění,

      c) základní složku nákladů na teplo na poskytování teplé vody podle počtu dnů zúčtovacího období, které připadají na původního a nového příjemce služeb,

      d) spotřební složku nákladů na teplo na poskytování teplé vody a náklady na spotřebovanou vodu v poměru součtu náměrů bytových vodoměrů na teplou vodu, které připadají na původního a nového příjemce služeb.

      —————————————————

      Poskytovatelem služeb je v tomto případě vlastník bytu, který provádí vyúčtování svému nájemci. Vy jste byla pouze podnájemce, ale nevidím důvod, proč by se mělo při vypořádání nákladů na služby za část zúčtovacího období postupovat u podnájemce nějak odlišně. Zkontrolujte pro jistotu obsah Vaší podnájemní smlouvy.

      Reakce
Zobrazujeme 0 reakcí
V reakci na: Vyúčtování ohřevu vody a tepla

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Informace o vás:




Log in with your credentials

Forgot your details?