Vystěhování z místa trvalého bytu

Úvod Fóra Všechny kategorie Byt Vystěhování z místa trvalého bytu

 • Toto téma obsahuje celkem 6 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Ladislav Laker a poslední změna proběhla před 1 rokem.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #9452 Odpovědět
   Šárka Večeřová
   Host

   Dobrý den, žiju delší dobu s přítelem a chci se informovat, za jakých podmínek bych ho mohla vystěhovat tj. zrušit mu trvalý pobyt. Je to již  v takové situaci, že jsem měla doma již 3x exrkutory, protože má tolik půjček, že má již srážky s platu i z důchodu. Navíc doma často nebývá, protože jezdí za přítelkyněma. Poraďte, zda ho můžu z bytu dostat, sbych mi exekutoři vše nezabavili.  Děkuji Šárka

  • #9465 Odpovědět
   Martin ČernýMartin Černý
   Účastník

   Dobrý den,
   i za předpokladu, že máte byt ve vlastnictví, nemůžete svého přítele vystěhovat vlastními silami na ulici. Z hlediska práva nejvhodnějším, ale bohužel v praxi ne vždy efektivním řešením, je žaloba na vyklizení nemovitosti. Pokud by soud rozhodl ve Váš prospěch a přítel by se ve stanovené lhůtě z bytu nevystěhoval, můžete posléze podat návrh na exekuční vystěhování. Problém nastává, pokud jste s přítelem ve společném nájmu (tzn. v nájemní smlouvě jste uvedeni oba dva jako nájemci). V takovém případě nemůžete přítele ke skončení nájmu nutit a žádat po něm, aby se vystěhoval. Naopak jestli jste v nájemním vztahu s pronajímatelem bytu jen Vy a přítele jste pouze přijala do své domácnosti, máte právo kdykoliv svůj předchozí souhlas odvolat a přítel se posléze musí vystěhovat (nevystěhuje-li se dobrovolně, lze doporučit obdobný postup jako v prvním případě, tedy žalobu na vyklizení nemovitosti). Zřízený trvalý pobyt lze po vystěhování Vašeho přítele na návrh odhlásit (pokud si ho neodhlásí sám). Pamatujte též na to, že trvalý pobyt má dle zákona o evidenci obyvatel pouze evidenční charakter, a proto nezakládá žádná práva k přihlašovanému objektu ani k vlastníkovi nemovitosti.

  • #27882 Odpovědět
   Zdeněk Maruna
   Host

   Dobrý den, rád bych znal odpověď, maminka dala dceři byt, družstevní podíl a dcera ji chce bezdůvodně vystěhovat, maminka má trvalý pobyt ve zmíněném bytě a platí veškeré náklady, tj.inkaso a fond oprav z účtů, jaké možnosti jsou že strany dcery (mé sestry),má nárok maminku vystěhovat?

   Děkuji Maruna Zdeněk

    

  • #29956 Odpovědět
   Rösslerová Lenka
   Host

   Dobrý den, mám dotaz ohledně  pronajatého bytu od města, kam jsme se synem nedávno přestěhovali. Důvod úmrtí manžela , a nezvládnutí nájemního bytu od vlastníka.  Máme zde oba dva hlášen trvalý pobyt.  Syn studuje  mimo okre přes republiku , domů dojíždí  jednou za čas.  Bylo mi sděleno že i když na základě tohoto  přiděleného  bytu   mi mohou byt odebrat , jelikož syn se zde nezdržuje a přijede jen občas .  Je to  možné ? děkuji  Rösslerová

   • #29958 Odpovědět
    Ladislav Laker
    Host

    Váš dotaz je poněkud zmatený. Nevím co znamená  v češtině “nezvládnutí nájemního bytu od vlastníka”.

    Píšete “… mi mohou byt odebrat”. Tím asi míníte že pronajímatel vypoví nájemní smlouvu a Tím skončí Vaše oprávnění užívat byt. Nepíšete žádné podrobnosti, takže není možné naprosto nic odpovědět.

    Zda se syn zdržuje na adrese bytu nebo se zdržuje jinde – to je bezvýznamné. Rozhodující je zda je uveden v nájemní smlouvě jako člen Vaší domácnosti. Pokud tomu tak není, pak bylo vaší povinností oznámit pronajímateli (kdykoli po sjednání nájemní smlouvy), zvýšení počtu osob žijících v bytě. K tomu není potřebný souhlas pronajímatele, protože  tomtopřípadě jde o osobu blízkou. Jestliže nájemce neoznámil zvyšení počtu osob nejpozději do dvou měsíců, má se za to, že závažně porušil svou povinnost.

    Tvrzení že “syn se zde nezdržuje a přijede jen občas” je samo o sobě bezýznamné. Tyto skutečnosti (i kdyby byly pravdivé) nemají žádný vliv na to že syn je členem Vaší domácnosti a že má bydliště v bytě kde žijete Vy.

    Podle § 80 občanského zákoníku platí, že člověk má bydliště v místě, kde se zdržuje s úmyslem žít tam s výhradou změny okolností trvale; takový úmysl může vyplývat z jeho prohlášení nebo z okolností případu. Při tom může být zaměstnán v jiné obci či  jiném státě, ale na jeho bydlišti se tím nic nemění. Totéž platí pokud se bydlící osoba připravuje studiem na budoucí povolání a zdržuje se většinu času v místě školy. Toto nemá naprosto žádný vliv na jeho bydliště.

  • #30922 Odpovědět
   Matějková
   Host

   Dobrý den, potřebuji se prosím poradit. Po desetiletém soužití s partnerem v jeho domě, který jsme budovali společně, mám zde jen trvalý pobyt. Vlastním tu velkou část výbavy uvnitř, na zahradě. Vychováváme zde společně tříletou dceru. A on teď žádá střídavou péči a mě chce nechat soudně vystěhovat.  Obracím se na Vás s prosbou,  zda je   tak jednoduché mě odsud tak rychle dostat pryč. Vím to pouze pár dní a vůbec na nic nejsem připravena, dále krátce po mateřské a teprve začala  plnohodnotně pracovat. Velice děkuji M.

    

    

    

   • #30924 Odpovědět
    Ladislav Laker
    Host

    Paní Matějková, finanční vyrovnání a vystěhování po rozchodu nesezdaných partnerů byste mohla řešit na webu emimino.cz. Tam jsou přispěvatelky s praktickými zkušenostmi z takové smutné situace.

    Pokud jde o Váš finanční přínos k budování domu a nákupu vnitřního vybavení, k prokázání Vašich nároků byste potřebovala např. záruční listy na Vaše jméno, nebo prokázat kokrétní platby a jejich účel, např. bankovním výpisem z Vašeho účtu.

    Také nezapomeňte, že jste žila 10 let v cizím domě a nejspíše jste neplatila žádné nájemné. Otázkou je jak jste se podílela na úhradě energií a dalších služeb (vodné, stočné, likvidace komunálního odpadu). Tyto nároky by mohl vznést bývalý partner proti Vašim nárokům.

     

    b´.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
Odpověď na: Vystěhování z místa trvalého bytu

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: