Výpověď nájemní smlouvy na dobu určitou

Úvod Fóra Všechny kategorie Byt Výpověď nájemní smlouvy na dobu určitou

 • Toto téma je prázdné.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 9 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #27329 Odpovědět
   Jin
   Host

   Moje nájemní smlouva na dobu určitou skončila 1.5. Ve lhůtě 3 měsíců jsem poslal výpověď z nájemní smlouvy. Kdybych se vystěhoval do 31.7., tak není co řešit, ale byt jsem užíval ještě další měsíc. Jednoznačně jsem projevil vůli v nájmu nepokračovat!!! Došlo k prodloužení smlouvy a budu muset počítat s 3 měsíční výpovědní lhůtou, nebo ne? Písemně jsem odmítl pokračovat ve smlouvě. Děkuji

  • #27335 Odpovědět
   MilanMkujbcmku03375
   Host

   Odpověď naleznete v některém z předchozích “vláken”, bylo zodpovězeno nejméně 5x.

  • #27336 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Jakousi “výpověď z nájemní smlouvy” jste vůbec podat nemohl. Ze smlouvy už bylo plněno, doba nájmu skončila. Talže absolutně neplatné, nulitní jednání z vaší strany.

   Nemohl jste podat ani výpověď z nájmu, protože v tříměsíční době po skončení nájmu jste okupoval byt bez právního důvodu. Nešlo o nájem, takže výpověď z nájmu by byla absolutně neplatné, nulitní jednání.

   Pokud byste v té tříměsční době vyklidil byt a odevzdal klíče pronajímateli, bylo by to samozřejmě právní jednání, a bylo by platné a účinné. To jste však neudělal.

   Teď nastala situace, kdy nájemní smlouva byla znovu sjednána – nejde tedy o žádné “prodloužení” původní nájemní smlouvy!!! Jste vázán novou smlouvou, sjednanou opět na dobu určitou ode dne 1. 5. 2021.

   Jako každý nájemce bytu máte ze zákona právo vypovědět nájem na dobu určitou podle § 2287, a to “změní-li se okolnosti, z nichž strany při vzniku závazku ze smlouvy o nájmu zřejmě vycházely, do té míry, že po nájemci nelze rozumně požadovat, aby v nájmu pokračoval”. Změnu okolností musíte tvrdit a prokazovat Vy, jinak pronajímatel není povinen k výpovědi nájemce přihlížet.

   Odlišně od zákonné úpravy to mohlo být sjednáno v nájemní smlouvě (§ 2229), ovšem její obsah jste nám nesdělil.

    

   • #27337 Odpovědět
    Jin
    Host

    Tak to nemusíme nazývat přímo výpovědí, ale jasně jsem dal vědět, že dále již nechci využívat byt k bydlení. Nechtěl sem aby se smlouva automaticky prodloužila. Chcete mi říci, že jediná šance je, během 3 měsíců odejít z bytu, jinak má člověk smůlu?

    • #27338 Odpovědět
     Ladislav Laker
     Host

     Jin, zřejmě nechápete co jsem Vám napsal.

     Jestliže jste chtěl přestat “využívat byt k bydlení”, je to jen Váš problém. Nájemné musíte samozřejmě platit i když byt nevyužíváte k bydlení. Jak si to vlastně představujete? Není to hotel, abyste platil jen za dny a noci kdy v bytě skutečně pobýváte.

     Také jsem Vám napsal, že neexistuje nic jako “automatické prodloužení smlouvy”. Nečetl jste to, nebo nepochopil?

     Už jsem Vám sdělil: Jestliže jste nechtěl, aby nájemní smlouva byla sjednána znovu, měl jste uvolnit byt a předat klíče pronajímateli před uplynutím tříměsíční zákonné lhůty. Tedy nejpozději 31. července. To jste neudělal. Sice jste pronajímateli cosi napsal, ale Vaše chování a jednání svědčilo o opaku: byt jste neuvolnil, blokoval jste jej, a neumožnil jste pronajímateli aby jej pronajal někomu jinému.

     Protože jste užíval byt nadále i po skončení tříměsíční “přechodné” lhůty (a pronajímatel Vás v té době nevyzval k odezdání bytu), máte nyní sjednanou obsahově  stejnou smlouvu na stejnou dobu určitou. Vy jste si myslel, že si budete dělat co chcete a zapomněl jste na to, že nájemce má své zákonné povinnosti. Nájemní smlouva a zákon platí i pro Vás.

  • #28597 Odpovědět
   Emil
   Host

   Dobrý den ukončení smlouvy na dobu určitou je dne 19.3

   Z bytu odejdeme a chci ho odevzdat 18.3 a majitelka po mě požaduje 2mesicni výpovědní lhůtu je to možné nebo ne ?

  • #28599 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Majitelka může požadovat cokoliv. Nárok má pouze na to co je uvedeno v nájemní smlouvě. O obsahu nájemní smlouvy nás ovšem neinformujete, takže nemůžete dostat žádnou použitelnou odpověď.

  • #28918 Odpovědět
   Jana Horáčková
   Host

   Dobrý den,poslala jsem nájemníkům oznámení o ukončení nájmu na dobu určitou za stávajících podmínek.Novou smlouvu bych uzavřela za nových podmínek a nedala jsem tam čas,do kdy mi mají dát vědět,zda na to přistupují.Poslal jsem to 3 měsíce před vypršením stávajících smluv.Je nějaký zákonných termím,do kdy mi mají dát vědět,jak se rozhodli?Děkuji za odpověď.

  • #28919 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Paní Jano, máte s nájemcem sjednánu nájemní smlouvu č. 1. Nezávisle na tom jste nájemci zaslala nabídku (ofertu) ke sjednání nájemní smlouvy č. 2 (která má odlišný obsah a jiné podmínky). Tato nabídka je platná dokud ji neodvoláte, nebo dokud neuplyne doba  v nabídce uvedená.

   Neexistuje nějaký “zákonný” termín do kdy by nájemce měl reagovat na učiněnou nabídku. Podle § 1735 občanského zákoníku platí, že nabídka učiněná v písemné formě vůči nepřítomné osobě musí být přijata ve lhůtě uvedené v nabídce. Není-li lhůta uvedena, lze nabídku přijmout v době přiměřené povaze navrhované smlouvy a rychlosti prostředků, jež navrhovatel použil pro zaslání nabídky.

  • #28920 Odpovědět
   Jana Horáčková
   Host

   Děkuji za odpověď.

  • #28951 Odpovědět
   Lenka Vaculíková
   Host

   Dobrý den,

   mám nájemní smlouvu na dobu určitou. Vzhledem k tomu, že se mi změnili rodinné poměry (mám přítele u kterého chci bydlet) je možné odstoupit od smlouvy dle § 2287. Může mě pronajímatel nadále nutit  bydlet v nájemním bytě?  U smlouvy jsem pochopila, že mohu dát výpověď dle § 2287, nebo odstoupit dohodou obou stran. Výpověď nájmu jsem mu poslala koncem dubna s tím, že počítám s 3 měsíční výpovědní lhůtou. Pan majitel se domluvit nechce, napřed nepřebíral 14 dní poštu (pro jistotu jsem mu poslala výpověď i 2x e-mailem rovněž v dubnu)a klade mi podmínky s tím, že musí být sepsána dohoda a to  až najde nového nájemníka, pak mne teprve propustí z nájmu. S tím nesouhlasím.

   Předem děkuji za odpověď

   S pozdravem

   Lenka Vaculíková

  • #28952 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Lenko, pokud jde o § 2287, na toto jsem zde odpověděl dne 04.08.2021 v 13:08 hodin. Zbytečně opakujete dotaz se stejným obsahem.

   Dále se ptáte: “Může mě pronajímatel nadále nutit  bydlet v nájemním bytě?”  Samozřejmě nemůže, ani Vás k něčemu takovému nemohl nutit nikdy v minulosti. Je to pouze Vaše rozhodnutí, zda budete v pronajatém bytě bydlet, nebo jej ponecháte prázdný. V každém případě jste samozřejmě povinna platit nájemné a zálohy na služby podle nájemní smlouvy.

    

Aktuálně je na stránce zobrazeno 9 vláken odpovědí
Odpověď na: Výpověď nájemní smlouvy na dobu určitou

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Cookie Consent with Real Cookie Banner