výpočet výše kauce

Zvolená otázka obsahuje celkem 1 odpověď. Do diskuze (2 hlasy) se naposledy zapojil uživatel JUDr. Tomáš Pacner, Odborník v oblasti realitního poradenství a SVJ ve společnosti RAK CZ a.s. JUDr. Tomáš Pacner a poslední změna proběhla před 3 m.

 • Tvůrce
  Téma
 • #10266 Odpovědět

  Jiřina

  Dobrý den,

  prosila bych o zodpovězení mého dotazu ohledně pronájmu bytu.

  Platím 13.000.- nájem + služby 3000-Kč.

  Majitel požadoval kauci ve výši třech nájmů a služeb. ( což činí 48.000)Dle OZ z roku 2017 by měla být kauce bez služeb, tudíž pouze 39.000.-. Myslím si, že na to neměl nárok a navíc je byt v dezolátním stavu, což jsem vlastně zjistila až po podepsání smlouvy, na kterou velmi spěchal.

  Moc Vám děkuji za info.

 • Autor
  Odpovědi
 • #10267
  JUDr. Tomáš Pacner, Odborník v oblasti realitního poradenství a SVJ ve společnosti RAK CZ a.s. JUDr. Tomáš Pacner 
  Uživatel

  Ve smyslu § 2254 OZ je možné v nájemní smlouvě ujednat složení jistoty nájemcem až do výše 3 násobku nájemného. (Do novely OZ platné od 28.2.2017 to byl 6 násobek nájemného). Výše jistoty se vypočítává z čistého nájemného bez započítání služeb. Pokud tedy nájemné činí 13,000,-Kč, měla by být jistota skutečně 39,000,-Kč a nikoliv 48,000,-Kč. Mimo to máte při skončení nájmu nárok na vrácení jistoty včetně úroků alespoň ve výši zákonné sazby.  Máte tedy nárok požadovat snížení jistoty na 39,000,-Kč a po skončení nájmu požadovat kromě vrácení jistoty i úroky.

  Ve věci stavu bytu je třeba vycházet z § 2244 OZ. Pokud jste stav bytu zjistila až po uzavření smlouvy a ještě před nastěhováním, měla jste nárok požadovat na pronajímateli splnění smlouvy, tedy uvedení bytu do obyvatelného stavu a měla jste možnost odmítnout se nastěhovat. Případně jste měla možnost se nastěhovat a požadovat po pronajímateli bez zbytečného odkladu splnění smlouvy (uvedení bytu do obyvatelného stavu). To platí za předpokladu, že jste při uzavření smlouvy neznala stav bytu případně Vám nebyla umožněna jeho prohlídka. V případě, že jste stav bytu znala před uzavřením smlouvy nebo Vám byla umožněna prohlídka a vy jste jí neuskutečnila, právo požadovat splnění smlouvy (uvedení bytu do obyvatelného stavu) Vám zanikne.

  Vždy je třeba tak závažný právní úkon jako je uzavření nájemní smlouvy řádně promyslet a nenechat se natlačit do časové tísně případně vyhledat nějakou odbornou radu. Několik tisíc vynaložených  za konzultaci o smlouvě se Vám rozhodně vyplatí.

  Odpovědět
Reakce na: výpočet výše kauce

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Informace o vás:
Přihlásit s uživatelskými údaji

Zapomněli jste heslo?