výměna zámku u pronajatého bytu

 • Začal
  Téma
 • #10837 Reakce
  stopka
  Guest

  Zdravím, chci se zeptat, jestli si nájemce může u bytu vyměnit zámek? V nájemní smlouvě to nemáme podchyceno. Díky za radu.

Zobrazujeme 2 reakce
 • Author
  Reakce
  • #10854
    Malý
   Guest

   Bezpochyby může.

   Chrání tím své právo bydlet podle nájemní smlouvy a svůj v bytě umístěný majetek. Dokonce i před vámi!

   Po vrácení bytu do vašich rukou určitě i vy vyměníte zámek, a to ze stejných důvodů.

   Doporučil bych, aby při předání bytu nájemce namontoval svůj zámek a pronajímatel si vzal ten původní a aby při při vracení bytu uvedli zámky do předchozího stavu. Pronajímatel ušetří za novou vložku a nájemce si tu svoji může vzít na další štaci.

   To nebude platit u různých bezpečnostních, nekopírovatelných a trezorových zámků a klíčů, kdy každá změna nájemce znamená i nezanedbatelný náklad.

   Reakce
  • #21899
   radekhanak84 Radek
   Guest

   Za mě nemůže bez vašeho svolení. Viz

   § 2220

   <i id=”p2220-1″ style=”box-sizing: inherit; display: block; height: 0px; width: 0px;”></i><var style=”box-sizing: inherit; font-style: normal; font-weight: bold;”>(1)</var> Nájemce má právo provést změnu věci jen s předchozím souhlasem pronajímatele; byla-li nájemní smlouva uzavřena v písemné formě, vyžaduje i souhlas pronajímatele písemnou formu. Změnu věci provádí nájemce na svůj náklad; dojde-li změnou věci k jejímu zhodnocení, pronajímatel se s nájemcem při skončení nájmu vyrovná podle míry zhodnocení.

   <var style=”box-sizing: inherit; font-style: normal; font-weight: bold; font-size: 13.3333px;”>(2)</var> Provede-li nájemce změnu věci bez souhlasu pronajímatele, uvede věc do původního stavu, jakmile o to pronajímatel požádá, nejpozději však při skončení nájmu věci. Neuvede-li nájemce na žádost pronajímatele věc do původního stavu, může pronajímatel nájem vypovědět bez výpovědní doby.

   Reakce
  • #21901
    Malý
   Guest

   Bouře ve sklenici vody!

   Zatlouci hřebík do zdi na pověšení obrázku? Nepochybně změna předmětu pronájmu. Pronajali jste si zeď bez hřebíku.

   Vyměnit klasickou žárovku za LED v koupelně? Nepochybně změna předmětu pronájmu. Pronajali jste si koupelnu s klasickou žárovkou.

   Vymalovat kuchyni z bílé na růžovo? Nepochybně změna předmětu pronájmu. Pronajali jste si kuchyni bíle vymalovanou.

   Vyměnit vložku zámku? Nepochybně změna předmětu pronájmu. Pronajali jste si zámek s vložkou patřící pronajimateli.

   Měl takové změny zákonodárce na mysli? Nepochybně neměl. Po ukončení pronájmu nájemce vše stejně dá do původního stavu. Vážně sdílíte názor, že pronajimatel může nájemci bránit v ochraně svého majetku vneseného do pronajatého bytu? Tím ale potíráte smysl ochrany obydlí! Ovšem na precedens jsem zvědav.

   Reakce
Zobrazujeme 2 reakce
V reakci na: výměna zámku u pronajatého bytu

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Informace o vás:
Log in with your credentials

Forgot your details?