Výměna výplní balkonových zábradlí

Úvod Fóra Všechny kategorie Legislativa Výměna výplní balkonových zábradlí

 • Toto téma je prázdné.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #24150 Odpovědět
   Jakub
   Host

   Dobrý den,

   bydlím v panelovém domě, který aktuálně prochází renovací, jejíž součástí je i kompletní renovace lodžií.
   Za sebe jsem zásadním způsobem nespokojen s řešením výplní zábradlí lodžie, které vybralo vedení SVJ bez diskuse s vlastníky byových jednotek (v zábradlí dříve byly mezery / čiré segmenty a nyní je kompletně plné).
   Dřívější řešení balkonů poskytovalo výrazně lepší výhled do okolí. Byt jsem si koupil především kvůli zajímavému výhledu o jehož značnou část jsem teď přišel.
   Obrátil jsem se proto na firmu dodávajíí lodžie s dotazem, zda existují nějaké možnosti úpravy zábradlí lodžie tak, aby byl výhled opět rozšířen.
   Od této firmy jsem obdržel informaci, že technicky to možní je, nicméně že výplň nelze měnit bez vědomí Stavebního úřadu a ten že bude s vysokou pravděpodobností trvat na tom, aby všechny lodžie na domě, měli výplň a členění zábradlí stejnou.

   Chtěl jsem se proto dotázat, jaké mám z právního hlediska skutečně možnosti?

   Předem velice děkuji za jakoukoliv radu a přeji příjemný den.

  • #24151 Odpovědět
   MilanMkujbcmku03375
   Host

   Informace o souhlasu “Stavebního úřadu” je nesmyslná – výměna výplně zábradlí nepodléhá ani ohlašovací povinnosti.

   Zde bych spíše učinil dotaz na výbor SVJ (pokud je to byt ve Vašem osobním vlastnictví, nikoliv v družstevním), kdy byli majitelé bytů informováni o úpravě výplně zábradlí – mohlo to totiž být dříve, než jste se stal majitelem bytu.

   V našem SVJ vždy o plánovaných úpravách výbor informuje majitele ať již na schůzi shromáždění vlastníků nebo písemně (e-mailová zpráva nebo písemná informace) s tím, že mají možnost se vyjádřit, i když balkón/lodžie není součástí bytu, ale společných částí domu, které spravuje jménem vlastníků výbor SVJ.

  • #24173 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Jakube, vaše SVJ je ze zákona odpovědné za správu domu. Podle § 1189 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb. platí, že správa domu a pozemku zahrnuje vše, co nenáleží vlastníku jednotky a co je v zájmu všech spoluvlastníků nutné nebo účelné pro řádnou péči o dům (…) a zachování nebo zlepšení společných částí. Správa domu a pozemku zahrnuje i činnosti spojené s údržbou a opravou společných částí, přípravou a prováděním změn společných částí domu (…).

   Jak vidíte, kdyby si členové výboru usmysleli, že dům nechají natřít na fialovo (na náklady vlastníků jednotek), nebo že pozlatí všechny kliky v domě (na náklady vlastníků jednotek), prostě byste to museli strpět a zaplatit. Tam, kde jsou vlastníci jednotek rozumní a obezřetní, nenechávají předsedovi či výboru volnou ruku k různému nečekanému řádění. Mají ve stanovách uvedeno (alespoň rámcově) které záležitosti musí schválit shromáždění a které mohou rozhodovat členové výboru sami. Vaše stanovy jistě znáte.

   A teď k Vaší konkrétní situaci: Buď se ty lodžie a výplně zábradlí schvalovaly na shromáždění, nebo se neschvalovaly. Jestliže se plné výplně schválily na shromáždění, měl jste se obrátit na soud do tří měsíců (a doufat, že to bude soudem označeno jako “důležitá záležitost”). Jestliže se plné výplně neschvalovaly, přestože to stanovy vyžadují, pak je možné postupovat jedním ze dvou způsobů:

   1. Dát podnět ke svolání shromáždění (případně je s dalšími vlastníky jednotek svolat) a řádně rozhodnout o podobě lodžií. Shromáždění může rovnou dát příkaz SVJ k okamžité změně projektu. Mimochodem, měl jste si k tomu urychleně zjistit zda Váš názor sdílí většina ostatních vlastníků – toto už Vám bylo řečeno na jiném portálu.
   2. Pokud věc nesnese odkladu, obrátíte se jako vlastník jednotky na soud a požádáte o vydání předběžného opatření, kterým soud zakáže právnické osobě SVJ realizovat neschválenou změnu domu. Podrobnosti k postupu Vám sdělí každý advokát. Ale i k tomuto riskantnímu kroku byste měl mít zajištěno, že máte podporu většiny.

   Nemáte-li zajištěnu podporu většiny, pak rada je jednoduchá: prodejte byt a odstěhujte se do vlastního rodinného domu. Tam budete rozhodovat o zábradlí lodžie pouze Vy (případně Vaše partnerka, samozřejmě).

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 2 vlákna odpovědí
Odpověď na: Výměna výplní balkonových zábradlí

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: