výměna vodoměrů

Úvod Fóra Všechny kategorie Teplo a voda výměna vodoměrů

 • Toto téma obsahuje celkem 7 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel MilanMkujbcmku03375 a poslední změna proběhla před 1 rokem a 7 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 vláken odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #29934 Odpovědět

   Zdravím, v letošním roce potřebujeme měnit vodoměry. Od léta máme objednávku, ale dodavatel vodoměry nemá a vypadá to, že výměnu v letošním roce nestihne. Plynou nám z toho nějaké problémy, když vyměníme například až na jaře příštího roku?

  • #29935 Odpovědět
   MilanMkujbcmku03375
   Host

   Do doby, než někdo zpochybní rozúčtování vody, nemyslím, že byste měli problémy. Pokud se pamatuji, v současné době je lhůta pro výměnu vodoměrů (teplé i studené vody) 5 let.

  • #29940 Odpovědět
   PavelPavel
   Účastník

   Honzo,

   pokud budete měnit i vodoměry na TUV, tak musí splňovat i definici uvedenou v § 7/12 zákona č. 406/2000 Sb. na dálkové odečty.

   V Senátu má být projednávaná novela 406/2000 Sb. podle které bude muset nově vodoměr a IRTN umožnit provedení odečtu na vzdálenost větší než 250 metrů.

   Hezký den!

  • #29941 Odpovědět
   lojza
   Host

   Pavel to popsal docela přesně.
   Podle novely zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií musí být veškerá měřidla instalovaná od 1. ledna 2022 dálkově odečitatelná. Jedná se o měřiče tepla, rozdělovače topných nákladů a vodoměry teplé vody.
   V legislativním procesu je nyní novelizace zákona č. 67/2013 Sb. s předpokládanou účinností od 1. ledna 2023. Podle ní budou muset koneční uživatelé dostávat pravidelné informace o spotřebě tepla na vytápění a centralizované poskytování teplé vody jednou za měsíc.
   A od roku 2027 již bude platit povinnost dálkového odečtu pro všechny. Pokud nemáte dosud nainstalované dálkově odečitatelné přístroje, budete je muset vyměnit nejpozději do 1. ledna 2027.
   Takže pokud máte v plánu měnit vodoměry, potažmo i indikátory tepla (ITN), tak bych doporučoval rovnou výměnu za přístroje s rádiovým modulem pro dálkový odečet.

   • #29946 Odpovědět
    PavelPavel
    Účastník

    Lojzo,

    dvě doplnění.

    1) Ve 3.čtení byla schválena dělená účinnost novely zákona. Takže od 1.1.2023 má platit např., že lhůty podle ZoSl jsou speciální k lhůtám podle NOZ. Měsíční odečty ale mají platit až od 1.1.2024.

    2) Dochází k nové definici, co je dálkově odečitatelné zařízení. Nově to bude takové zařízení, které umožňuje provedení odečtu na vzdálenost větší než 250 metrů.

    Hezký den!

     

     

  • #30001 Odpovědět

   Nevíte, jestli můžeme při výměně požadovat, aby byly vodoměry osazeny vodorovně a ne svisle? Vodorovně prý přesněji měří. Máte s tím nějaké zkučšenosti?

  • #30002 Odpovědět
   PavelPavel
   Účastník

   kat,

   vodorovně osazené vodoměry měří většinou přesněji. Ale pokud je máte ve svislé poloze, tak může být problém s výměnou trubek. Máte dost místa na jejich vodorovné osazení?

   Hezký den!

    

   • #30003 Odpovědět
    MilanMkujbcmku03375
    Host

    My máme již třetí generaci SUV svisle a TUV vodorovně, dosud si nikdo neztěžoval a myslím, že měří oba správně.

    Pro doplnění: oba jsou osazeny “anténkou” pro odečet bez vstupu do bytu, také již třetí generaci.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 5 vláken odpovědí
Odpověď na: výměna vodoměrů

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: