Pane Martine, mylně se domníváte, že nájemce by měl splácet Váš kotel. Tak tomu samozřejmě není. Nájemce nemá takovou povinnost.
Podle § 2257 zákona č. 89/2012 Sb. platí, že pronajímatel udržuje po dobu nájmu byt a dům ve stavu způsobilém k užívání. Nájemce provádí a hradí pouze běžnou údržbu a drobné opravy související s užíváním bytu.
Jako pronajímatel jste mohl spolnit Vaši zákonnou povinnost opravou plynového kotle, nebo jeho výměnou za kotel se shodnými technickými parametry. V tom případě by se nájemce podílel na těchto nákladech, a to podle nařízení vlády č. 308/2015 Sb., nebo v rozsahu který byl dohodnut v nájemní smlouvě.
Jestliže jste se rozhodl provést namísto opravy technické zhodnocení Vašeho majetku (instalace kondenzačního kotle s odlišnými technickými parametry – vyšší účinností), pak na nájemci nelze nic požadovat. Vaši investici odepisujete podle zákona o daních z příjmů.
Pro úplnost uvádím, že zákon č. 89/2012 Sb. umožňuje zvýšit nájemné o tři a půl procenta z vynaložených nákladů i bez souhlasu nájemce, ovšem pouze v případě, kdy pronajímatel provede stavební úpravy, které trvale zlepšují užitnou hodnotu pronajatého bytu či celkové podmínky bydlení v domě, anebo mají za následek trvalé úspory energie nebo vody. Výměna plynového kotle ovšem není stavební úpravou ve smyslu stavebního práva. Změna technického vybavení stavby ani výměna jednotlivých spotřebičů nespadá pod stavební úpravy, jak je definuje stavební zákon.
Odpovědět