Úvod › Fóra › Všechny kategorie › Teplo a voda › Výměna kotle.
- Toto téma obsahuje celkem 7 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Pavel a poslední změna proběhla před 1 týdnem a 3 dny.
-
AutorPříspěvky
-
-
Martin KlimánekHost
Dobrý den.
U nájemníka byl vyměněn atmosférický plynový kotel (stáří, nedostupné náhradní díly, možnost poruchy a tím ohrožení zdraví atd.)
V rámci legislativy už je nový kotel kondenzační a celkově vč. práce byly náklady vyšší – cca 100.000,- Kč.O jakou částku měsíčně by měl být zvýšen nájem a jak dlouho to vlastně nájemník bude splácet.
Děkuji předem za odpověď.
Martin Klimánek
-
Ladislav LakerHost
Pane Martine, mylně se domníváte, že nájemce by měl splácet Váš kotel. Tak tomu samozřejmě není. Nájemce nemá takovou povinnost.
Podle § 2257 zákona č. 89/2012 Sb. platí, že pronajímatel udržuje po dobu nájmu byt a dům ve stavu způsobilém k užívání. Nájemce provádí a hradí pouze běžnou údržbu a drobné opravy související s užíváním bytu.
Jako pronajímatel jste mohl spolnit Vaši zákonnou povinnost opravou plynového kotle, nebo jeho výměnou za kotel se shodnými technickými parametry. V tom případě by se nájemce podílel na těchto nákladech, a to podle nařízení vlády č. 308/2015 Sb., nebo v rozsahu který byl dohodnut v nájemní smlouvě.
Jestliže jste se rozhodl provést namísto opravy technické zhodnocení Vašeho majetku (instalace kondenzačního kotle s odlišnými technickými parametry – vyšší účinností), pak na nájemci nelze nic požadovat. Vaši investici odepisujete podle zákona o daních z příjmů.
Pro úplnost uvádím, že zákon č. 89/2012 Sb. umožňuje zvýšit nájemné o tři a půl procenta z vynaložených nákladů i bez souhlasu nájemce, ovšem pouze v případě, kdy pronajímatel provede stavební úpravy, které trvale zlepšují užitnou hodnotu pronajatého bytu či celkové podmínky bydlení v domě, anebo mají za následek trvalé úspory energie nebo vody. Výměna plynového kotle ovšem není stavební úpravou ve smyslu stavebního práva. Změna technického vybavení stavby ani výměna jednotlivých spotřebičů nespadá pod stavební úpravy, jak je definuje stavební zákon.
-
Martin KlimánekHost
Dobrý den pane Lakere,
domnívám se, že jsem nemohl splnit zákonnou povinnost opravou kotle či montáží kotle se stejnými parametry. Kotel byl v takovém stavu, že nešel opravit a stejný (tedy atmosférický) kotel nelze instalovat, kvůli legislativě. Musel tam být kotel kondenzační (je to etážové vytápění), protože by kotel, i nový se stejnými parametry neschválil revizní technik ani kominík. Náš dům je z roku 1922, takže by se komín musel vyvložkovat nerezem, což by ještě zvýšilo náklady.
Ty tři a půl % jsou měsíčně ?
Děkuji
Martin Klimánek
-
Ladislav LakerHost
Pane Martine, děkuji za objasnění okolostí, které vedly k technickému zhodnocení Vašeho majetku. Platí to, co jsem Vám už napsal: nevidím žádnou legální cestu jak nájemce donutit k úhradě Vašeho majetku. Ledaže byste tvrdil, že pořízení kotle je “stavební úpravou, která má za následek trvalé úspory energie”.
Pokud jde o možnost zvýšit nájem při stavebních úpravách vedoucích k dosažení trvalé úspory energie, zákon používá v § 2250 formulaci “zvýšení nájemného z těchto důvodů ročně o tři a půl procenta z vynaložených nákladů”. Tedy měsíční částka nájemného by se navýšila o 3.5/12, počítáno z vynaložených nákladů.
-
-
-
KAMENÝ ROMANHost
Dobrý den pane Laker,chci se zeptat. Jsem nájemníkem obecního bytu kde mi před 6 roky byl vyměněn plynový kotel a navýšen nájem o 1000 Kč po 5 letech mi nájem vrátili zpět takže jsem zaplatil 60 000 za plynový kotel v dnešní době se mám přestěhovat z tohohle bytu do jiného A těch 60 000 co jsem zaplatil za 5 let za nový kotel mi nikdo nevrátí nebo ten kotel si mohu odvézt sebou??
-
Ladislav LakerHost
Pane Romane, píšete nepravdu. Za žádný kotel jste nikomu nic nezplatil. Hradil jste po celou dobu nájemné. Nájemné se při skončení nájmu nevrací.
-
-
JarmilaHost
Dobry den. Mám dotaz ohledně zřízení plynového kotle v nájemním domě. Bydlíme v domě s 21 byty kde se dosud topilo dřevem a to taky z důvodu že bydlíme v oblasti kde se kolem nás těží dřevo. V beskydské oblasti. Dům je po rekonstrukci před 8 lety,kdy se ze školy udělaly byty pro důchodce.
Nikdo se nás neptal jestli souhlasíme s plynovým vytápěním, už vzhledem k tomu že to bude pro nás jistě drahší vytápění. Děkuji za odpověd Jarmila
-
PavelÚčastník
Jarmilo,
pokud bydlíte v nájmu, tak se Vás majitel pochopitelně nemusí ptát, když uvažuje o změně vytápění.
Pravdu máte v tom, že bydlení se prodraží.
Jen se divím, že majitel přechází na plyn. Ten EU zakazuje a požaduje tepelná čerpadla a FVE.
Hezký den!
-
-
AutorPříspěvky