Výměna kotle.

 • Toto téma je prázdné.
 • Vytvořil
  Téma
 • #25406 Odpovědět
  Martin Klimánek
  Host

  Dobrý den.
  U nájemníka byl vyměněn atmosférický plynový kotel (stáří, nedostupné náhradní díly, možnost poruchy a tím ohrožení zdraví atd.)
  V rámci legislativy už je nový kotel kondenzační a celkově vč. práce byly náklady vyšší – cca 100.000,- Kč.

  O jakou částku měsíčně by měl být zvýšen nájem a jak dlouho to vlastně nájemník bude splácet.

  Děkuji předem za odpověď.

  Martin Klimánek

Aktuálně je na stránce zobrazeno 0 vláken odpovědí
 • Autor
  Odpovědi
  • #25408
    Ladislav Laker
   Host

   Pane Martine, mylně se domníváte, že nájemce by měl splácet Váš kotel. Tak tomu samozřejmě není. Nájemce nemá takovou povinnost.

   Podle § 2257 zákona č. 89/2012 Sb. platí, že pronajímatel udržuje po dobu nájmu byt a dům ve stavu způsobilém k užívání. Nájemce provádí a hradí pouze běžnou údržbu a drobné opravy související s užíváním bytu.

   Jako pronajímatel jste mohl spolnit Vaši zákonnou povinnost opravou plynového kotle, nebo jeho výměnou za kotel se shodnými technickými parametry. V tom případě by se nájemce podílel na těchto nákladech, a to podle nařízení vlády č. 308/2015 Sb., nebo v rozsahu který byl dohodnut v nájemní smlouvě.

   Jestliže jste se rozhodl provést namísto opravy technické zhodnocení Vašeho majetku (instalace kondenzačního kotle s odlišnými technickými parametry – vyšší účinností), pak na nájemci nelze nic požadovat. Vaši investici odepisujete podle zákona o daních z příjmů.

   Pro úplnost uvádím, že zákon č. 89/2012 Sb. umožňuje zvýšit nájemné o tři a půl procenta z vynaložených nákladů i bez souhlasu nájemce, ovšem pouze v případě, kdy pronajímatel provede stavební úpravy, které trvale zlepšují užitnou hodnotu pronajatého bytu či celkové podmínky bydlení v domě, anebo mají za následek trvalé úspory energie nebo vody. Výměna plynového kotle ovšem není stavební úpravou ve smyslu stavebního práva. Změna technického vybavení stavby ani výměna jednotlivých spotřebičů nespadá pod stavební úpravy, jak je definuje stavební zákon.

   Odpovědět
   • #25409
     Martin Klimánek
    Host

    Dobrý den pane Lakere,

    domnívám se, že jsem nemohl splnit zákonnou povinnost opravou kotle či montáží kotle se stejnými parametry. Kotel byl v takovém stavu, že nešel opravit a stejný (tedy atmosférický) kotel nelze instalovat, kvůli legislativě. Musel tam být kotel kondenzační (je to etážové vytápění), protože by kotel, i nový se stejnými parametry neschválil revizní technik ani kominík. Náš dům je z roku 1922, takže by se komín musel vyvložkovat nerezem, což by ještě zvýšilo náklady.

     

    Ty tři a půl % jsou měsíčně ?

    Děkuji

    Martin Klimánek

    Odpovědět
    • #25413
      Ladislav Laker
     Host

     Pane Martine, děkuji za objasnění okolostí, které vedly k technickému zhodnocení Vašeho majetku. Platí to, co jsem Vám už napsal: nevidím žádnou legální cestu jak nájemce donutit k úhradě Vašeho majetku. Ledaže byste tvrdil, že pořízení kotle je “stavební úpravou, která má za následek trvalé úspory energie”.

     Pokud jde o možnost zvýšit nájem při stavebních úpravách vedoucích k dosažení  trvalé úspory energie, zákon používá v § 2250 formulaci “zvýšení nájemného z těchto důvodů ročně o tři a půl procenta z vynaložených nákladů”. Tedy měsíční částka nájemného by se navýšila o 3.5/12, počítáno z vynaložených nákladů.

     Odpovědět
Aktuálně je na stránce zobrazeno 0 vláken odpovědí
Odpověď na: Výměna kotle.

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Log in with your credentials

Forgot your details?