Vratná kauce

Úvod Fóra Všechny kategorie Byt Vratná kauce

 • Toto téma je prázdné.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
 • Autor
  Příspěvky
  • #27679 Odpovědět
   Klára
   Host

   Dobrý den, předávala jsem byt a ve smlouvě o předání bytu je napsáno, že je byt v pořádku. Může po mě majitelka vymáhat peníze navíc za škodu v bytě, která se zjistila až po podepsání smlouvy? Vratnou kauci jsem zatím nedostala. Děkuju za odpověď.

  • #27680 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   V souvislosti s nájmem bytu neexistuje nic co by se nazývalo “vratná kauce”. V občanském zákoníku je použit pojem “jistota”, a já nevidím žádný důvod proč si vymýšlet nejaké exotické označení.

   Samozřejmě že majitelka může vymáhat nějakou částku za škody, které jste v bytě způsobila. Jde-li o škodu zjevnou, pak majitelka bude muset prokázat že byt byl v tomto (poškozeném) stavu předán zpět pronajímateli. To těžko prokáže, jestliže máte písemny předávací protokol a v něm je uvedeno že byt je “v pořádku”.

   Podle § 2112 občanského zákoníku platí, že neoznámil-li kupující vadu bez zbytečného odkladu poté, co ji mohl při včasné prohlídce a dostatečné péči zjistit, soud mu právo z vadného plnění nepřizná. Totéž by podle mého názoru platilo mezi bývalým nájemcem a pronajímatelem při zjištění vad předávaného bytu.

   Může se však jednat o skrytou závadu, a to je jiný případ. Skrytá vada (skrytá závada bytu) je taková vada, která existovala při předání bytu, o které však nájemce pronajímatele neinformoval, a pronajímatel ji při předávání bytu nemohl běžným způsobem zjistit. I v tomto případě má pronajímatel povinnost oznámit vadu bývalému nájemci bez zbytečného odkladu poté, co ji mohl při dostatečné péči zjistit. Jestliže jde o skrytou závadu kterou byl povinen odstranit nájemce na vlastní náklad, pak pronajímatel je oprávněn provést opravu a vymáhat úhradu na bývalém nájemci.

   Rozsah povinností nájemce při opravách a odstraňování běžných závad jste měla sjednán v nájemní smlouvě, nebo se použije nařízení vlády č. 308/2015 Sb..

    

  • #27695 Odpovědět
   Ladislav Laker
   Host

   Ještě mám poznámku k úvodnímu dotazu: Celý dotaz je velmi obecný a neobsahuje důležité skutečnosti. Pokud chcete dostat nějakou konkrétní a použitelnou a odpověď pro Váš případ, musela byste uvést:

   1. zda jde o vadu která vznikla v době kdy trval Váš nájem,
   2. zda odstranění takové vady bylo povinností nájemce nebo povinností pronajímatele (podle nájemní smlouvy smlouvy nebo podle celostátně účinného právního předpisu),
   3. zda šlo o vadu zjevnou nebo o vadu skrytou,
   4. zda šlo o vadu o které jste věděla nebo musela vědět při předání bytu pronajímateli,
   5. zda jste takovou (skrytou) vadu zatajila či nezatajila při předání bytu pronajímateli,
   6. zda pronajímatel Vám oznámil dodatečně zjištěnou vadu bez zbytečného odkladu (tedy dříve než započal s odstraňováním vady)

   Podotýkám, že pronajímatel má povinnost oznámit (bývalému) nájemci zjištěnou vadu bez zbytečného odkladu poté, co ji mohl při dostatečné péči zjistit (viz § 2112 a § 2629 per analogiam).  Účelem této právní úpravy nejspíše je aby bývalý nájemce dostal možnost přesvědčit se o tom že skrytá vada existuje a o jakou vadu se jedná. Neoznámení vady pronajímatelem má za následek, že soud nepřizná pronajímateli právo ze skryté vady.

  • #27702 Odpovědět
   Klára
   Host

   Dobrý den, typ vady je smrad, tedy v bytě jsem měla kočku. Při předání bytu byl byt vyvětraný a navoběný a se správcem (s kterým jsem byt předávala). Tehdy mi řekl, že se to určitě vyvětrá a že se byt vytře ještě savem. Souhlasila jsem s ním. Sepsali jsme smlouvu kde se tedy zapsalo, že je byt v pořádku. Po dvou týdnech mi volala paní majítelka, že smrad přetrvává a že je třeba to řešit. Nabídla jsem se tedy, že bych to na své náklady zkusila vyřešit. Po chvíli mi ale volala, že se nejspíš moč dostala pod plovoučku a je třeba vyměnit celá podlaha a že je podlaha zvlněna. Při předáni bytu ani při celém půl ročním bydlení se podlaha nezvlnila. A když jsem pořádně uklidila a vyvětrala tak nebyl ani smrad.

  • #27703 Odpovědět
   Klára
   Host

   Abych ještě dodala majitelka mě o tomto uvědomila až po dvou týdnech. Co jsem se odstěhovala

   • #27720 Odpovědět
    Ladislav Laker
    Host

    Kláro, podle Vašich doplňujících informací není závadou pouze “smrad v bytě”, nýbrž jde o poškození plovoucí podlahy vlhkostí. Je-li v tom místě cítit kočičí moč, pak není obtížné určit jak se vlhkost do podlahy dostala.

    • Může se jednat o skrytou závadu, která nebyla patrná při předání bytu. Plovoucí podlaha zpravidla reaguje na vlhkost teprve po několika dnech, až vlhkost nasákne do slisovaného materiálu MDF, ten zvětší objem a způsobí zvlnění dílů patrné pouhým okem.
    • Pronajímatel Vám oznámil tuto závadu bez zbytečného odkladu po tom co ji zjistil.

    Soudím tedy, že pronajímatel je oprávněn požadovat po Vás náklad na odstranění závady. To se může týkat jen části místnosti, jestliže podlaha je rozebiratelná (zámková) a není zvlněná v celé ploše.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
Odpověď na: Vratná kauce

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace: