Úvod › Fóra › Všechny kategorie › Správa domu › volba výboru SVJ
- Toto téma obsahuje celkem 13 odpovědí. Do diskuze (1 diskutující) se naposledy zapojil uživatel
Pavel a poslední změna proběhla před 1 rokem a 7 měsíci.
-
AutorPříspěvky
-
-
Jarmila J.
HostDobrý den, našemu výboru skončil mandát a nevejdeme se už ani do tříměsíčního odkladu. Platí nějáké další prodloužení? Případně, jak máme nyní postupovat? Děkuji a hodně zdraví všem, Jarmila J.
-
mku03375
HostV našem SVJ jsme na podobný problém málem narazili před několika léty, ale na obchodním rejstříku nás na to upozornili, že nový výbor musí být zvolen nejpozději v poslední den funkčního období výboru starého. Institut “pověřeného vlastníka” nelze použít (byl v původním občanském zákoníku).
Hledal jsem, z čeho vyplývá Vámi zmiňovaný “tříměsíční odklad”, leč nikde jsem nic nenašel. Našel jsem, že funkce končí dnem uplynutí funkčního období. Mohl bych Vás požádat o sdělení zdroje k zmiňovanému odkladu?
-
Pavel
ÚčastníkJarmilo,
tříměsíčním odkladem jistě myslíte § 20/1 Lex Covid č. 191/2020 Sb. Jste si jistá, že se nevejdete do 3 měsíců? Nějaké mimořádné opatření platilo stále viz např. stránky Ministerstva zdravotnictví.
Zajímavá je také možnost podle § 20/3. Vždy by jeden člen výboru odstoupil a zbývající členové by ho kooptovali. Takto by se vyměnil celý výbor s mandátem do příštího shromáždění, které se bude moci uskutečnit někdy na jaře.
Hezký den a hlavně zdraví!
§ 20
(1) Pokud uplyne funkční období člena voleného orgánu právnické osoby, prodlužuje se jeho funkční období do uplynutí 3 měsíců ode dne následujícího po dni skončení mimořádného opatření při epidemii; to platí i tehdy, uplyne-li funkční období v době 1 měsíce ode dne následujícího po dni skončení mimořádného opatření při epidemii.
(2) Nesouhlasí-li člen voleného orgánu s prodloužením funkčního období podle odstavce 1, doručí nesouhlas před uplynutím funkčního období právnické osobě. V takovém případě se funkční období člena voleného orgánu neprodlužuje.
(3) Pokud neklesne počet členů voleného orgánu právnické osoby pod polovinu, může orgán jmenovat náhradní členy do příštího zasedání orgánu, který je oprávněný členy zvolit nebo jmenovat, i tehdy, nepřipouští-li to zakladatelské právní jednání. K přijetí rozhodnutí je třeba souhlasu všech stávajících členů orgánu, neurčuje-li zakladatelské právní jednání jinak.
(4) Členem voleného orgánu se pro účely tohoto zákona rozumí osoba, která je členem orgánu právnické osoby a která je do funkce volena, jmenována či jinak povolána.
-
mku03375
HostDěkuji za info, netušil jsem, že v LEX COVID bude řešena problematika z této oblasti… Hodně na hraně, podle mého názoru, je kooptace člena do výboru zbylými členy výboru, když ve stanovách (zpravidla) i v NOZ je jasně uvedeno, že členy výboru volí shromáždění vlastníků coby nejvyšší orgán SVJ (§ 1208 písm. b), platné od 1.7.2020).
Můj návrh by byl použít hlasování per rollam – to není v rozporu s ničím, jde jen o to, že to je administrativně náročnější (podle počtu členů).
-
Pavel
Účastníkmku03375,
kooptace členů výboru stojí vedle § 1208 NOZ a byla možná již před novelou NOZ a před Covid 19.
Prostřednictvím § 1221/1 NOZ se dostanete na § 246/2 NOZ, kde je kooptace i pro SVJ. Rozhodně není kooptace v rozporu s § 1208 NOZ.
Navíc o kooptaci pojednává i § 20/3 Lex Covid.
Trochu na hraně by bylo, kdyby se takto kooptovali všichni členové stávajícího výboru. Ale je dost výjimečná doba a smyslem je umožnit voleným orgánům prodloužení platnosti mandátu.
U nás končí mandát členům výboru a KK v 11/2021. Do té doby se to snad nějak uklidní.
Hezký den!
-
mku03375
Host2 Pavel – funkční období našeho výboru SVJ končí jen o pár měsíců dříve než u Vás.
Pro případ, že nebude možno provést volby “klasickým” způsobem připravuji právě způsob per rollam, protože si nejsem zcela jist, že kooptace všech původních členů výboru do nového výboru (byť postupná) bude “stravitelná” i pro obchodní rejstřík.
Zde bych doporučoval dotaz, na našem OR mi v jednom problému poradili a ještě jsem obdržel pochvalu, že je lépe se nejdříve zeptat, než potom řešit problém (šlo o to, že členům výboru končilo funkční období v různou dobu a výbor se volil celý nový, v novém složení).
Přeji všem pěkný den a hlavně hodně štěstí a zdraví v této zamořené době.
-
Ladislav Laker
HostDiskutující mku03375 napsal: “… si nejsem zcela jist, že kooptace všech původních členů výboru do nového výboru (byť postupná) bude “stravitelná” i pro obchodní rejstřík”.
Takový názor je ovšem mylný. Při kooptaci všech původních členů výboru nedochází ke změně ve složení výboru. Skutečnost že došlo ke kooptaci má pouze interní význam v rámci SVJ. Nevzniká zákonná povinnost ohlašovat tuto skutečnost rejstříkovému soudu. Žádná změna totiž nenastala.
Pro pořádek uvádím, že příslušným rejstříkem je rejstřík společenství vlastníků jednotek. Nikoliv obchodní rejstřík.
-
Marek
HostDobrý den, chci se optat jak postupovat při zvolení nového výboru?To je myšleno od začátku do konce. Skončilo nám funkční období a budeme hlasovat o nove členy.Dekuji za odpověď.
-
Lenka
HostDobrý den, zajímalo by mě, jestli máte někdo zkušenost v následující věci. Výboru našeho domu končí 21.11. období. 15. proběhne shromáždění, kde je jedním z bodů právě volba nového výboru. Obávám se ale, že se nenajdou vhodní kandidáti, kteří by stávající členy nahradili. Ti totiž už nechtějí dále ve výboru působit.
-
Ladislav Laker
HostLenko, nejste osamoceni. Zkušenost v této věci mají tisíce SVJ. Vlastníci jednotek chtějí bydlet, ale nechtějí se starat o svůj majetek. A co je nejhorší – nechtějí ani pořádně zaplatit někomu, kdo se jim o ten majetek postará.
- Máte možnost zvýšit odměny pro členy výboru tak, aby se nějací zájemci našli. Potom ovšem mohou být zvoleni neschopní zmatkaři, přilákaní jen vidinou peněz.
- Máte možnost změnit stanovy a ustavit si jako statutára jednu osobu – předsedu SVJ. Je možno mu nabídnout stejnou částku, kterou brali dosavadní členové výboru dohromady; a ani nemusíte hlasovat o nějakém navýšení rozpočtu.
- Je možné hledat předsedu SVJ mimo členy SVJ: nejlépe pečlivá osoba, která má zkušenosti a dostatek času (důchodce/důchodkyně), možno blízký příbuzný některého vlastníka jednotky.
- Mnoho firem dnes nabízí služby profesionálního předsedy. Bude to ovšem dražší, než jsou vlastníci zvyklí.
- Nelze-li věc takto vyřešit, existuje ještě pojistka: soud může právnické osobě SVJ ustanovit opatrovníka. To bývá to nejhorší ze všech špatných řešení – jak finančně, tak funkčně.
-
mku03375
Host2 Lenka: v našem SVJ jsme na tom stejně jen s malým rozdílem, že ještě před koncem volebního období bude odstupovat celý výbor.
2 L.L.: děkuji za Váš příspěvek. V našem SVJ máme příští týden schůzi shromáždění vlastníků, na kterém odstoupí celý výbor. Na způsoby řešení neochoty pracovat ve výboru SVJ (viz Vaše body 1-4) jsem již vlastníky upozorňoval. Váš bod č. 5 mne nenapadl, ale jak píšete, to je to nejhorší ze špatných řešení. Pro jistotu jej také na shromáždění přednesu.
-
Pavel
Účastníkmku0337,
opatrovník je nejen nejhorší řešení, ale opatrovník je také velmi krátkodobým řešením.
Opatrovník podle § 487/2 NOZ bude “…usilovat o řádné obnovení činnosti statutárního orgánu právnické osoby….”, takže Vám zbývají prakticky pouze varianty 1 až 4.
Hezký den!
-
-
Toman Jiří
HostPři volbě nového výboru – máme účast 75% , je volba platná?
-
Pavel
ÚčastníkJiří,
z hlediska NOZ jste byli usnášeníschopní. Nepíšete kolik hlasů bylo pro. Z hlediska NOZ stačí nadpoloviční většina přítomných.
Nicméně stanovy mohou (nesmyslně) zvýšit jak kvorum pro usnášeníschopnost, tak i kvorum pro jednotlivé hlasování. Takže nahlédněte do stanov.
Hezký den!
-
-
-
AutorPříspěvky