Volba člena výboru nebo komise

Úvod Fóra Všechny kategorie Správa domu Volba člena výboru nebo komise

  • Toto téma obsahuje celkem 6 odpovědí. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Ladislav Laker a poslední změna proběhla před 1 rokem.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
  • Autor
    Příspěvky
    • #28009 Odpovědět
      PasscallPasscall
      Účastník

      Dobrý den,
      je možné, aby řádné shromáždění vlastníků jednotek zvolilo za člena výboru nebo za člena kontrolní a revizní komise člověka, který není fyzicky přítomný na řádném shromáždění?

    • #28010 Odpovědět
      Ladislav Laker
      Host

      Ano.

      • #28012 Odpovědět
        PasscallPasscall
        Účastník

        Děkuji za odpověď, ale to se můžeme dostat paradoxně do situace, kdy budou do funkcí zvoleni ti, kteří se nezúčastnili shromáždění a to jenom proto, že stávajícímu výboru končí funkční období a dále už funkce ve výboru dělat nechtějí. Neměl jsem na mysli případ, kdy je konkrétní člověk do funkce navržený, souhlasí s nominací, ale není přítomný na řádném shromáždění.

        • #28019 Odpovědět
          PavelPavel
          Účastník

          Passcalle,

          i po rozšíření Vaší otázky je odpověď stejná. NOZ nestanoví jako podmínku zvolení osobní účast na shromáždění. Možná by takovou podmínku mohly obsahovat Vaše stanovy.

          U nás jsme takto v nepřítomnosti letos zvolili jednoho v karanténě a jednoho v izolaci.

          Pokud končící výbor navrhne zvolit někoho, kdo není přítomen na shromáždění a nesouhlasí se svou kandidaturou, tak členové výboru nesplňují předpoklady podle § 4/1 NOZ a poruší § 159 NOZ.

          Hezký bezcovidový den!

    • #28014 Odpovědět
      Ladislav Laker
      Host

      Váš text je naprosto nesrozumitelný.

    • #28016 Odpovědět
      MilanMkujbcmku03375
      Host

      I člen SVJ zvolený do funkce (výbor, kontrolní komise), a je jedno, zda byl nebo nebyl přítomen při volbě, může oznámit, že volbu nepřijímá.

    • #28035 Odpovědět
      Ladislav Laker
      Host
      • Passcall, napřed jste se zeptal “… zda je možno zvolit člověka, který není přítomný na shromáždění”.
      • Pak jste dal složitě najevo že se ve skutečnosti ptáte “… zda je možno zvolit člověka, který nechce funkci vykonávat”.

      To jsou dva naprosto odlišné případy. Je vhodné rovnou se zeptat na to co vědět chcete, a neptat se na to co vůbec vědět nechcete. Just saying.

      Takže ještě jednou: Přečtěte si vaše stanovy. My přece netušíme zda je ve vašem SVJ možno zvolit osobu, která nedala předem souhlas se svou kandidaturou a s výkonem funkce. Ta věta je jednoduchá: Přečtěte si stanovy. Kterému písmenu na tom nerozumíte?

      Samozřejmě je možno zvolit i člověka, který nedal předem souhlas. V tom případě volba je nepochybně platná (jestliže shromáždění bylo schopné usnášení, vlastníci jednotek rozhodli požadovanou většinou, a rozhodnutí bylo řádně oznámeno).

      Volba do funkce a přijetí funkce – to jsou ošem dvě odlišné právní skutečnosti.

      Pokud tedy zvolená osoba nepřijme funkci ve voleném orgánu, pak tato volba je sice platná, ale není účinná. Taková osoba se nestane členem voleného orgánu, přestože byla řádně zvolena. Vůle právnické osoby SVJ nemůže nijak nahradit souhlas zvolené osoby s přijetím funkce ve voleném orgánu. Viz § 159 odst. 1 občanského zákoníku.

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 4 vlákna odpovědí
Odpověď na: Volba člena výboru nebo komise

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:




Cookie Consent with Real Cookie Banner