úroky z kauce při pronájmu bytu

 • This topic has 27 reakcí, 3 voices, and was last updated před 1 měsícem by SPENCER+WILSON.
 • Začal
  Téma
 • #8619 Reakce
  Jitpak
  Guest

  Zdravím, bydlím v pronajatém bytě, kde jsem na počátku složila kauci ve výši jednoho nájemného. Nyní budu smlouvu vypovídat. Mám právo požadovat za tři roky bydlení kromě vrácení kauce také úrok z kauce?

Zobrazujeme 14 reakcí
 • Author
  Reakce
  • #8621
   Martin Černý Martin Černý
   Participant

   Dobrý den,
   Váš nárok na úrok z jistoty (kauce) vyplývá přímo z §2254, odst. 2 občanského zákoníku, který říká, že při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úrok z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby.

   Reakce
   • #8622
     jitpak
    Guest

    Děkuji, pane Černý. A ještě bych se chtěla zeptat na tu výši sazby.

    Reakce
    • #8623
     Martin Černý Martin Černý
     Participant

     Pokud pomineme, že úroky z jistoty lze ve smlouvě předem upravit, určují se ve smyslu §1802 občanského zákoníku na základě obvyklé výše úroku požadované bankami za úvěry v oblasti bydliště dlužníka (pronajímatel) v době, kdy byla nájemní smlouva uzavřena. Žádný právní předpis konkrétní výši úroků z jistoty nestanovuje, proto je nutno pro její určení použít postup, který jsem uvedl.

     Reakce
    • #8625
      Kamil74
     Guest

     Dobrý den, řeším podobný problém. Mohu tedy úroky z kauce požadovat, i když nebyly vysloveně zmíněny ve smlouvě?

     Reakce
    • #8626
     Martin Černý Martin Černý
     Participant

     Dobrý večer,
     přesně tak, jak jsem uvedl výše,dle §2254, odst.2 občanského zákoníku na úrok z jistoty (kauce) máte nárok.

     Reakce
    • #8658
      pohan
     Guest

     To se taky připojím s dotazem. Mám poměrně čerstvě vrácenou kauci, ale bez úroků. To už asi nejde, abych se s vlastníkem bytu spojil a chtěl je zpětně :)?

     Reakce
    • #8659
     Martin Černý Martin Černý
     Participant

     Dobrý den,
     pronajímatel má povinnost Vám vrátit jistotu (kauci) i s úrokem. Jsem toho názoru, že i po převzetí nezúročené jistoty máte právo na úrok z ní. I kdybyste se teoreticky dohodli na neúročení jistoty, tak k takovýmto ujednáním se dle §2235 občanského zákoníku nepřihlíží, protože by toto ujednání zkracovalo Vaše práva jakožto nájemce.

     Reakce
  • #8624
    jitpak
   Guest

   Děkuji, pane Černý.

   Reakce
  • #8677
    lester
   Guest

   Je třeba upozornit na praktickou rovinu této otázky a sice určení konkrétní výše onoho úroku. Na dané téma vyšlo už mnoho článků v odborných právnických časopisech a právníci se dosud neshodli, možnost uplatnit §1802 OZ je jen jednou z možností, názory se diametrálně liší. Zaznamenal jsem asi 7 různých variant řešení. Judikatura pravděpodobně není (zaregistroval jsem před 2 roky v MD Dnes, že někde u okresního soudu nějací nájemníci podali žalobu, ale už jsem neviděl výsledek, je možné, že žalobu vzali zpět, nebo spor skončil smírem).

   Úvěrové úroky u nezajištěných úvěrů činí dnes 5 – 15 % (5 – 8 % překlenovací úvěry ze SS, 8 – 12 % spotřebáky, 12 – 15 % kontokorenty). Je to tak velké rozpětí, že bych nechtěl být v kůži soudce, který by měl výši úroku závazně určit.

   Byl jsem na školení agentury Bova Polygon, kde přednášela soudkyně NS JUDr. Brzobohatá, která se přikláněla k názoru, že uplatnit lze spíše úroky na spořících účtech. Odůvodňovala to tím, že nelze spravedlivě požadovat po pronajímateli, aby platil vyšší úrok, než jaký sám může na trhu získat (tzv. dobré mravy). Úroky na spořácích jsou aktuálně okolo 1 %.

   Žalovat pronajímatele o úrok 1 % p.a. z kauce 10.000 Kč za 3 roky nájemního vztahu mi přijde jako ztráta času. Těch pár stovek vydělám rychleji, než stihnu sepsat žalobu.

   Reakce
   • #8678
    Pavel Pavel
    Participant

    JUDr. Brzobohatá působí na NS v senátu, kam napadají dovolání ohledně SVJ.

    Takže je jasno, jak by asi žaloba na úrok vyšší než 1 % dopadla.

    Asi jediným praktickým řešením je úrok z jistiny sjednat v nájemní smlouvě.

    Hezký den!

    Reakce
    • #8882
      lester
     Guest

     Trochu bych se bál, že by takové ustanovení v nájemní smlouvě soud posoudil jako nicotné, jelikož zkracuje nájemníkova práva.

     Myslím, že ustanovení o úročení kauce by mělo z NOZ zmizet, v praxi spíše způsobuje problémy, než užitek. Nedomnívám se, že nájemníci budou nějak extrémně poškozováni, když se kauce úročit nebude.

     Ve vzájemných vztazích nájemník-pronajímatel je mnoho jiných trhlin, které zákon neřeší. Ale blbosti, jako úročení kauce, řeší. Poslanci nemají na práci nic jiného, než vymýšlet blbosti.

     Reakce
  • #9751
    Jana
   Guest

   Dobry den mela jsem pronajem bytu kde jsem davala kauci 15000kc pani z realitky rika ze kauce se neuroci amam zaplatit jeste najemne za dalsi mesic .  Musela jsem ukoncit pronajem drive peotoze jsem prisla o zamestnani.dekuji za radu

   Reakce
  • #10085
    Lukáš
   Guest

   Dobrý den chtěl bych se zeptat dostali SME smlouvu k bytu kdy sem musel zaplatit nájemné abych dostal klíče odbytu ale být byl hroznem stavu tak sem dělal rekonstrukci při rekonstrukci kompletní vody a místnosti a elektriky co byli viskobane z lišt co sem musel dát do panelu mám foto dokumentaci k průběhu opravy bytu a bodobu co SME vnem. Nemohli bydlet nebyl k bydlení tak sem platil nájemné a tet po tom že tu bydlíme a stalo se že mi nevisli peníze tak sem se sním chtěl domluvit že bude to dáme na dvakrát tak rek ze to není možné a že jak mu ten nájem nedáme tak nám dá ukončení smlouvy je nato naky poradenství děkuji

   Reakce
  • #10248
    Vita
   Guest

   Zdravím, bydlím v pronajatém bytě, kde jsem na počátku složil kauci ve výši 15 000. Nyní budu smlouvu vypovídat. Mám právo požadovat za 12 let bydlení kromě vrácení kauce také úrok z kauce?I když my každy rok prodlužoval smlouvu.A ve smlouvě je napsano Z kauce nebude pocitan urok…je to i tak povinost my je dat nejak zakonem.

    

   Děkuju za info Vita

   Reakce
  • #10408
    eva
   Guest

   Už 2 měsíce žádáme pronajímatele, aby jsme se domluvili na úrocich z kauce ,protože se za 2 měsíce budeme stěhovat, pronajímatel se nám k tomu stále nevyjadřuje, vyzvali jsme ho i písemně doporučenym dopisem a také nic.Proto jsme se rozhodli, ze už žádný nájem nezaplatime, protože už by jsme naše peníze asi nikdy nedostali. Můžeme to takto udělat? Jsme v právu, tím ze se s nama pronajímatel nechce vůbec na urocich domluvit? A tím ze již nezaplatime si to vlastně s nim započteme, když se s nim neda absolutně domluvit.

   Reakce
   • #10423
    Pavel Pavel
    Participant

    Evo,

    pokud si nedohodnete úroky, tak platí úroky ve výši zákonné sazby. Ta je velmi nízká.

    Pronajímatel si s Vámi žádné úroky nemusí sjednávat, když to řeší NOZ.

    Započítat si můžete nájem pouze proti těmto nízkým úrokům z jistoty.

    Pokud nezaplatíte zbytek nájmu nad zákonné úroky, tak to u soudu pravděpodobně prohrajete a zaplatíte nájem plus náklady řízení. Zákon chcete porušovat pouze Vy.

    Víte kolik dělají úroky ze složené jistoty?

    Hezký den!

    Reakce
    • #10476
      eva
     Guest

     Dobrý den, počítáme s průměrným 10% urokem a za 8 let činí úroky něco málo přes 20.000Kč což není zrovna málo.

     Reakce
    • #10490
     Pavel Pavel
     Participant

     Evo,

     10% p.a. je absolutně nereálných. Najděte si v tomto vláknu příspěvek Lestra, ten uvádí 1%. Alespoň podle JUDr. Brzobohaté z NS, kam by spor nakonec za několik let doputoval. Takže jsme na 2 000 Kč.

     Domnívám se, že musíte zohlednit i promlčecí lhůtu, ta je obecně 3 roky, pokud není stanoveno jinak. U úroků z jistoty není stanoveno jinak. Takže jsme někde okolo 750 Kč.

     Věřím ale, že najdete ochotného advokáta, který Vás bude za 1 500 až 3 000 Kč/hod. zastupovat. :-))

     Hezký den!

     Reakce
  • #10409
    Matěj Hnilička
   Guest

   v NS je ustanovení ohledně Kauce – “Smluvní strany se výslovně dohodly, že kauce nebude úročena.” Je takové to ustanovení přípustné? Jestli, že ho tam mám, mohu přesto vyžadovat od roku 2015 úrok?

    

   Děkuji za vaší odpověď

   Reakce
   • #10424
    Pavel Pavel
    Participant

    Matěji,

    v tomto vláknu již bylo odpovězeno na Váš dotaz.

    Hezký den!

    Reakce
  • #10839
    Denisa Zemanová
   Guest

   Dobrý den,četla jsem všechna komentáře v této rubrice ale stejně jsem nic nepochopila.

   Momentálně bydlím v Bílině u Teplic v Čechách ,byt mám od družstva ( Sever Plus s.r.o. ). Byt mám už cca 6 let ,kauce činila 20 000kč.. protože potřebuji vetší byt , budu tento odevzdávat ale až teď jsem se dozvěděla že mám nárok z jistiny ( kauce) ,kolik teda činí úrok z jistiny za 6 let .

   Odpovězte prosím srozumitelně . Děkuji Zemanová

   Reakce
  • #11115
    Jirka
   Guest

   Dobrý den,

   k výše úroky bych mělo připomínku. ČNB pravidelně zveřejňuje výše úroků bank spotřebitelům dle dat od bankovních institucí. Podle mého názoru je toto správná výše (+- pár procentních bodů dle lokality), a nikoliv spořící úrok, za který si nikdo nepůjčuje. Pokud si nájemník musí na kauci půjčit banka mu dá úrok jako na spotřebitelský úvěr, typicky 7-9%. Pokud nájemce disponuje penězi z kauce, tak opět jako kdyby disponoval penězi, které by si mohl půjčit. Tam jsou pak dvě možnosti, pokud je to fyzická osoba tak opět uvedený spotřebitelský úvěr, pokud právnická osoba pak nějaký podnikatelský. V každém případě spořící úrok jako úroveň pro výpočet nedává žádný smysl.

   Jirka

   Reakce
  • #11116
   Pavel Pavel
   Participant

   Jirko,

   zda to dává smysl Vám není až tak důležité.

   Jsem praktik. Vím, že případný spor o výši úroků se za několik let dostane k NS senátu, kde působí JUDr. Brzobohatá.

   Její názor zde uvedl Lester:

   “Byl jsem na školení agentury Bova Polygon, kde přednášela soudkyně NS JUDr. Brzobohatá, která se přikláněla k názoru, že uplatnit lze spíše úroky na spořících účtech. Odůvodňovala to tím, že nelze spravedlivě požadovat po pronajímateli, aby platil vyšší úrok, než jaký sám může na trhu získat (tzv. dobré mravy). Úroky na spořácích jsou aktuálně okolo 1 %.”

   Ale máme svobodu, záleží pouze na Vás, jak se rozhodnete.

   Hezký tropický den!

    

   Reakce
  • #21932
    Milan Hlaváč
   Guest

   Pekný deň ,skúste mi odpovedať konkrétne ,úroková sadzba(kaucia,jistina za prenájom) sa rata  za každý započatý mesiac? Mam prenajatý byt cca od 1.02.2010- do 31.03 2020 , kaucia  činila 20000,-Kč. Akú čiastku mám požadovať včetne úrokovej čiastky?

   Milan

   Reakce
  • #21934
    Malý
   Guest

   Kdesi se tady objevilo, že si ve smlouvě dohodli, že kauce nebude úročena. To je ustanovení, které je v rozporu se zákonem, a tudíž neplatné. Ale při sporu k tomu bude soud určitě přihlížet a stejně se úrok posune někam k max. 1 % pa.

   Vhodnější je úroky dohodnout, například, že to bude výše úroku z účtu, na kterém kauce leží. Pokud je to běžný účet pronajimatele, je to prakticky 0 (nula). A to zmiňované 1 % pa se nule blíží, takže u soudu to bude mít rovněž význam.

   Kauce v desítkách tisíc není s ohledem na obtížnou administraci zajímavá.

   Reakce
  • #22107
    Milan
   Guest

   Na žádné úroky nárok nemáte. To je jen jistina toho, kdyby jste se byť ne vlastní vinou, dostala do finančních problémů a tímtop stylem zaplatila nájem.Je to ochrana majitele bytu !! Chápejte to tak, že vám byt pronajímá a není Charita !!! To co je v zákoně je jeden velký paskvil!!!

   Reakce
  • #23158
    Nikola
   Guest

   Dobrý den,
   k poslednímu květnu budu ukončovat nájem v bytu, který máme sjednaný přes společnost ideální nájemce. Při podepisování smlouvy jsme složili vratnou kauci. Bylo mi od společnosti řečeno, že kauci nevrací hned a budou ji držet až po jejich vyúčtování, aby strhly případné výdaje za vodu apod. Mají na toto právo? S tímto se setkávám upřímně poprvé. Vždy jsem dostala zpět kauci “na ruku”. Případně následně po vyúčtování doplatila/dostala přeplatek.

   Předem děkuji za reakci!

   Reakce
Zobrazujeme 14 reakcí
V reakci na: úroky z kauce při pronájmu bytu

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Informace o vás:
Log in with your credentials

Forgot your details?