Úpravy v bytě – požadavky SVJ

 • Začal
  Téma
 • #20955 Reakce
  FantagiraFantagira
  Participant

  Zdravím, chtěla bych se zeptat, ohledně udržovacích prací v předsíni + výměna elektrorozvodů. Sama mám elektrovzdělání plus kolegu revizního technika s paragrafem, se kterým jsem se domluvila, že mi pomůže udělat nové rozvody (výměna hliníku za měď), při opravě předsíně, tchán – zedník, že pomůže s ostatními pracemi (štuky, výměna interierových dvěří, podlahy, plus tedy realizace drážek a krabiček na tu elektřinu). Do 3 minut po tom, co jsme začali vrtat, na nás zvonily dámy z představenstva, že musíme okamžitě ukončit všechny práce, že jsme nepodali ke schválení projekt, posudek statika, stavbyvedoucího, realizační odbornou firmu a já nevím co ještě. Podotýkám že jsme nebourali vůbec nic. Práce jsme přerušili, a od již půl roku se dohadujeme, co všechno po nás chtějí za zbytečnosti, které sice mají oporu ve stavebním zákoně, ale nejsou zpravidla vyžadovány. Plán prací jsme upravili podle studie vypracované pro naše SVJ, kde statik doporučil místo drážek na elektřinu do panelu všechno vést podél podlahy nebo ve sropních podhledech. V plánu jsme se tedy vyhnuli všem drážkám i krabičkám do panelů, stejně tak všem vodorovným drážkám do porobetonových zdí. Přislíbila jsem zajistit elektrorevizi, i proto, že v případě požáru chci, aby mi plnila pojišťovna a nechci nikoho ohrozit. “Projekt” jsem dodala jako textový popis všech plánovaných prací včetně detailů, a bylo mi to předběžně schváleno, ale musím dodat stavbyvedoucího, chtějí odbornou firmu na těch pár kabelů, a jednání se mnou je pomocí červených tučných textů, vykřičníků, citací paragrafů, opakování do nekonečna apod. Osobně mě předsedkyně SVJ i slovně napadá, protože má ke mně averzi, protože nevodím psa v domě na vodítku (pes nikomu nevadí, neznečišťuje, neštěká, chodí mi u nohy, neskáče, ostatní pejskaři výzvu nedostali a mají psy na volno). Paní předsedkyni jsem vždy pozdravila a když se se mnou hádala, tak jsem jí říkala, že jsem se ptala ostatních pejskařů, ti výzvu nedostali, a že dokud nebudu poslední, kdo nemá psa na vodítku, tak to nebudeme řešit. Podotýkám že bydlím v prvním patře, pes nikde nepobíhá, poslouchá na slovo a v naší čtvrti není nařízené mít psa na vodítku, takže bych měla vodítko pouze kvůli 5m v domě. Vždy slušně pozdravím, ona mi ani neodpoví na pozdrav, nebo mě slovně napadá. Co se týče úprav v bytě, tak jsem si načetla, že mají v zákoně oporu, že to mohou vyžadovat. Nicméně to není běžným standardem, a opravy místo za 15tisíc se mohou vyšplhat k 80 tisícům korunám. Začínám mít podezření, že to je šikana. Mám jako majitelka bytu v SVJ možnost požadovat doložení, že ostatní majitelé byli vyzváni a dodali vše tak, jako to bylo u mě, nebo musím prostě fungovat, jak chtějí? Je nějaká možnost jak se bránit šikaně od SVJ? Stále si zachovávám slušnost a nejdříve si ověřuji, na co mají právo, ale už jsem z toho vyčerpaná, nemám se jak bránit. Čekáme miminko a potřebujeme do dvou měsíců opravu chodby dokončit. Jsem bezradná a vystresovaná. Budu vděčná za jakoukoliv radu.

Zobrazujeme 5 reakcí
 • Author
  Reakce
  • #20960
    lojza
   Guest

   Tak to je krásný příběh. A nejvíc mě dostalo jak jste do toho svého příběhu “vpašovala” i svého pejska. Skoro jsem uronil slzu :-))

   Reakce
  • #20961
   Fantagira Fantagira
   Guest

   Nejspis jsem nezduraznila, ze pes byl na pocatku konfliktu s predsedkyni. Pri kazdem dalsim setkani, kdyz jsem mela psa u sebe, byla slovne agresivnejsi. Myslim si, ze se mi msti za toho psa. Vyhrozovala mi nesmysly i v emailu, napriklad prestupkovou komisi mestske casti.

   Reakce
  • #21163
    Denis
   Guest

   Ježíš, počítám že být je v panelovém domě kde se lidi hodně nudí a nebo jsou už v důchodu. Tak nemají co na práci než prudit jestli je byt vas a v osobním vlastnictví tak by mělo stačit jen povolení. My se stehovali do [Externí odkaz] pro zobrazení se prosím přihlašte novostavby. Chtěli jsme tam dělat nějaké menší úpravy a nebyl vůbec žádný problém se dohodnout s majitelem a sousedy.

   Reakce
  • #21421
    Michal Čermák
   Guest

   Z mého osobního (laického) pohledu, výměna kabelů svoji podstatou nevyžaduje povolení od úřadu ani od výboru SVJ. Výměnou se nezasahuje do nosné konstrukce domu, a nemění se ani vzhled, přičemž nedochází ani ke změně v užívání stavby (bytu).  Co se týče Společenství, pokud ona výměna kabeláže nezasahuje do společných prostor, souhlas SVJ podle mého osobního názoru v tomto případě není nutný. Jedná se o relativně jednoduché “stavební práce”, respektive stavební úpravy. Zcela by mělo být dostačující, pokud plánovanou rekonstrukci včas oznámíte výboru.

   Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v tomto ohledu říká § 1175 odst. 1, že vlastník jednotky má právo svobodně spravovat, výlučně užívat a uvnitř stavebně upravovat svůj byt jakož i užívat společné části, <u>nesmí však ztížit jinému vlastníku jednotky výkon stejných práv ani ohrozit, změnit nebo poškodit společné části</u>. Proti tomuto oprávnění je postavena povinnost vlastníka v § 1182, <u>umožnit přístup do bytu pro ověření, zda stavební úpravy neohrožují, nepoškozují nebo nemění společné části</u>, po předchozí výzvě osobě odpovědné za správu domu, což je SVJ, respektive jeho statutární orgán. Pokud vám SVJ brání, můžete se sama bránit žalobou – žalujete SVJ. O povolení budete žádat, až když svou rekonstrukcí zasahujete do společných prostor, jinak ne.

   Reakce
   1 uživatel poděkoval za odpověď.
  • #21542
    Malý
   Guest

   Pozor v paneláku!

   Každou betonovou stěnu v  panelovém domě musíte považovat za nosnou! Konstrukce takového domu je navržena jako prostorový objekt, kde každá ze stěn (vodorovných i svislých) má bezprostřední vliv na tuhost celého objektu.

   Můžete narušovat a třeba i odstraňovat některé prvky ale pouze do okamžiku, kdy celá stavba zkolabuje. Drážkování nezahajujte bez statického posudku!

   Panel je společnou částí domu. Statutárnímu orgánu doporučuji, aby práce spočívající v narušení celistvosti panelů nepovolil! Jediné, co v paneláku není nosné, je umakart.

    

    

   Reakce
   1 uživatel poděkoval za odpověď.
  • #21544
   Fantagira Fantagira
   Participant

   Pánové, nefunguje mi reakce přímo na Váš komentář.

   @Michal Čermák: Tím, že se dělá elektrika, tak to může teoreticky ohrozit požární bezpečnost v budově, a mají tedy ze zákona právo to vyžadovat. Já tedy musím fungovat jak pískají, ačkoliv není dobrým zvykem kvůli elektrice, která jde z hliníku do mědi, vyžadovat stavbyvedoucího, odbornou firmu atd… rozumím požadavku na revizi právě kvůli požádní bezpečnosti. Rozumím požadavku nezasahovat do nosných konstrukcí. Ale i když jsme se tomu v plánování vyhnuli, tak buzerují.

   @Malý: Psala jsem, že jsem se v plánování vyhnula zásahů do nosných konstrukcí, právě abych nepotřebovala posudek statika. Budou se dělat pouze svislé drážky do porobetonových stěn (nenosné) a všechno, co bude na stěnách s betonového panelu, se povede pod stropem nebo v podlaze. Krabičky se do betonového panelu nebudou zařezávat. Žádné stěny nebourám, co jste na tom nepochopil? Absolutně jsem se vyhnula veškerým zásahům ohrožujícím statiku. Jediné, proč to řeším, je, že jdu dělat ekektriku, která souvisí s požádní bezpečností. Jestliže bych ji nedělala, tak nemají nárok vůbec po mně cokoliv chtít, protože na štuky, podlahy, stropy a dveře nepotřeuji ze zákona dokládat vůbec nic. To už bychom byli skoro v Kocourkově, nebo mám mít stavbyvedoucího i na výmalbu? Od toho už bychom nebyli daleko.

   Reakce
Zobrazujeme 5 reakcí
V reakci na: Úpravy v bytě – požadavky SVJ

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Informace o vás:
Log in with your credentials

Forgot your details?