Trvalé bydliště

Zvolené téma obsahuje celkem 4 odpovědi. Do diskuze (1 diskutujícího) se naposledy zapojil uživatel  Michal Čermák a poslední změna proběhla před 2 týdny, 3 dny.

 • Vytvořil
  Téma
 • #10939 odpověď

  Adina

  Dobrý den, pronajímám byt a nájemci si chtějí adresu bytu přihlásit jako trvalé bydliště. Bojím se, že bychom s tím mohli mít v budoucnu problémy (případné exekuce atd.). Mám nějakou možnost, jak je odmítnout nebo se chránit?

  A další dotaz – sestra prodává byt, na kterém má trvalou adresu. Zřejmě se musí přehlásit, je to tak?

  Děkuji za odpovědi.

 • Autor
  Odpovědi
 • #10941
   Petr Bur.

  Řeším teď něco podobného… Přidávám se k dotazu! 🙂

  odpověď
 • #10958
   Malý

  Má-li nájemce platnou nájemní smlouvu, úřad mu na základě této smlouvy zapíše na adrese pronájmu trvalé bydliště. K tomu nepotřebuje souhlas pronajímatele. V nájemních domech se neeviduje číslo jednotky, nýbrž pouze adresa domu, tj. číslo popisné/číslo orientační. Je pravda, že exekutorovi byste pak musel dokazovat, že movité předměty ve vašem bytě nepatří nájemci.

  Sestra se po prodeji bytu nemusí přihlašovat jinam. Trvalý pobyt je evidenční údaj a není přímo spojen s fyzickým pobytem občana. Nový vlastník ale může ve správním řízení dosáhnout zrušení trvalého bydliště vaší sestry na adrese bytu, který opustila, a to i bez její účasti, záleží, jaké důkazy o tom, že v bytě nežije, úřadu předložíte.

  odpověď
 • #17086
   Jarmila

  Trvalý pobyt je evidenční údaj a není přímo spojen s fyzickým pobytem občana.”

  Prosím, k čemu slouží evidenční údaj, kkdyž pak dotyčného vůbec nemáte šanci dohledat?

  Tedy nejsteli stát, policie, exekutor?

  A když se nezapisuje číslo bytu, jak ví exexekutor, kam se obrátit?

  odpověď
 • #20103
   Michal Čermák

  Odpověď je trochu komplikovanější, než se zdá. Je potřeba důsledně rozlišovat trvalý pobyt a pobyt. Trvalý pobyt, jak už je zmiňováno je údajem evidenčním (může jím být totiž i ohlašovna) a nenárokuje to právo na bydlení v daném místě. Podstatný je pro užívání nemovitosti k bydlení právní titul (např. nájemní či kupní smlouva). Přihlášením k trvalému pobytu v obci se k obci “hlásíte” a vzniká vám tak právo např. volit a být voleb v komunálních volbách, apod. (zákon č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel). Důležité je, že lze mít pouze jedno místo trvalého pobytu. Zatímco pobyt může být místem, kde se pouze zdržujete. Lepší pojem je bydliště – pojem z občanského zákoníku (§ 80), může být mírně odlišný, respektive může být i totožný s pojmem trvalého pobytu. Onen evidenční údaj je pak proto, aby byl občan “dohledatelný”, neboť písemnosti úřední se mu zasílají na “evidenční” adresu, tj. adresu, kterou on sám oznámil. To, že se tam pak nezdržuje je věcí jinou, jdoucí na vrub a ke škodě právě občanovi. Každý by se tedy měl starat o to, aby jeho adresa uváděná do systému veřejné správy při přihlášení se k trvalému pobytu, byla ta, která odpovídá skutečnosti.

  odpověď
Odpověď na: Trvalé bydliště

Pravidla diskuzního fóra naleznete zde.
Your account can't use Advanced BBCodes, they will be stripped before saving.

Osobní informace:
Log in with your credentials

Forgot your details?